Çfarë është një tërmet

valët sizmike

Me siguri ju keni përjetuar ndonjëherë një lëkundje të vogël të tokës ose keni vërejtur një dridhje dhe nuk e keni ditur pse. Për tërmetet flitet shpesh, por shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një tërmet me të vërtetë, origjina dhe shkaqet e saj. Për të kuptuar origjinën në shkaqet e tërmeteve duhet të kemi disa njohuri themelore në lidhje me gjeologjinë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është një tërmet, cila është origjina, shkaqet dhe pasojat e tij.

Çfarë është një tërmet

dele rrugore

Një tërmet është një fenomen i shkaktuar nga dridhja e kores së tokës, për shkak të fërkimit të pllakave tektonike që formojnë sipërfaqen e planetit tonë. Qoftë nga malet në të ashtuquajturat prishje, mund të gjendet kudo në buzë të një pllake, e cila është ajo që ndodh kur dy pllaka ndahen. Rasti më i famshëm është ai i Amerikës së Veriut, ku gjendet faji i San Andreas. Këto vende regjistruan tërmetet më shkatërruese, madje arritën intensitet prej 7,2 të shkallës Rihter.

Megjithëse shkalla më e famshme është shkalla Rihter, e cila mat vetëm madhësinë e fenomeneve, ekspertët gjithashtu përdorin shkallën Mercalli për të matur ndikimin në mjedis, si dhe shkallën aktuale sizmike për të vlerësuar ngurtësinë dhe distancën e shkëmbit në të cilin është zhvendosur.

Shkalla Rihter përmblidhet në:

 • Intensiteti 3 ose më pak: zakonisht nuk ndihet, por gjithsesi do të regjistrohet. Zakonisht nuk shkakton dëm të dukshëm.
 • Intensiteti nga 3 në 6: të dukshme. Mund të shkaktojë dëme të vogla.
 • Intensiteti 6 deri 7: Ato mund të shkaktojnë dëme serioze në të gjithë qytetin.
 • Intensiteti 7 deri 8: dëmi është më i rëndësishëm. Mund të shkatërrojë një zonë prej më shumë se 150 kilometrash.
 • Një tërmet prej më shumë se 8 gradë mund të shkaktojë dëme të konsiderueshme materiale në një distancë prej disa kilometrash. Por nuk ka asnjë shënim që të ketë arritur këtë shkallë në vendin tonë.

Origjina e një tërmeti

çfarë është një tërmet dhe pasojat e tij

Tërmetet shkaktohen nga lëvizja e pllakave tektonike. Kjo sepse këto pllaka janë në lëvizje të vazhdueshme dhe lëshojnë energji gjatë lëvizjes. Ato mund të shkaktohen nga shpërthimet vullkanike, sepse ato konsiderohen si një valë natyrore e energjisë. Ajo që ne perceptojmë ato janë valë sizmike nga brendësia e tokës. Ekzistojnë lloje të ndryshme të valëve sizmike, të gjitha ato të përfaqësuara në sizmogramë.

Një tërmet në vetvete është një dridhje në sipërfaqen e tokës, e shkaktuar nga çlirimi i papritur i energjisë nga brenda tokës. Kjo çlirim energjie vjen nga lëvizja e pllakave tektonike, të cilat lëshojnë energji gjatë lëvizjes. Ato mund të ndryshojnë në madhësi dhe forcë. Disa tërmete janë aq të dobët sa bashkëpunimi nuk ndihet. Megjithatë, të tjerët mund të jenë aq të dhunshëm sa të jenë të aftë të shkatërrojnë edhe qytete.

Një seri tërmetesh që ndodhin në një rajon quhet aktivitet sizmik. I referohet frekuencës, llojit dhe madhësisë së tërmeteve të përjetuara në këtë vendndodhje për një periudhë kohe. Në sipërfaqen e tokës, këto tërmete shfaqen si lëkundje toke dhe zhvendosje afatshkurtra.

Ata priren të shfaqen pothuajse kudo në tokë, ose në skajet e pllakave tektonike ose në prishje. Ne e dimë që planeti ynë ka 4 shtresa kryesore të brendshme: bërthama e brendshme, bërthama e jashtme, manteli dhe kore. Pjesa e sipërme e mantelit është e përbërë nga struktura shkëmbore, ku ekziston një sasi e caktuar e rrymave të konvekcionit, e cila promovon lëvizjen e pllakave tektonike dhe për këtë shkakton tërmete.

Valët sizmike

çfarë është një tërmet

Formimi i tërmeteve është për shkak të zgjerimit të valëve sizmike që ndodhin brenda tokës. Ne përcaktojmë valët sizmike si një valë elastike, e cila ndodh në përhapjen e ndryshimeve të përkohshme në fushën e stresit dhe shkakton lëvizje të lehta të pllakave tektonike. Megjithëse këtë e quajmë lëvizja e pllakave tektonike, duhet ta dimë që kjo lëvizje është aq e dukshme saqë është pothuajse e padukshme. Janë këto vite në të cilat pllakat tektonike kanë lëvizur më ngadalë se miliona vjet më parë. Kontinenti lëviz mesatarisht vetëm 2 cm në vit. Kjo është e padukshme për njerëzit.

Duhet të theksohet se ka shumë lloje të valëve sizmike që mund të gjenerohen artificialisht. Për shembull, njerëzit mund të krijojnë valë sizmike artificiale duke përdorur teknikat e nxjerrjes së gazit siç janë eksplozivët ose thyerjet hidraulike.

Valët e brendshme janë valë që përhapen brenda tokës. Ne e dimë që përbërja e brendshme e planetit tonë është shumë e komplikuar. Nxjerrja e këtij informacioni tregon se ekzistojnë lloje të ndryshme të valëve sizmike. Ky është një efekt i ngjashëm me thyerjen e valëve të dritës.

Valët P përcaktohen si valë që ndodhin në toka shumë të kompresuara dhe janë valë që zgjerohen në drejtim të përhapjes. Karakteristika kryesore e këtyre valëve sizmike është se ato mund të kalojnë nëpër çdo material, pavarësisht nga gjendja e tij. Ne anen tjeter, kemi valë S, kjo lloj vale ka një zhvendosje tërthore në drejtim të përhapjes. Gjithashtu, shpejtësia e tyre është më e ngadaltë se valët P, kështu që ato shfaqen në tokë shumë më vonë. Këto valë nuk mund të përhapen përmes lëngut.

Sizmologjia dhe rëndësia

Sizmologjia është shkenca që studion shfaqjen e tërmeteve. Kështu ai studion shpërndarjen e hapësirë-kohës, mekanizmin e përqendrimit dhe çlirimin e energjisë. Studimi i përhapjes së valëve sizmike të gjeneruara nga tërmetet regjistron informacion në lidhje me strukturën e tyre të brendshme, zonën e formës, dendësinë dhe shpërndarjen elastike konstante. Falë valëve sizmike, Possibleshtë e mundur të merret një informacion i madh për brendësinë e Tokës. Ne gjithashtu e dimë që ato gjenerohen nga tërmetet dhe përcaktohen nga mekanika e mediave elastike. Kjo do të thotë që shpejtësia e tij varet nga vetitë elastike të mediumit që zhvillon dhe shpërndarja e tij mund të studiohet duke vëzhguar kohën e përhapjes dhe amplituda e këtyre valëve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është tërmeti dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.