çfarë është një yll

yjet në qiell

Kur flasim për astronominë dhe hapësirën e jashtme, koncepti i astros përdoret gjithmonë. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë se çfarë është një yll. Në të gjithë galaktikat ka objekte të shumta qiellore që kanë karakteristika të ndryshme dhe që janë pjesë e universit tonë. Është interesante të dihet çfarë është një yll dhe sa e rëndësishme është?

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është një yll, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e tij.

çfarë është një yll

çfarë është një yll në univers

Nga pikëpamja astronomike, entitetet e ndryshme fizike që ekzistojnë në univers quhen yje, ose më formalisht, trupa qiellorë. Në mënyrë rigoroze, yjet janë një element i vetëm, ekzistenca e të cilit është konstatuar ose konfirmuar nga metodat shkencore të vëzhgimit hapësinor, kështu që ata përbëjnë një klasë trupash qiellorë në të cilët mund të ekzistojnë trupa të shumtë qiellorë, si p.sh. unazat planetare ose yjet, brezi i asteroideve, i përbërë nga shumë elementë të ndryshëm.

Elementet e planetit tonë që ekzistojnë në hapësirën e jashtme kanë magjepsur njerëzimin që nga kohra të lashta dhe kanë vazhduar të vëzhgohen dhe kuptohen përmes teleskopëve, sondave hapësinore dhe madje edhe udhëtimeve me njerëz në Hënë. Falë këtyre përpjekjeve ne mund të mësojmë shumë për botët e tjera që ekzistojnë, galaktikat që i presin ato dhe universin e pafund që përmban gjithçka.

Megjithatë, edhe me ndihmën e teleskopëve të zakonshëm, të gjithë yjet ekzistues nuk mund të shihen me sy të lirë. Të tjerët madje kërkojnë instrumente të veçanta shkencore, ose ekzistenca e tyre mund të konkludohet vetëm nga efektet e tyre fizike në trupat e tjerë përreth tyre.

yjet e sistemit diellor

çfarë është një yll

Sistemi diellor, siç e njohim ne, është emri i lagjes së diellit tonë rreth së cilës planetët dhe elementët e tjerë formojnë një ekosistem të drejtpërdrejtë hapësinor në orbitë. Ai shtrihet nga qendra e vetë Diellit deri në skajin e jashtëm të një reje objektesh misterioze. i njohur si Reja Oort dhe Brezi Kuiper. Gjatësia e sistemit diellor deri në planetin e tij të fundit (Neptun) është më shumë se 4.500 miliardë kilometra, që është e barabartë me 30,10 njësi astronomike (AU).

Ekzistojnë disa lloje të yjeve në sistemin diellor, si p.sh.

 • 1 yll dielli
 • 8 planete. Mërkuri, Venusi, Toka, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani, Neptuni.
 • 5 planetë xhuxh. Plutoni, Ceres, Eris, Makemake dhe Haumea.
 • 400 satelitë natyralë.
 • 3153 kometa.

yjet

Yjet janë topa të nxehtë të gazit dhe plazmës që mbahen në shpërthime të përhershme nga shkrirja e atomeve për shkak të tërheqjes së tyre gravitacionale. Shpërthimi prodhoi një sasi të madhe drite, rrezatimi elektromagnetik dhe madje edhe lëndë, si atomet e hidrogjenit dhe heliumit që përmbante u shndërruan në elementë më të rëndë, si ato që përbëjnë planetin tonë.

Yjet mund të jenë të llojeve të ndryshme, në varësi të madhësisë së tyre, përmbajtjes atomike dhe ngjyrës së dritës inkandeshente. Planeti më i afërt i njohur me planetin tonë është dielli, megjithëse një numër i ndryshueshëm yjesh mund të shihen në skajet e largëta të qiellit gjatë natës. Është vlerësuar se ka rreth 250.000.000 yje në galaktikën tonë.

planetet

Planetët janë objekte të rrumbullakëta të madhësive të ndryshme, të formuara nga i njëjti material i gaztë që lindin yjet, por pafundësisht më të ftohtë dhe më të kondensuar, dhe për këtë arsye kanë veti të ndryshme fizike dhe kimike. Ka planetë gazi (si Jupiteri), planetë shkëmborë (si Mërkuri), planetë të akullt (si Neptuni), dhe ka Tokë, i vetmi planet që ne njohim që ka sasi të mëdha uji të lëngshëm, dhe për këtë arsye i vetmi planet me jetë.

Në varësi të madhësisë së tyre, mund të themi se janë edhe planetë xhuxh: disa janë shumë të vegjël për t'u krahasuar me planetët normalë, por shumë të mëdhenj për t'u konsideruar asteroidë dhe ekzistojnë edhe në mënyrë të pavarur, pra nëse janë hëna apo jo. e kujtdo

satelitët

Në orbitën e planetëve, është e mundur të gjesh yje të ngjashëm, por në një shkallë shumë më të vogël, që mbahen gravitacionalisht në orbita pak a shumë të afërta, pa rënë në to ose pa u tërhequr plotësisht.

Ky është rasti i hënës së vetme të planetit tonë: hënës dhe yjeve të shumtë të planetëve të tjerë të rëndësishëm, si p.sh. Hënat e Jupiterit, të vlerësuara rreth 79 sot. Këto hëna mund të kenë të njëjtën origjinë si ato. Planetët e lidhur, ose mund të vijnë nga burime të tjera, thjesht tërhiqen nga graviteti, duke i mbajtur ata në orbitë.

kometat

Kometat njihen si objekte lëvizëse të të gjitha llojeve dhe përbëhen nga akulli, pluhuri dhe gurët nga burime të ndryshme. Këta trupa qiellorë rrotullohen rreth Diellit në orbita eliptike, parabolike ose hiperbolike dhe janë të identifikueshme sepse ndërsa afrohen me yllin, nxehtësia shkrin kapakët e tyre të akullit dhe u jep atyre një "bisht" të gaztë shumë të veçantë. Kometat dihet se janë pjesë e sistemit diellor me trajektore të parashikueshme, si p.sh kometa e famshme e Halley, e cila na ndodh çdo 76 vjet.

Origjina e saktë e kometave është e panjohur, por gjithçka tregon se ato mund të vijnë nga grupe trans-neptuniane si Reja e Oortit ose Brezi Kuiper në skajin e sistemit diellor, rreth 100.000 AU nga Dielli.

Asteroidet

meteorites

Asteroidët janë objekte shkëmbore me përbërje të shumta (zakonisht elemente metalike ose minerale) dhe forma të parregullta, shumë më të vogla se planetët ose hënat.

Pa një atmosferë, shumica e jetës në sistemin tonë diellor formon një brez të madh midis Marsit dhe Jupiterit që ndan planetët e brendshëm nga planetët e jashtëm. Të tjerët, në vend të kësaj, ata enden nëpër hapësirë, duke përshkuar orbitat planetare ose duke u bërë satelitë të ndonjë ylli më të madh.

meteoroidet

Ky është emri që u jepet objekteve më të vogla në sistemin tonë diellor, me diametër më të vogël se 50 metra por më shumë se 100 mikrometra (dhe prandaj më i madh se pluhuri kozmik).

Ato mund të jenë fragmente kometash dhe asteroidësh që janë tërhequr, ndoshta të tërhequr nga graviteti i planetit, në atmosferat e tyre dhe janë kthyer në meteoritë. Kur ndodh kjo e fundit, nxehtësia e fërkimit me ajrin atmosferik i ngroh ato dhe i avullon plotësisht ose pjesërisht. Në disa raste, fragmentet e meteorit godasin sipërfaqen e Tokës.

Mjegullnajat

Mjegullnajat janë koleksione gazi, kryesisht hidrogjen dhe helium, së bashku me pluhurin kozmik dhe elementë të tjerë, të shpërndara nëpër hapësirë, pak a shumë të mbajtura në vend nga graviteti. Ndonjëherë kjo e fundit është mjaft e fortë për të filluar të ngjesh gjithë këtë material yjor, duke krijuar yje të rinj.

Këto grupime gazi, nga ana tjetër, mund të jenë produkt i shkatërrimit të yjeve, si supernova, ose akumulimi i materialit të mbetur nga procesi i krijimit të yjeve të rinj. Mjegullnaja më e afërt me Tokën është Mjegullnaja Helix, 650 vite dritë nga Dielli.

Galaktikat

Grumbujt e yjeve, secila ka të ngjarë të ketë sistemin e vet diellor, së bashku me mjegullnajat, pluhurin kozmik, kometat, rripat e asteroidëve dhe objekte të tjera qiellore, formojnë njësi më të mëdha të quajtura galaktika.

Në varësi të numrit të yjeve që përbëjnë një galaktikë, mund të flasim për galaktika xhuxh (107 yje) ose galaktika gjigante (1014 yje); por mund t'i klasifikojmë edhe në spirale, eliptike, thjerrëza dhe të çrregullta.

Galaktika në të cilën ndodhet sistemi ynë diellor është Rruga e Qumështit, e quajtur sipas qumështit të nënës së Herës, perëndeshës së panteonit të qytetërimit të lashtë grek.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj se çfarë është një yll, karakteristikat dhe rëndësinë e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.