Çfarë është universi

çfarë është universi

¿Çfarë është universi? Shtë një nga pyetjet më të kërkuara nga shkencëtarët në të gjithë historinë. Në të vërtetë, universi është gjithçka, pa ndonjë përjashtim. Ne mund të përfshijmë në univers materien, energjinë, hapësirën dhe kohën dhe gjithçka që ekziston. Sidoqoftë, kur flitet për atë që është universi, më shumë referencë bëhet në hapësirën e jashtme të planetit Tokë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është universi, karakteristikat e tij dhe disa teori.

Çfarë është universi

çfarë është universi dhe galaktikat

Universi është i madh, por mund të mos jetë i pafund. Nëse është kështu, do të kishte materie të pafund në një yll të pafund, gjë që nuk është rasti. Përkundrazi, për sa i përket materies, ajo është kryesisht hapësirë ​​boshe. Disa njerëz madje pretendojnë se universi në të cilin jetojmë nuk është i vërtetë, ai është një hologram.

Universi i njohur përmban galaktika, grupe galaktikash dhe struktura super grumbuj më të mëdhenj, si dhe lëndë ndërgalaktike. Përkundër teknologjisë së përparuar të disponueshme sot, ne ende nuk e dimë saktësisht madhësinë e saj. Materia nuk shpërndahet në mënyrë uniforme, por përqendrohet në vende specifike: galaktikat, yjet, planetët, etj. Sidoqoftë, 90% e ekzistencës supozohet të jetë lëndë e errët që nuk mund ta vëzhgojmë.

Universi ka të paktën katër dimensione të njohura: tre në hapësirë ​​(gjatësi, lartësi dhe gjerësi) dhe një në kohë. Për shkak të forcës mbizotëruese të gravitetit, ajo ngjitet së bashku dhe lëviz vazhdimisht. Krahasuar me qiellin, planeti ynë është shumë i vogël. Ne jemi pjesë e sistemit diellor, të humbur në krahët e Rrugës së Qumështit. Rruga e Qumështit ka 100.000 miliardë yje, por është vetëm një nga qindra miliarda galaktika që përbëjnë sistemin diellor.

Formimi dhe shkatërrimi

Teoria e Big Bengut shpjegon se si u formua. Kjo teori që rreth 13.700 miliardë vjet më parë, materia kishte një dendësi dhe temperaturë të pafund. Pati një shpërthim të dhunshëm dhe dendësia dhe temperatura e universit janë në rënie që nga ajo kohë.

Big Bang është një veçori, një përjashtim që nuk mund të shpjegohet nga ligjet e fizikës. Ne mund ta dimë se çfarë ka ndodhur që nga fillimi, por ende nuk ka asnjë shpjegim shkencor për momentin zero dhe madhësinë zero. Derisa të mos zbulohet ky mister, shkencëtarët nuk do të jenë në gjendje të shpjegojnë me siguri të plotë se çfarë është universi.

Aktualisht, ekzistojnë një seri teorish që pas një hipoteze shpjegojnë se si ata mendojnë se do të jetë fundi i universit. Për të filluar, ne mund të flasim për modelin e Ngrirje e madhe, gjë që dikton që zgjerimi i vazhdueshëm i universit do të shkaktojë (brenda një miliard vjet) zhdukjen e të gjithë yjeve, duke rezultuar në një univers të ftohtë dhe të errët.

Mund të përmendim edhe teorinë e Gërmim i madh (ose loti i madh) që propozon që sa më shumë universi të zgjerohet, aq më shumë energji e errët gjenerohet, duke arritur një pikë në kohë kur energjia e errët do të mposhtë gravitetin, duke prishur ekuilibrin që është i pranishëm midis të dy forcave dhe duke gjeneruar shpërbërje. të çdo lloji të materies.

Rëndësia e materies së errët

lëndë e errët

Në astrofizikë, përbërësit kozmikë përveç materies baronike (lënda e zakonshme), neutrinot dhe energjia e errët quhen lëndë e errët. Emri i tij vjen nga fakti që nuk lëshon rrezatim elektromagnetik ose bashkëvepron me rrezatimin elektromagnetik në asnjë mënyrë, duke e bërë atë të padukshëm në të gjithë spektrin e rrezatimit elektromagnetik. Sidoqoftë, nuk duhet ngatërruar me antimaterinë.

Lënda e errët përfaqëson 25% të masës totale të universit, për shkak të ndikimit të gravitacionit të tij. Ekzistojnë shenja të forta të ekzistencës së tij, të cilat dallohen në objektet astronomike që e rrethojnë. Në fakt, mundësia e ekzistencës së saj u propozua për herë të parë në vitin 1933, kur astronomi dhe fizikanti zviceran Fritz Zwicky vuri në dukje se "masa e padukshme" ndikon në shpejtësinë orbitale të grupeve të galaktikave. Që atëherë, shumë vëzhgime të tjera kanë theksuar vazhdimisht se mund të ekzistojë.

Dihet pak për materien e errët. Përbërja e tij është një mister, por një mundësi është që ajo të jetë e përbërë nga neutrino të rënda të rënda ose grimca elementare të propozuara kohët e fundit (si WIMP ose aksone), vetëm për të përmendur disa. Përgjigja e qartë në lidhje me përbërjen e saj është një nga pyetjet kryesore të kozmologjisë moderne dhe fizikës së grimcave.

Ekzistenca e materies së errët është e rëndësishme për të kuptuar modelin e Big Bengut të formimit të universit dhe modelet e sjelljes së objekteve hapësinore. Llogaritjet shkencore tregojnë se ka shumë më shumë materie në univers sesa mund të vërehet. Për shembull, sjellja e parashikuar e galaktikave shpesh ndryshon pa ndonjë arsye të dukshme, përveç nëse ekziston mundësia që materia e pavëzhgueshme të ushtrojë një zhvendosje gravitacionale në materien e dukshme.

Antimateria dhe energjia e errët në univers

energji e erret

Ne nuk duhet ta ngatërrojmë materien e errët me antimaterinë. Kjo e fundit është një formë e materies së zakonshme, si lënda që na përbën, por është e përbërë nga grimca elementare me shenja të kundërta elektrike: pozitive / negative.

Një anti-elektron është një grimcë e antimateries, e cila korrespondon me një elektron, por ka një ngarkesë pozitive sesa një ngarkesë negative. Antimateria nuk ekziston në një formë të qëndrueshme sepse asgjësohet me materien (e cila ekziston në proporcion më të madh), kështu që nuk organizohet në atome dhe molekula të vëzhgueshme. Antimateria mund të merret vetëm përmes përshpejtuesve të grimcave. Sidoqoftë, prodhimi i tij është i komplikuar dhe i shtrenjtë.

Energjia e errët është një formë e energjisë që ekziston në të gjithë universin dhe tenton të përshpejtojë zgjerimin e saj duke sprapsur gravitetin ose forcën. Estimatedshtë vlerësuar se 68% e materies energjetike në univers i përket këtij lloji dhe është një formë shumë e njëtrajtshme e energjisë që nuk ndërvepron me asnjë forcë tjetër themelore në univers, prandaj quhet "e errët". Por, në parim, nuk ka asnjë lidhje me materien e errët.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për atë që është universi, origjinën dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.