Cilat janë ciklonet

cikloni

Midis të gjitha fenomeneve meteorologjike që ndodhin në planetin tonë, ka disa që tërheqin vëmendje të veçantë: ciklonet. Ka disa lloje, secili me karakteristikat e veta që e bëjnë atë një fenomen për tu admiruar.

Por si formohen ato? Nëse doni të dini gjithçka rreth tyre, mos e humbisni këtë speciale.

 Çfarë është cikloni?

Në meteorologji, cikloni mund të nënkuptojë dy gjëra:

 • Erëra shumë të forta që ndodhin në vendet ku presioni atmosferik është i ulët. Ata përparojnë në qarqe të shkëlqyera që rrotullohen rreth vetes dhe burojnë nga brigjet, zakonisht tropikale.
 • Rajon atmosferik me presion të ulët ku ndodhin reshje të bollshme dhe erëra intensive. Njihet gjithashtu si një stuhi, dhe në hartat e motit do ta shihni atë të përfaqësuar me një "B".
  Antikikloni është e kundërta, domethënë një rajon me presion të lartë që na sjell mot të mirë.

llojet e cikloneve

Ekzistojnë pesë lloje të cikloneve, të cilat janë:

 Cikloni tropikal

cikloni tropikal

Kjo është një vorbull me shpejtësi rrotulluese që ka një qendër presioni të ulët (ose sy). Ajo prodhon erëra të forta dhe shi të bollshëm, duke tërhequr energjinë e tij nga kondensimi i ajrit të lagësht.

Zhvillohet, në të shumtën e kohës, në rajonet intertropikale të planetit, në ujërat e ngrohtë që regjistrojnë një temperaturë prej rreth 22ºC, dhe kur atmosfera është pak e paqëndrueshme, duke shkaktuar një sistem të presionit të ulët.

Në hemisferën veriore rrotullohet në të kundërt me akrepat e sahatit; Nga ana tjetër, në hemisferën jugore ajo rrotullohet prapa. Në secilin rast, ajo prodhon dëmtime të mëdha në zonat bregdetare për shkak të shirave të rrëmbyeshëm të cilat nga ana e tyre shkaktojnë valë stuhie dhe rrëshqitje toke.

Në varësi të forcës së tij, quhet depresion tropikal, stuhi tropikale ose uragan (ose tajfunë në Azi). Le të shohim tiparet kryesore të saj:

 • Depresioni tropikal: shpejtësia e erës është një maksimum prej 62 km / orë, dhe mund të shkaktojë dëme serioze dhe përmbytje.
 • Stuhi tropikale: shpejtësia e erës ndërmjet 63 dhe 117 km / orë, dhe shira të mëdha mund të shkaktojnë përmbytje të mëdha. Erërat e forta mund të gjenerojnë tornado.
 • Uragan: Isshtë riemëruar një uragan kur intensiteti tejkalon klasifikimin e stuhisë tropikale. Shpejtësia e erës është një minimum prej 119 km / h dhe mund të shkaktojë dëme serioze në brigjet.

Kategoritë e uraganeve

Uraganet janë ciklone që mund të jenë shumë shkatërruese, prandaj është thelbësore t'i njohim ato në mënyrë që të marrin masat e nevojshme dhe kështu të shmangin humbjen e jetës njerëzore.

Shkalla e Uraganit Saffir-Simpson dallon pesë kategori uraganesh:

 • Kategoria 1: shpejtësia e erës është midis 119 dhe 153 km / orë. Ajo shkakton përmbytje përgjatë brigjeve dhe disa dëmtime në porte.
 • Kategoria 2: shpejtësia e erës është midis 154 dhe 177km / h. Shkakton dëmtime të kulmeve, dyerve dhe dritareve, si dhe në zonat bregdetare.
 • Kategoria 3: shpejtësia e erës është midis 178 dhe 209km / h. Ajo shkakton dëme strukturore në ndërtesat e vogla, veçanërisht në zonat bregdetare, dhe shkatërron shtëpitë e lëvizshme.
 • Kategoria 4: shpejtësia e erës është midis 210 dhe 249 km / h. Ajo shkakton dëmtime të përhapura në strukturat mbrojtëse, çatitë e ndërtesave të vogla shemben dhe plazhet dhe tarracat gërryhen.
 • Kategoria 5: shpejtësia e erës është më shumë se 250 km / orë. Ai shkatërron kulmet e ndërtesave, shirat e mëdha shkaktojnë përmbytje që mund të arrijnë në katet e poshtme të ndërtesave që janë në zonat bregdetare, dhe evakuimi i zonave të banuara mund të jetë i nevojshëm.

 Përfitimet e cikloneve tropikale

Megjithëse ato mund të shkaktojnë dëme serioze, e vërteta është se ato janë gjithashtu shume pozitive për ekosistemet, të tilla si më poshtë:

 • Ato mund t'i japin fund periudhave të thatësirës.
 • Erërat e gjeneruara nga një stuhi mund të rigjenerojnë mbulesën e bimësisë, duke hequr pemë të vjetra, të sëmura ose të dobëta.
 • Mund të sjellë ujë të freskët në grykëderdhjet.

 Cikloni ekstratropik

Depresioni tropikal

Ciklone stratropikale, të njohur gjithashtu si ciklone të gjerësisë mesatare, janë të vendosura në gjerësitë gjeografike të mesme të Tokës, ndërmjet 30º dhe 60º nga ekuatori. Ato janë fenomene shumë të zakonshme që, së bashku me anticiklonet, lëvizin kohën mbi planet, duke prodhuar sa më pak mjegull.

Ata janë të lidhur me një sistem me presion të ulët që ndodh midis tropikëve dhe poleve, dhe varet nga kontrasti i temperaturës midis masave të ajrit të ngrohtë dhe të ftohtë. Duhet të theksohet se nëse ka një rënie të dukshme dhe të shpejtë të presionit atmosferik, ato quhen ciklogjenezë shpërthyese.

Ato mund të formohen kur një ciklon tropikal hyn në ujëra të ftohtë, të cilat mund të shkaktojnë dëme serioze, të tilla si përmbytjet o rrëshqitjet e tokës.

Cikloni subtropikal

stuhi tropikale

Shtë një ciklon që ka karakteristikat e tropikëve dhe ekstropropik. Për shembull, cikloni subtropikal Arani, i formuar në 14 Mars 2011 pranë Brazilit dhe që zgjati katër ditë, kishte shpërthime 110 km / orë, prandaj u konsiderua si një stuhi tropikale, por formuar në një sektor të Oqeanit Atlantik ku zakonisht nuk formohen ciklone tropikale.

Cikloni polar

Uragan

I njohur gjithashtu si një ciklon Arktik, ai është një sistem me presion të ulët me një diametër ndërmjet 1000 dhe 2000 km. Ka një jetë më të shkurtër se ajo e cikloneve tropikale, pasi duhen vetëm 24 orë për të arritur maksimumin e saj.

përgjithshmë erëra të forta, por zakonisht nuk shkakton dëme pasi ato formohen në zona me pak popullsi.

Mesocikloni

superqelizë

Është një vorbull ajri, me diametër midis 2 dhe 10 km, e cila formohet brenda një stuhie konvektive, domethënë, ajri ngrihet dhe rrotullohet në një bosht vertikal. Zakonisht shoqërohet me një rajon të lokalizuar me presion të ulët brenda një stuhi, e cila mund të gjenerojë erëra të forta sipërfaqësore dhe breshër.

Nëse ekzistojnë kushtet e duhura ndodh së bashku me promovimet në superqelizat, të cilat nuk janë asgjë më shumë se stuhi të mëdha rrotulluese, nga të cilat mund të formohet një tornado. Ky fenomen i pabesueshëm formohet në kushtet e paqëndrueshmërisë së lartë, dhe kur ka erëra të forta në lartësi të mëdha. Për t'i parë ata, rekomandohet të shkoni në Rrafshin e Madh të Shteteve të Bashkuara dhe Rrafshnaltat e Argjentinës.

Dhe me këto përfundojmë. Çfarë mendonit për këtë speciale?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.