Çfarë do të ndodhte nëse një asteroid i madh do të binte në Tokë?

meteorit drejt tokës

Teori, filma, grupe njerëzish, madje edhe disa burime të lajmeve. Beenshtë përmendur një herë nëse një meteorit do të ndikonte në planetin tonë. Sidoqoftë, pasi është një fakt që ne kurrë nuk kemi jetuar si specie dhe nuk kemi qenë në gjendje të dokumentojmë, shumë është imagjinuar dhe spekuluar në lidhje me të. Por… cilat do të ishin pasojat në të vërtetë?

Këtë vit, kanë kaluar disa asteroide afër Tokës. Disa ditë më parë, asteroidi Firence, me një madhësi prej 4,4 km, kaloi afër planetit tonë në një distancë prej 7 milion km. Megjithëse nuk ishte i rrezikshëm, meqenëse ishte në një distancë prej rreth 18 herë ajo që na ndan nga Hëna, është shumë e mundur që shumë prej jush të pyesnin veten, çfarë do të ndodhte nëse do të kishte pasur një rezultat fatal. Për më shumë inri, këtë tetor që vjen, asteroidi 2012 TC4 me diametër midis 15 dhe 30 metra, ai do të kalojë vetëm 44.000 kilometra larg.

Intensiteti i dëmtimit sipas madhësisë

ndikimi i meteoritit asteroid

Para së gjithash, duhet të theksohet se një ndikim nga një meteorit i vogël nuk është i njëjtë me një ndikim nga një i madh. Vetëm në 20 vitet e fundit, vlerësohet se ata kanë ndikuar në rreth 500. Duke qenë i vogël, është e mundur që shumica i injorojnë këto të dhëna sepse ato nuk paraqesin rrezik. Pra, nga dimensionet e tij, mund të fillojmë të themi, llojin e kraterit që ata do të linin dhe dëmin që do të shkaktonin rreth tij. Në rast se ata ishin meteorë më të mëdhenj, dëmtim më i keq.

Një meteor i vogël, 100 metra i gjatë, do të shkaktonte një krater me diametër 3 km dhe do të ndikonte në një rreze 60 km.

Nëse meteori ishte 1 km në diametër, këtu do të gjenim tashmë një krater 25 km me një shkatërrim total të gjithçkaje që ishte në një periferi 400 km.

Me meteorë më të mëdhenjQë nga fillimi i 10 km, ne tashmë do të kishim probleme serioze. Ndikimi i tij do të shkaktonte një krater 200 km me një shkatërrim total i gjithçkaje 3000 km larg.

Pasojat klimatike që do të përjetohen në planet

dëbora e akullnajave akullnajore

Hyrja në atmosferë e njërit prej këtyre trupave të stërmadh me më shumë se 100.000 km / orë do të shkaktonte, në fillim, një ndërprerja e sinjaleve radio dhe televizive. Me të hyrë, ata do të ndiqnin erërat e forcës së uraganit në të gjitha rajonet e afërta. Në varësi siç kemi thënë, madhësia që kishte. Sapo të godiste, cilado qoftë zona, do të pasonin një seri tërmetesh. Edhe në zonat ku ato nuk kishin ekzistuar më parë. Pastaj, nga këtu, ajo mund të bjerë në zona ku korja e tokës është më e ndjeshme dhe ato madje mund të provokojnë shpërthime vullkanesh varësisht nga pika ku ka rënë.

Pas goditjes së meteorit, një re e madhe e dendur do të mbulonte pjesërisht ose plotësisht planetin. Një shi i mbeturinave nga ana tjetër, do të hidhet në fillim. Ajo re e madhe do të parandalonte Diellin të ishte i dukshëm për muaj të tërë. I ftohti do të shënohej në termometra dhe në formën e akullit. Pak nga pak, shumë bimë do të vdisnin. Zonat më të prekura nga kjo do të shkaktonin vdekjen e kafshëve barngrënëse. Vdekja e tyre do të shoqëronte kafshët mishngrënëse gjithashtu duke u zhdukur.

Shanset reale të një meteori që godet Tokën

hapësira e meteoritit asteroid

Falë paleontologjisë dhe paleoklimatologëve, është studiuar mundësia që një prej këtyre ngjarjeve të ndodhë përsëri. Bazuar në gjetjet, kemi gjetur se ndikimi i Meteoritë me madhësi 1 km ndodhin çdo 2 milion vjets Për të moshuarit, ata të 10 km, probabiliteti ulet në 1 çdo 370 milion vjet. Për fat të mirë, është diçka që na çon shumë larg. Mund të gjejmë këtu një nga arsyet dhe teoritë që do të shpjegonin arsyen e zhdukjes së dinosaurëve.

Siç nuk mund ta përjashtojmë plotësisht që një fenomen i tillë mund të ndodhë një ditë, NASA tashmë ka marrë masa për këtë çështje. Ata madje kanë eksperimente në pritje për të devijuar meteorit që një ditë mund të përbëjnë një kërcënim real për ne.

Shpresojmë që e gjithë kjo është një teori e pastër dhe se kurrë nuk duhet të dëshmojmë pasojat e tmerrshme të një shkëmbi gjigant kundër planetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Juan Carlos dijo

    Sipas profecive të Nostradamus në të ardhmen një asteroid i quajtur an10 1999 do të godasë Mesdheun.