Çfarë duhet të dinë të gjithë për klimën e shkretëtirës

labirint

Kur mendojmë shkretëtiratZakonisht dunat e shkretëtirës së Saharasë vijnë në mendje, ose peizazhi i parë në disa pjesë të Meksikës. Në të dy vendet, sigurisht që është shumë nxehtë gjatë ditës, por natën temperatura bie në mënyrë drastike.

Për të zbuluar pse, ju ftoj të lexoni këtë artikull që ne kemi përgatitur për gjëra të ndryshme që todo el mundo duhet të dini për klimën e shkretëtirës.

Ka shkretëtira të ftohta

Po, nëse keni menduar se kishte vetëm shkretëtira në të cilat kishte shumë, shumë nxehtësi, keni gabuar. Në planetin Tokë ka të tjerë në të cilët duhet të vishni, po ose po, veshje të ngrohta termike, veçanërisht nëse jeni një person i ftohtë si unë, që kur temperatura të bjerë nën 10ºC filloni të keni nevojë për një xhaketë të mirë.

Këto shkretëtira janë të ndara në dy: i ftohtë, të cilat janë Gobi (Mongoli dhe Kinë), Tibet, Pellgu i Madh i Nevadës dhe Puna; dhe polare, të cilat, siç sugjeron emri i saj, janë në polakë. Temperatura mesatare e vitit është rreth -2ºC në rastin e shkretëtirave të ftohta, dhe -5ºC në shkretëtirat polare.

Ka jetë në shkretëtira

Shumë pak, por ka. Sigurisht, ato zakonisht nuk gjenden në mes të shkretëtirës, ​​por përkundrazi në zona afër ujit. Midis kafshëve ne gjejmë akrepat, deve, bobcat, kojotë, gjarpër me zile, dallgët breshkat e shkretëtirës; dhe të bimëve kemi shumë lloje të Akacie, si A. tortilis, the baobab (Adansonia) ose Shkretëtirë u rrit (Adenium obesum).

Natën është shumë ftohtë në shkretëtira

Kjo është kështu sepse, në mungesë të bimësisë dhe reve, gjatë ditës toka ruan nxehtësinë shpejt, por natën humbet po aq shpejt. Kështu, temperatura mund të bjerë edhe nën 0ºC.

Shkretëtira Merzouga

Shkretëtirat janë vende të pabesueshme, nuk mendoni? 🙂


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Stella maris darlan dijo

    Po, do të doja të dija si është një ditë 24 orë në shkretëtirën më të ngrohtë. Mëngjes, pasdite dhe natë. Faleminderit!! Merrni një mijë bekime të shenjta nga Ati i Mirë Zot !!!