Po sikur toka të ndalonte së rrotulluari

tokë pa u kthyer

Ne nuk e kuptojmë këtë, por Toka vazhdon të rrotullohet. Rrotullohet rreth diellit. Është diçka që e kemi studiuar që kur ishim fëmijë. Megjithatë, shumë njerëz pyesin çfarë do të ndodhte nëse toka ndalonte së rrotulluari.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë do të ndodhte nëse Toka ndalonte së rrotulluari, çfarë pasojash do të kishte dhe shumë më tepër.

Karakteristikat e Tokës

çfarë do të ndodhte nëse toka ndalonte së rrotulluari

Toka është një planet në sistemin diellor, u formua rreth 4550 miliardë vjet më parë. Është i pesti më i dendur nga tetë planetët në sistemin diellor dhe më i madhi nga katër planetët tokësorë ose shkëmborë. Ashtu si planetët e tjerë, ai ndikohet nga një sërë lëvizjesh, megjithëse ato kryesore përcaktohen duke iu referuar diellit, të cilat janë: rrotullimi, përkthimi, precesioni, nutacioni, lëkundja e Chandler dhe precesioni perihelion. Më të famshmet janë përkthimi dhe rrotullimi.

E para prej tyre është lëvizja e një planeti rreth diellit, ndërsa rrotullimi është rrotullimi i një trupi qiellor rreth boshtit të tij, dhe rrotullimi i planetit tonë është ngadalësuar gradualisht për miliarda vjet. Ky proces vazhdon edhe sot e kësaj dite dhe vlerësohet se kohëzgjatja e një dite aktualisht po rritet me rreth 1,8 milisekonda në shekull. Përballë këtij realiteti shkencor, njerëzit shpesh pyesin se çfarë do të ndodhte me planetin tonë nëse një ditë Toka papritmas ndalonte së rrotulluari dhe ndalonte së rrotulluari.

Po sikur toka të ndalonte së rrotulluari

Çfarë do të ndodhte nëse toka papritmas ndalonte së rrotulluari?

Përgjigja e ekspertit është e qartë, të gjitha objektet dhe njerëzit në tokë do të qëllohen në momentin që toka ndalon. Kjo është për shkak se Shpejtësia rrotulluese e Tokës është 1.770 kilometra në orë (km/h) në ekuator dhe 0 km/h në pole.. Pavarësisht shpejtësisë së pabesueshme, nuk e kuptuam se po lëviznim. Më pas, në sipërfaqe do të ndihej një ndalesë e papritur e rrotullimit të Tokës, në mënyrë që gjithçka dhe të gjithë të “goditeshin” nga forca centrifugale dhe inercia e lëvizjes, përfshirë edhe ajrin, që do të krijonte uragane. - erërat e forta.në gjithë Tokën.

E gjithë kjo do të minimizohet pranë poleve, ku shpejtësitë janë më të ulëta dhe janë të vetmet vende që mund t'i mbijetojnë kësaj katastrofe. Ashtu si njerëzit në aeroplan në atë kohë.

një tokë e re

Pa forcën centrifugale të lëvizjes rrotulluese, graviteti do të mbetej i njëjtë, duke krijuar një rishpërndarje të gravitetit që do të prishte ekuilibrin e oqeanit. Rreth poleve do të formohen dy oqeane të mëdhenj, të ndarë nga një kontinent. I gjithë rajoni do të përmbytej dhe në Evropë do të dilnin nga uji vetëm Spanja, Greqia dhe Italia e Jugut.

Një tjetër arsye për këtë ndërprerje është ndryshimi përçarës në gjatësinë e ditës dhe natës, pasi lëvizjet rrotulluese janë arsyeja që ato ndodhin. Tokës i duhen 24 orë për të kryer një rrotullim të plotë.. Pra, nëse Toka do të ndalonte rrotullimin, një ditë do të ishte tani 365 ditë, ose një vit (6 muaj ditë, 6 muaj natë). Kjo kohëzgjatje do të jepet nga lëvizja e përkthimit, 365 ditët që i duhen planetit për të bërë një rrotullim të plotë rreth diellit, i cili ndodh në të njëjtën kohë me rrotullimin e tij. Megjithatë, nëse Toka do të ndalonte rrotullimin, do të duheshin 8.760 orë (ekuivalente me një vit) për t'u kthyer në të njëjtin pozicion fillestar pas përfundimit të një orbite rreth diellit.

Më në fund, pasi të zbulohen pasojat kryesore, duhet të kujtojmë se shanset që Toka të ndalojë në çdo moment janë të pakta, kështu që ne mund të ulemi dhe të pushojmë.

Efektet në variablat meteorologjike

fatkeqësitë nëse toka nuk rrotullohet

Nëse do të ndalonte së rrotulluari plotësisht, do të kishim gjysmë viti ditë e gjysmë viti natë, domethënë dita dhe nata nuk do të funksiononin më njësoj. Toka do të qëndrojë në të njëjtin pozicion përballë diellit për gjysmë viti. Njëra hemisferë është "e pjekur" dhe tjetra është e errët dhe shumë e ftohtë. Gjatë ditës, gjatë këtyre gjashtë muajve, temperatura e sipërfaqes do të varet nga gjerësia jonë, ekuatori është shumë më i ngrohtë se tani dhe polet janë më të prirur ndaj dritës dhe më pak efikas në ngrohje.

Në teori, e vetmja pjesë e banueshme e planetit do të ishte një pjesë e vogël e muzgut midis dy gjysmave. Pa asnjë rrotullim, Toka gjithashtu nuk do të kishte stinë. Do të ishte një vend i shkretë. Ndërsa ne kemi ende Polin e Veriut të Tokës, ku rrezatimi diellor do të jetë në këndin e tij më të ulët, dhe një ekuator, ku drita godet më drejtpërdrejt, nuk ka më pranverë, verë, vjeshtë apo dimër. Ka vetëm 6 muaj ditë dhe 6 muaj natë.

Modelet e ndryshuara atmosferike

Modelet atmosferike në Tokë janë gjithashtu të lidhura me rrotullimin e Tokës. Nëse Toka ndalonte së rrotulluari, do të ndryshonte në mënyrë drastike mënyrën se si lëviz ajri. Ky do të jetë fundi i uraganit. Për shembull, çdo ndryshim në rrjedhën e ajrit mund të shkaktojë shfaqjen e shkretëtirave aty ku ka aktualisht pyje, ose një tundra tani e ngrirë të bëhet e banueshme.

lamtumirë aurorave

Nëse Toka ndaloi së rrotulluari, fusha e saj magnetike nuk do të rigjenerohej më dhe nuk do të zbehej në vlerën e saj të mbetur, kështu që Aurora Borealis do të zhdukej dhe rripat e rrezatimit Van Allen mund të zhdukeshin, mbrojtja jonë kundër rrezeve kozmike dhe grimcave të tjera me energji të lartë. Fusha magnetike e Tokës na mbron nga gjëra të tilla si rrezet kozmike dhe stuhitë elektromagnetike nga dielli. Pa një fushë magnetike, jeta nuk mund t'i rezistojë rrezatimit yjor.

Nëse gjithçka në këtë planet papritmas ndaloi së lëvizuri, kjo mund të nënkuptojë shkatërrimin e menjëhershëm të jetës siç e njohim ne. A duhet të shqetësohemi për këtë mundësi? Absolutisht jo. Mund të marrim frymë lehtë. Probabiliteti i një ngjarjeje të tillë është praktikisht zero në disa miliardë vitet e ardhshme.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë do të ndodhte nëse Toka ndalonte së rrotulluari.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Pushoni dijo

    Tema interesante dhe shqetësuese… është më mirë ta heqësh nga mendja, pasi është një opsion i pamundur, por gjithë përkeqësimi që “njeriu” po i shkakton planetit tonë është delikat, organizojnë forume, konferenca, biseda, samite, etj. Dhe ku janë rezultatet? në LETË ose kompjuter dhe rezultatet po shfaqen (pandemi, uragane, ciklone, përmbytje, të ftohta dhe vapë intensive...) Përshëndetje.