Çfarë e shkakton mungesën e borës?

arsyeja e mungesës së borës

Bora përbën një sfidë të rëndësishme për meteorologët në bërjen e parashikimeve të sakta. Ata jo vetëm që duhet të përcaktojnë sasinë dhe kohën e reshjeve, por duhet të llogarisin edhe nivelin e borës me saktësi të madhe. Një llogaritje e gabuar prej më shumë se 100 metrash mund të ndryshojë plotësisht edhe parashikimet më të besueshme të motit, duke shkaktuar reshje të papritura bore ose pa reshje bore. Siç e dimë, ka gjithnjë e më pak borë dhe shumë njerëz pyesin veten çfarë e shkakton mungesën e borës.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë e shkakton mungesën e borës dhe cilat kushte duhet të plotësohen që të ndodhë bora.

Kushtet për formimin e borës

pak borë

Llogaritja e nivelit të borës është një proces kompleks që merr parasysh disa faktorë atmosferikë, duke përfshirë intensitetin e reshjeve, ndryshimet e temperaturës në shtresa të ndryshme të atmosferës, lagështinë, erën dhe më shumë.

Shfaqja e borës kërkon konvergjencën e dy elementeve thelbësore: temperaturat nën 2ºC dhe reshjet. Në pamje të parë, ky kombinim duket të jetë lehtësisht i dukshëm gjatë muajve të dimrit, veçanërisht në rajonet malore me lartësi më të lartë. Megjithatë, situata bëhet dukshëm më komplekse kur flitet për mundësinë e reshjeve të borës në kryeqytetet e provincave, aq më pak në nivele më të ulëta apo bregdetare.

Thjesht përqendrimi i ajrit të ftohtë në sipërfaqe përmes një përmbysjeje termike nuk mjafton për të prodhuar borë. Që të formohet bora, Temperaturat në shtresa të ndryshme të atmosferës duhet të jenë të barabarta ose më të vogla se 0ºC. Nëse ky kusht nuk plotësohet, flokët e borës mund të shpërbëhen përpara se të arrijnë në tokë. Përkundrazi, kur nuk ka ajër të ftohtë në shtresat e sipërme dhe të mesme atmosferike, por ka në sipërfaqe, fenomeni i njohur si shi i ngrirë bëhet një shqetësim i madh, veçanërisht në zonat urbane me popullsi të dendur.

Kur merren parasysh faktorë që nuk janë specifikë për rajonin tonë, Është e rëndësishme të pranohet se modelet mbizotëruese të erës në hemisferën veriore rrjedhin nga perëndimi. Si rrjedhojë, pjesa më e madhe e reshjeve dhe sistemeve të motit të paqëndrueshëm hyjnë në vendin tonë nga ky drejtim. Falë ndikimit të Rrymës së Gjirit dhe hapësirës së madhe të oqeanit në perëndim, i cili nuk është në gjendje të mbajë sasi të konsiderueshme të ajrit të ftohtë, shumica e fronteve dhe kushteve të shiut arrijnë me temperatura që nuk janë mjaftueshëm të ulëta gjatë muajve të dimrit. Për pasojë, reshjet e borës janë të kufizuara në zonat malore.

Çfarë e shkakton mungesën e borës

ulje e borës

Mungesa e reshjeve të konsiderueshme të borës në Evropë këtë dimër ka implikime të gjera përtej ndikimit në sportet dimërore. Nëse mungesa e ujit të shkrirë vazhdon, do të ndikojë negativisht në disa sektorë si detaria, bujqësia dhe furnizimi me energji elektrike.

Sezoni i skive në Gjermani, Francë, Austri dhe Çeki është në një situatë të pasigurt. Shfaqja e fenomenit të dashur të motit të bardhë kërcënohet nga temperaturat përvëluese, duke shkaktuar reshje shiu në vend të borës. Kjo paraqet një problem të madh me implikime të gjera.

Bora vepron si një rezervuar dhe mban ujin për një periudhë kohore. Në vend që të rrjedhë drejtpërdrejt, uji që përmban bora lëshohet gjatë stinës së verës ose pranverës. Lëshimi gradual i ujit të shkrirë në mjedis Ndodh vetëm pasi bora është shkrirë, duke rimbushur liqenet, lumenjtë dhe ujërat nëntokësore. Megjithatë, pa kapacitetin mbrojtës të borës, ky furnizim vendimtar me ujë do të mbarojë në muajt e ardhshëm. Si rezultat, lumenjtë, të mbështetur normalisht nga shkrirja e akullit, përjetojnë ulje të nivelit të ujit.

Furnizimi me energji

çfarë e shkakton mungesën e borës

Sipas një studimi të Komisionit Ndërkombëtar Hidrologjik për Pellgun e Rhine (IHR), shkrirja e akullnajave dhe reduktimi i reshjeve të borës mund të përkeqësojnë kushtet e thata përgjatë Rhine, i cili shtrihet nga Bazeli në Detin e Veriut, në vitet e ardhshme. Ky studim i kryer nga një konsorcium institucionesh shkencore që përfaqësojnë shtetet bregdetare nëpër të cilat rrjedh lumi i njohur europian, nxjerr në pah rëndësia e ujit të shkrirë si një rezervë ujore vendimtare gjatë periudhave të reduktimit të reshjeve, veçanërisht në muajt e verës dhe të vjeshtës.

Ndërsa modelet klimatike projektojnë rritjen e reshjeve të dimrit në të ardhmen, studimi sugjeron se këto reshje mund të mos jenë të mjaftueshme për të kompensuar rënien e disponueshmërisë së ujit të shkrirë.

Ndikimi domethënës dhe në rritje i thatësisë së verës ka pasoja të gjera për njerëzit dhe industritë që varen nga lumi Rhine për burimet ujore. Sipas hulumtimit, pritet që deri në fund të shekullit, transporti i mallrave përgjatë Rinit të mund të ndërpritet për më shumë se dy muaj në vit.

Përveç kësaj, termocentralet mund të pësojnë ulje të prodhimit të energjisë elektrike, ndërkohë që ofruesit e ujit të pijshëm dhe sektorët e bujqësisë do të duhet të parashikojnë raste më të shpeshta të mungesës së ujit. Kjo është për shkak të rritjes së nevojave për ujë të bimëve gjatë stinëve të verës së nxehtë dhe të thatë.

Rigjeneroni dhe kurseni ujin

Mungesa e shkrirjes së borës në muajt e ngrohtë ka të ngjarë të rezultojë në një nevojë më të madhe për ujë. Për të adresuar këtë problem, krijimi i më shumë rezervuarëve artificialë do të ishte i nevojshëm për të ruajtur reshjet e dimrit. Megjithatë, Është e rëndësishme të theksohet se ndërtimi i këtyre pellgjeve mbajtëse është një ndërhyrje në mjedisin natyror dhe, në zonat malore, ka kufizime në hapësirën e disponueshme për rezervuarë të tillë.

Në Luginën e Po (Itali) po diskutohet mundësia e reduktimit të kultivimit të orizit për shkak të nevojave të larta për ujë. Kur reshjet e dimrit ndryshojnë nga bora në shi, rreziku i rrëshqitjeve rritet. Ky rrezik është veçanërisht i theksuar kur shkrirja e borës dhe shiu i dendur ndodhin njëkohësisht.

Më pak rrezatim diellor për shkak të mungesës së borës

Drita e diellit reflektohet nga bora e bardhë, e cila luan një rol vendimtar në mbajtjen e tokës më të freskët dhe të lagësht. Kur nuk ka borë, tokat ngrohen me shpejtësi dhe bëhen më të thata. Kjo, nga ana tjetër, çon në rrjedhje më të shpejtë të ujit të shiut në vend të përthithjes së tij në tokë. Pasojat e dyshemeve të thata shkojnë përtej menaxhimit të ujit, pasi ato gjithashtu rrisin gjasat për zjarre në mur.

Bora shërben si një mburojë mbrojtëse kundër ngrohjes, duke vepruar si një filtër diellor për Tokën. Nga pikëpamja globale, rajonet polare, duke përfshirë akullin e detit, si dhe rajonet e gjera me dëborë si ato që gjenden në Skandinavinë veriore ose në Siberi, janë të një rëndësie të madhe.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë e shkakton mungesën e borës dhe cila është rëndësia e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.