Çfarë është një satelit

Hënë

Me siguri keni dëgjuar ndonjëherë që Hëna të jetë një satelit. Sidoqoftë, jo të gjithë njerëzit e dinë shumë mirë çfarë është një satelit. Kjo ndodh sepse ka satelitë natyralë dhe artificialë. Secila prej tyre ka karakteristika dhe funksione të ndryshme dhe duhet të studiohen veç e veç.

Prandaj, në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini për atë që është një satelit, cilat janë karakteristikat e tij dhe cila është rëndësia e secilit prej tyre.

Çfarë është një satelit

çfarë është një satelit artificial

Një satelit mund të ketë dy përkufizime në varësi të faktit nëse i referohemi pjesës natyrore apo asaj artificiale. Nëse i referohemi pjesës natyrore, do të flasim për një trup qiellor të errët që rrotullohet rreth një planeti parësor. Së dyti, Sateliti artificial është një pajisje e vendosur në orbitë rreth Tokës për qëllime shkencore, ushtarake ose komunikimi.

Llojet e satelitëve

çfarë është një satelit

Satelitë natyralë

Një satelit natyror është një trup qiellor i krijuar jo nga njeriu që orbiton një orbitë tjetër. Madhësia e një sateliti është zakonisht më e vogël se trupi qiellor që vazhdon të rrethojë. Kjo lëvizje është për shkak të forcës tërheqëse të ushtruar nga graviteti i objektit më të madh në objektin më të vogël. Kjo është arsyeja pse ata fillojnë të punojnë vazhdimisht. E njëjta gjë vlen edhe për orbitën e tokës në raport me diellin.

Kur flasim për satelitët natyrorë, shpesh quhet edhe emri i zakonshëm i satelitëve. Meqenëse ne e quajmë hënën tonë hënë, hënat e tjera të planetëve të tjerë përfaqësohen me të njëjtin emër. Sa herë që përdorim fjalën hënë, ajo i referohet një trupi qiellor që orbiton një trup tjetër qiellor në sistemin diellor, megjithëse mund të orbitojë planetë xhuxh, të tillë si planetët e brendshëm, planetët e jashtëm dhe madje edhe trupa të tjerë të vegjël qiellorë si asteroidët.

Sistemi diellor Përbëhet nga 8 planetë, 5 planetë xhuxh, kometa, asteroidë dhe të paktën rreth 146 satelitë planetarë natyralë. Më e famshmja është hëna jonë. Nëse fillojmë të krahasojmë numrin e hënave midis planetëve të brendshëm dhe planetëve të jashtëm, do të shohim një ndryshim të madh. Planetët e brendshëm kanë pak ose aspak satelitë. Nga ana tjetër, planetët e mbetur, të quajtur ekzoplanetë, kanë disa satelitë për shkak të madhësisë së tyre të madhe.

Nuk ka satelitë natyrorë të bërë nga gazi. Të gjithë satelitët natyrorë janë bërë prej shkëmbi të fortë. Gjëja më normale është se ata nuk kanë atmosferën e tyre. Për shkak të madhësisë së tyre të vogël, këto trupa qiellorë nuk kanë një atmosferë të përshtatshme. Të kesh një atmosferë shkakton disa ndryshime në dinamikën e sistemit diellor.

Jo të gjithë satelitët natyrorë kanë të njëjtën madhësi. Ne zbuluam se disa janë më të mëdha se hëna dhe të tjerët shumë më të vegjël. Hëna më e madhe ka një diametër prej 5.262 kilometra, i quajtur Ganymede, dhe i përket Jupiterit. Nuk është për t'u habitur që planetët më të mëdhenj në sistemin diellor duhet të kenë edhe hënat më të mëdha. Nëse analizojmë gjurmët, do të zbulojmë nëse janë të rregullta apo të parregullta.

Sa i përket morfologjisë, e njëjta gjë do të ndodhë. Disa objekte janë sferike, ndërsa të tjerat janë mjaft të parregullta në formë. Kjo është për shkak të procesit të tyre të trajnimit. Kjo është edhe për shkak të shpejtësisë së saj. Objektet që formohen marrin forma më të parregullta sesa ato që formohen më ngadalë, siç bëjnë trajektoret dhe periudhat kohore. Për shembull, Duhen rreth 27 ditë që Hëna të rrotullohet rreth Tokës.

Satelitë artificialë

Ato janë produkt i teknologjisë njerëzore dhe përdoren për të marrë informacion në lidhje me trupat qiellorë që ata studiojnë. Shumica e satelitëve të krijuar nga njeriu rrotullohen rreth Tokës. Ato kanë një rëndësi të madhe për zhvillimin e shkencës dhe teknologjisë njerëzore. Sot nuk mund të bëjmë pa to.

Ndryshe nga satelitët natyralë si hëna, satelitët artificialë janë ndërtuar nga njerëzit. Ata lëvizin rreth objekteve më të mëdhenj se vetja sepse tërhiqen nga graviteti. Ato janë zakonisht makina shumë komplekse me teknologji revolucionare. Ata u dërguan në hapësirë ​​për të marrë shumë informacione rreth planetit tonë. Mund ta themi atë mbeturinat ose mbeturinat e makinave të tjera, anije kozmike të drejtuara nga astronautët, stacionet orbitale dhe sondat ndërplanetare ata nuk konsiderohen satelitë artificialë.

Një nga karakteristikat kryesore të këtyre objekteve është se ato u lëshuan nga raketat. Një raketë nuk është asgjë më shumë se çdo lloj automjeti, siç është një raketë, një anije kozmike ose një aeroplan, që mund të shtyjë një satelit lart. Ata janë programuar të ndjekin rrugën sipas itinerarit të përcaktuar. Ata kanë një funksion ose detyrë të rëndësishme për të përfunduar, siç është vëzhgimi i reve. Shumica e satelitëve artificialë që rrotullohen rreth planetit tonë vazhdojnë të rrotullohen vazhdimisht rreth tij. Së dyti, ne kemi satelitë të dërguar në planetë të tjerë ose trupa qiellorë, të cilët duhet të gjurmohen për informacion dhe monitorim.

Përdorni dhe funksiononi

gjeostacionare

Hëna vepron në baticat dhe ciklin biologjik të shumë organizmave. Ekzistojnë dy lloje të satelitëve natyrorë:

  • Satelitë të rregullt natyralë: Ata janë ato trupa që rrotullohen rreth një trupi më të madh në të njëjtin kuptim që ai rrotullohet rreth diellit. Kjo do të thotë, orbitat kanë të njëjtën kuptim edhe pse njëra është shumë më e madhe se tjetra.
  • Satelitë të parregullt natyralë: këtu shohim se orbitat janë shumë larg nga planetët e tyre. Shpjegimi për këtë mund të jetë se trajnimi i tyre nuk është kryer pranë tyre. Nëse jo, këta satelitë mund të kapen nga tërheqja gravitacionale e planetit në veçanti. Mund të ketë gjithashtu një origjinë që shpjegon largësinë e këtyre planetëve.

Ndër satelitët artificialë gjejmë sa vijon:

  • Gjeostacionar: ato janë ato që lëvizin nga lindja në perëndim mbi ekuatorin. Ata ndjekin drejtimin dhe shpejtësinë e rrotullimit të tokës.
  • Polar: Ato quhen kështu sepse shtrihen nga një pol në tjetrin në drejtimin veri-jug.

Midis këtyre dy llojeve bazë, ne kemi disa lloje satelitësh që janë përgjegjës për vëzhgimin dhe zbulimin e karakteristikave të atmosferës, oqeanit dhe tokës. Ata quhen satelitë mjedisorë. Ato mund të ndahen në disa lloje, të tilla si gjeosinkronizimi dhe sinkronizimi diellor. Të parët janë planetët që rrotullohen rreth Tokës me të njëjtën shpejtësi me shpejtësinë rrotulluese të Tokës. Numri i sekondave është numri i sekondave që kalojnë në një pikë të caktuar në tokë në të njëjtën kohë çdo ditë. Shumica e satelitëve të telekomunikacionit të përdorur për parashikimin e motit janë satelitë gjeostacionarë.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për atë që është një satelit dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.