Çfarë janë asteroidet

asteroid në univers

Në astronomi, meteoritët dhe asteroidët përmenden shumë herë. Shumë njerëz kanë dyshime se cili është ndryshimi midis tyre dhe çfarë janë asteroidet Vërtet. Për të kuptuar plotësisht të gjitha karakteristikat e sistemit tonë diellor, është e nevojshme të dimë se çfarë janë asteroidet.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë janë asteroidët, cilat janë karakteristikat, origjina dhe rreziku i tyre.

Çfarë janë asteroidet

çfarë janë asteroidet

Asteroidët janë shkëmbinj hapësinorë që janë shumë më të vegjël se planetët dhe rrotullohen rreth diellit në orbita eliptike me miliona asteroidë, shumica e tyre në të ashtuquajturin "rrip asteroid". Pjesa tjetër shpërndahet në orbitat e planetëve të tjerë në sistemin diellor, përfshirë Tokën.

Asteroidët janë objekt i kërkimeve të vazhdueshme për shkak të afërsisë së tyre me Tokën. Përkundër faktit se ata kanë arritur planetin tonë në të kaluarën e largët, probabiliteti i ndikimit është shumë i ulët. Në fakt, shumë shkencëtarë ia atribuojnë zhdukjen e dinosaurëve ndikimit të një asteroidi.

Emri asteroid vjen nga fjala greke që do të thotë "figurë ylli", duke iu referuar pamjes së tyre sepse duken si yje kur shihen përmes një teleskopi në Tokë. Gjatë pjesës më të madhe të shekullit të XNUMX-të, asteroidët quheshin "planetoidë" ose "planete xhuxh".

Disa u rrëzuan në planetin tonë. Kur hyjnë në atmosferë, ato ndizen dhe bëhen meteorë. Asteroidët më të mëdhenj ndonjëherë quhen asteroidë. Disa njerëz kanë partnerë. Asteroidi më i madh është Ceres, rreth 1.000 kilometra në diametër. Në vitin 2006, Unioni Ndërkombëtar Astronomik (IAU) e përcaktoi atë si një planet xhuxh si Plutoni. Pastaj Vesta dhe Pallas, 525 km. Gjashtëmbëdhjetë janë gjetur mbi 240 km, dhe shumë më të vogla.

Masa e kombinuar e të gjithë asteroidëve në sistemin diellor është shumë më e vogël se ajo e hënës. Objektet më të mëdha janë afërsisht sferike, por objektet me diametër më të vogël se 160 milje kanë forma të zgjatura dhe të parregullta. Shumica e njerezve atyre u duhen nga 5 deri në 20 orë për të përfunduar një rrotullim në bosht.

Pak shkencëtarë mendojnë për asteroidët si mbetje të planetëve të shkatërruar. Me shumë mundësi, ata zënë një vend në sistemin diellor ku mund të ishte formuar një planet i konsiderueshëm, jo ​​për shkak të ndikimit shkatërrues të Jupiterit.

Origjinë

Hipoteza thotë se asteroidët janë mbetjet e reve të gazit dhe pluhurit që u kondensuan kur Dielli dhe Toka u formuan rreth pesë milionë vjet më parë. Një pjesë e materialit nga ajo re u mblodh në qendër, duke formuar një bërthamë që krijoi diellin.

Pjesa tjetër e materialit rrethon bërthamën e re, duke formuar fragmente të madhësive të ndryshme të quajtura "asteroide". Këto vijnë nga pjesë të materies që ato nuk janë të përfshira në diell ose në planetët e sistemit diellor.

lloj asteroidësh

llojet e asteroideve

Asteroidët ndahen në tre grupe në bazë të vendndodhjes së tyre dhe llojit të grupimit:

 • Asteroidët në brez. Janë ato që gjenden në orbitat hapësinore ose në kufi midis Marsit dhe Jupiterit. Ky rrip përmban shumicën e atyre në sistemin diellor.
 • asteroid centaur. Ata orbitojnë në kufijtë midis Jupiterit ose Saturnit dhe midis Uranit ose Neptunit, përkatësisht.
 • asteroid trojan. Janë ato që ndajnë orbitat planetare, por në përgjithësi nuk bëjnë dallim.

Ata që janë më afër planetit tonë ndahen në tre kategori:

 • Dashuria e asteroideve. Janë ata që kalojnë nëpër orbitën e Marsit.
 • Asteroidet Apollo. Prandaj, ato që kalojnë orbitën e Tokës janë një kërcënim relativ (edhe pse rreziku i ndikimit është i ulët).
 • Aten asteroidë. Ato pjesë që kalojnë nëpër orbitën e Tokës.

tipare kryesore

çfarë janë asteroidet në hapësirë

Asteroidët karakterizohen nga graviteti shumë i dobët, gjë që i pengon ata të jenë krejtësisht sferikë. Diametri i tij mund të ndryshojë nga disa metra në qindra kilometra.

Ato përbëhen nga metale dhe shkëmbinj (argjilë, shkëmb silikat dhe nikel-hekur) në përmasa që mund të ndryshojnë sipas secilit lloj trupi qiellor. Ata nuk kanë atmosferë dhe disa kanë të paktën një hënë.

Nga sipërfaqja e Tokës, asteroidët duken të jenë pika të vogla drite si yjet. Për shkak të madhësisë së tij të vogël dhe distancës së madhe nga Toka, njohuritë e tij bazohen në astrometrinë dhe radiometrinë, kthesat e dritës dhe spektroskopinë e përthithjes (llogaritjet astronomike që na lejojnë të kuptojmë shumë nga sistemi diellor).

Ajo që asteroidët dhe kometat kanë të përbashkët është se ata janë të dy trupa qiellorë që rrotullohen rreth diellit, shpesh marrin rrugë të pazakonta (si afrimi ndaj diellit ose planetëve të tjerë) dhe janë mbetje të materialit që formoi sistemin diellor.

Megjithatë, ato ndryshojnë në atë që kometat janë bërë nga pluhuri dhe gazi, si dhe kokrra akulli. Kometat njihen për bishtat apo gjurmët që lënë pas, edhe pse jo gjithmonë lënë gjurmë.

Duke pasur akull, gjendja dhe pamja e tyre do të ndryshojnë në varësi të distancës së tyre nga dielli: ata do të jenë shumë të ftohtë dhe të errët kur janë larg diellit, ose do të ngrohen dhe do të nxjerrin pluhur dhe gaz (prandaj origjina e kontrailit) . Pranë diellit. Kometat mendohet se kanë depozituar ujë dhe komponime të tjera organike në Tokë kur ajo u formua për herë të parë.

Ekzistojnë dy lloje të qifteve:

 • periudhë e shkurtër. Kometat që kërkojnë më pak se 200 vjet për të rrotulluar diellin.
 • periudhë e gjatë Kometat që formojnë orbita të gjata dhe të paparashikueshme. Atyre mund të duhen deri në 30 milionë vjet për të përfunduar një orbitë rreth diellit.

Rrip asteroidi

Rripi i asteroideve përbëhet nga një bashkim ose përafrim i disa trupave qiellorë të shpërndarë në formën e një unaze (ose rripi), të vendosur midis kufijve të Marsit dhe Jupiterit. Vlerësohet të ketë rreth dyqind asteroidë të mëdhenj (njëqind kilometra në diametër) dhe gati një milion asteroidë të vegjël (një kilometër në diametër). Për shkak të madhësisë së asteroidit, katër u identifikuan si të dalluar:

 • Ceres. Është më i madhi në brez dhe i vetmi që i afrohet shumë për t'u konsideruar si një planet për shkak të formës së tij sferike mjaft të mirëpërcaktuar.
 • Vesta. Ai është asteroidi i dytë më i madh në brez dhe asteroidi më masiv dhe më i dendur. Forma e saj është një sferë e sheshtë.
 • Pallas. Është i treti më i madhi i brezave dhe ka një pistë pak të pjerrët, e cila është e veçantë për përmasat e saj.
 • Higjieia. Është i katërti më i madhi në brez, me një diametër prej katërqind kilometrash. Sipërfaqja e saj është e errët dhe e vështirë për t'u lexuar.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë janë asteroidët dhe karakteristikat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.