Çfarë kishte përpara Big Bengut?

formimi i universit

Teoria e propozuar e Big Bengut është shpjegimi më i njohur i origjinës së Universit tonë. Ky model sugjeron që hapësira ishte e ngjeshur, duke rezultuar në një gjendje më të vogël, më të dendur dhe më të nxehtë. Gjatë kësaj gjendjeje, e cila ekzistonte afërsisht 13.800 miliardë vjet më parë, u krijuan të gjithë elementët themelorë që kontribuojnë në ekzistencën tonë. Megjithatë, shumë njerëz pyesin Çfarë kishte përpara Big Bengut?.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë ishte atje përpara Big Bengut dhe cilat teori e mbështesin atë.

Çfarë është Big Bang

Çfarë kishte përpara universit të Big Bang-ut?

Gjëja e parë nga të gjitha është të dini se çfarë është Big Bang. Është teoria shkencore që shpjegon origjinën dhe evolucionin e universit siç e njohim ne. Sipas kësaj teorie, universi filloi të ekzistojë afërsisht 13.8 miliardë vjet më parë në një gjendje jashtëzakonisht të nxehtë dhe të dendur. Në atë moment fillestar, E gjithë materia dhe energjia që përbën universin aktual u përqendrua në një pikë pafundësisht të vogël, një singularitet.

Me kalimin e kohës, kjo pikë iu nënshtrua një zgjerimi shpërthyes dhe u bë universi në zgjerim që njohim sot. Gjatë këtij zgjerimi, temperatura u ul dhe lënda u fto, duke lejuar formimin e atomeve, dhe më vonë, yjeve dhe galaktikave. Ky proces zgjerimi dhe ftohjeje vazhdon edhe sot.

Çfarë kishte përpara Big Bengut?

çfarë ishte atje para shpërthimit të madh

Pavarësisht nga kjo teori e pranuar gjerësisht, kërkimi shkencor është thelluar edhe më shumë, duke reflektuar mbi atë që ekzistonte përpara Big Bengut. Për ata që e njohin këtë temë, Mund të duket e papranueshme të vihet në dyshim ngjarjet që kanë ndodhur para lindjes së Universit tonë, siç e kuptojmë aktualisht. Kjo ndodh sepse, sipas kësaj teorie, të gjithë përbërësit e kozmosit ishin të ngjeshur në një trup jo më të madh se një pjeshkë, në një temperaturë më të madhe se një mijë miliardë gradë. Megjithatë, ka disa hipoteza që kërkojnë të sqarojnë se çfarë ka ekzistuar para kësaj ngjarjeje vendimtare.

Këto teori kanë paraqitur sfida të rëndësishme për fizikën, siç u përmend më lart nga burimi i lartpërmendur. Kompleksiteti i pyetjes qëndron në faktin se matematika duket se ka arritur në një rrugë pa krye në këtë kërkim. Megjithatë, Realiteti ka rezultuar të jetë krejt ndryshe. Le ta zhvillojmë atë.

Gjatë një interviste të fundit të kryer nga National Geographic En Español, Dr. Vladimir Ávila-Reese, një studiues në Institutin e Astronomisë të Universitetit Kombëtar Autonom të Meksikës (UNAM), përshkroi tre parimet kryesore të teorisë së Big Bengut.

  • Universit i mungojnë pikat që konsiderohen të privilegjuara, duke qenë vetitë e hapësirë-kohës dhe ekuivalenti i fizikës së materies dhe energjisë mesatarisht në çdo pozicion dhe drejtim të caktuar.
  • Universi nuk është statik, pasi filloi nga një gjendje singulariteti dhe që atëherë ka qenë në lëvizje të vazhdueshme. Lëvizja e tij karakterizohet nga zgjerimi ose tkurrja, e cila përcaktohet nga natyra e përbërjes së saj materiale dhe energjike.
  • Ndërsa ndodh zgjerimi, karakteristikat si të materies ashtu edhe të energjisë pësojnë një transformim domethënës. Gjithçka në të kaluarën ishte shumë më afër, më e dendur, më e nxehtë dhe më energjike se e tashmja.

Pyetja se çfarë ishte atje përpara Big Bengut mbetet një mister për shkencëtarët dhe studiuesit. Të kuptuarit e origjinës së universit sugjeron që çdo ngjarje përpara Big Bengut është përtej të kuptuarit tonë dhe kufijve të njohurive tona aktuale shkencore.

univers epirotik

univers epirotik

Termi "univers epirotik" i referohet një modeli kozmologjik hipotetik që sugjeron se universi iu nënshtrua një procesi ciklik të zgjerimi dhe tkurrja, në të cilën çdo cikël fillonte me një "big bang" dhe përfundonte në një "përtypje të madhe". Kjo teori postulon se fundi i çdo cikli rezulton në reduktimin e universit në një gjendje me energji të lartë, të quajtur "gjendja epirotike", nga e cila fillon një cikël i ri.

Propozimi fillestar e ka origjinën në Universin epirotik, i cili është një model kozmologjik që shpjegon fillimin dhe strukturën e universit. Ky model përfiton nga përparimet e bëra në teorinë e fijeve.

Sipas këtij modeli, Big Bengu mund të jetë thjesht pasojë e një procesi më të gjerë. Në thelb, kjo teori sugjeron se universi përbëhet nga modele të përsëritura evolucionare. Përveç kësaj, Ky koncept çon në mundësinë e ekzistencës së universeve paralele.

Hipoteza në fjalë është e ndërthurur fort me teorinë e fijeve, e cila ende nuk ka fituar njohjen e plotë brenda komunitetit shkencor. Disa koncepte të propozuara nga kjo teori, duke përfshirë multidimensionalitetin, branes dhe orbitën, janë ende duke u debatuar dhe mbeten të pazgjidhura.

Edhe pse më parë është pretenduar se teoria e universit epirotik është zhvlerësuar kryesisht, hulumtimet e fundit sugjerojnë të kundërtën. Fizikanët Robert Brandenberger dhe Ziwei Wang nga Universiteti McGill në Kanada botuan një punim në vitin 2020 që tregon se ka ende shumë për të eksploruar në lidhje me këtë teori përpara se të mund të përjashtohet plotësisht. Kjo për faktin se kur Universi tkurret në një pikë tepër të vogël dhe kthehet në një gjendje të ngjashme me Big Bengun, ekziston mundësia e një ekzaminimi më të detajuar dhe një rishikimi më gjithëpërfshirës.

Mendimi i Stephen Hawking për atë që ishte përpara Big Bengut

Stephen Hawking ishte një fizikant i njohur i cili kishte një aftësi unike për të shpjeguar koncepte komplekse shkencore për një audiencë laike. Ai ishte në gjendje ta bënte atë duke përdorur një gjuhë të thjeshtë dhe analogji që çdokush mund t'i kuptonte. Shpjegimet e Hawking ishin jo vetëm të arritshme, por edhe të sakta dhe informuese, duke e bërë punën e tij të vlerësuar shumë si në komunitetin shkencor ashtu edhe në publikun e gjerë. Pavarësisht kufizimeve fizike për shkak të gjendjes së tij mjekësore, Shkëlqimi i Hawking shkëlqeu në shkrimet dhe fjalimet e tij, duke lënë një ndikim të qëndrueshëm në fushën e fizikës dhe më gjerë.

Stephen Hawking kishte një vizion të ndryshëm për Universin ekpirotik. Gjatë një interviste me astrofizikanin amerikan Neil deGrasse Tyson, Hawking zbuloi mendimin e tij për pyetjen themelore: çfarë kishte përpara Big Bengut?

Hawking postulon se përpara Big Bengut kishte një singularitet: një moment në kohë kur ligjet e fizikës pushuan së zbatuari. Shkencëtari shpjegoi se ata përdorin një qasje Euklidiane në studimin e tyre të gravitetit kuantik dhe origjinës së Universit. Kjo qasje përfshin shikimin e historisë së Universit në një kohë imagjinare si një sipërfaqe e lakuar në dimensionin e katërt, e ngjashme me sipërfaqen e Tokës por me dy dimensione shtesë.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për atë që ishte atje përpara Big Bengut.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.