Çfarë është shtimi

shtimi

Kur flasim shtimi po i referohemi rritjes së një trupi nga grumbullimi i trupave më të vegjël. Përdoret kryesisht në fushën e astronomisë dhe astrofizikës dhe shërben për të shpjeguar fenomene të ndryshme si disqe rrethe, disqe akretioni ose shtim të një planeti tokësor. Teoria e mbledhjes planetare u propozua në 1944 nga gjeofizikani rus Otto Schmidt.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me mbledhjen dhe rëndësinë e saj.

Çfarë është shtimi

masat e një ylli

Ngjitja përdoret për të shpjeguar se si janë formuar yjet, planetët dhe satelitët e caktuar që janë formuar nga mjegullnaja. Ka shumë objekte qiellore që janë janë formuar nga mbledhja e grimcave nga kondensimi dhe lartësimi i anasjelltë. Në kozmos mund të thuhet se gjithçka është magnetike në një mënyrë apo në një tjetër. Disa nga fenomenet më spektakolare në natyrë janë magnetike.

Akretioni ekziston në shumë objekte të ndryshme astronomike. Edhe në vrimat e zeza ky fenomen ekziston. Yjet normal dhe neutron gjithashtu kanë mbledhje. Shtë procesi me të cilin masa nga jashtë bie mbi yllin specifik. Për shembull, forca e gravitetit e ushtruar nga një xhuxh i bardhë bën që masa të bjerë mbi të. Në përgjithësi, një yll zakonisht noton në univers i rrethuar nga një hapësirë ​​që ishte praktikisht e zbrazët. Kjo do të thotë se nuk ka shumë rrethana që mund të bëjnë që masa të bjerë mbi këtë objekt qiellor. Sidoqoftë, ka disa raste kur mundet.

Ne do të analizojmë cilat janë rrethanat në të cilat rritet mbledhja.

Rrethanat e mbledhjes

formimi i sistemit diellor

Një nga situatat në të cilat mund të ndodhë shtimi një trup qiellor është që ylli ka si shok një yll tjetër. Këta yje duhet të rrotullohen. Ndonjëherë ylli shoqërues është aq afër sa që masa tërhiqet drejt tjetrit me një forcë të tillë që ata përfundojnë të bien mbi të. Meqenëse xhuxhi i bardhë është në madhësi më të vogël se një yll i zakonshëm, masa që duhet të arrijë sipërfaqen e saj me shpejtësi të madhe. Le të marrim shembullin që nuk është një xhuxh i bardhë, por një yll neutron ose një vrimë e zezë. Në këtë rast, shpejtësia është afër shpejtësisë së dritës.

Kur të arrijë në sipërfaqe, masa papritmas do të ngadalësohet në mënyrë që shpejtësia të ndryshojë nga pothuajse shpejtësia e dritës në një vlerë shumë më të ulët. Kjo ndodh në rastin e të qenit një yll neutron. Kështu është Lëshohet një sasi e madhe e energjisë që zakonisht është e dukshme si rrezet X.

Akretioni si një proces efikas

mbledhje masive

Shumë shkencëtarë pyesin nëse mbledhja është një nga mënyrat më efikase për ta shndërruar masën në energji. Ne e dimë që, falë Ajnshtajnit, energjia dhe masa janë ekuivalente. Dielli ynë lëshon energji për shkak të reaksioneve bërthamore me një efikasitet prej më pak se 1%. Megjithëse duket se ka një sasi të madhe energjie nga dielli, ajo lirohet në mënyrë joefikase. Nëse e lëshojmë masën në një yll neutroni, gati 10% e gjithë masës që ka rënë shndërrohet në energji radioaktive. Mund të thuhet se është procesi më efikas për të shndërruar materien në energji.

Yjet formohen nga akumulimi i ngadaltë i masës që vjen nga mjedisi i tyre. Normalisht kjo masë përbëhet nga një re molekulare. Nëse ndodh një mbledhje në sistemin tonë diellor, është një situatë shumë e ndryshme. Sapo përqendrimi i masës të jetë mjaft i dendur për të filluar tërheqjen drejt vetvetes nga tërheqja e tij gravitacionale, ajo bëhet e kondensuar për të formuar një yll. Retë molekulare rrotullohen pak dhe kanë një proces me dy faza. Në fazën e parë, reja bie në një disk rrotullues. Pas kësaj, disku tkurret më ngadalë për të formuar një yll në qendër.

Gjatë këtij procesi gjërat ndodhin brenda disqeve. Më interesantja nga të gjitha është brenda disqeve bëhet formimi i planetëve. Ajo që ne shohim si sistemi diellor ishte fillimisht një disk i mbledhjes që dha lindjen e diellit. Sidoqoftë, gjatë procesit të formimit të diellit, një pjesë e pluhurit të diskut u kompensua për të dhënë lindjen e planetëve që i përkasin sistemit diellor.

E gjithë kjo e bën sistemin diellor një mbetje të asaj që ndodhi shumë kohë më parë. Disku protostellar ka një rëndësi të madhe për kërkimet në lidhje me formimin e planetëve dhe yjeve. Sot, shkencëtarët kërkojnë vazhdimisht për planet rreth yjeve të tjerë që simulojnë sisteme të tjerë diellorë. E gjithë kjo është e lidhur ngushtë me mënyrën se si funksionojnë disqet e akretizimit.

Shërbim për të zbuluar vrimat e zeza

Shkencëtarët mendojnë se të gjitha galaktikat kanë një vrimë të zezë në qendër të tyre. Disa prej tyre kanë vrimat e zeza që kanë masën e miliarda masave diellore. Sidoqoftë, të tjerët kanë vetëm vrima të zeza shumë të vogla si tonat. Në mënyrë që të zbulohet prania e një vrime të zezë, është e nevojshme të dihet ekzistenca e një burimi të diçkaje që mund ta furnizojë atë me masë.

Teorizohet se një vrimë e zezë është një sistem binar që ka një yll që rrotullohet rreth tij. Teoria e relativitetit të Ajnshtajnit parashikon që shoqëruesi i yllit i afrohet vrimës së zezë derisa të fillojë të heqë masën e tij kur të afrohet. Por për shkak të rrotullimit të yllit është e mundur që të gjenerohet një disk i mbledhjes dhe masa të përfundojë në vrimën e zezë. I gjithë ky proces është shumë më i ngadaltë. Kur ndonjë masë bie në vrimën e zezë, para se të zhduket, ajo arrin shpejtësinë e dritës. Kjo njihet si horizonti i ngjarjes.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth shtimit dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.