çfarë është një pulsar

pulsarët nga toka

Ndër trupat e ndryshëm qiellorë që ekzistojnë në univers, disa trupa qiellorë janë shumë të veçantë në formimin dhe karakteristikat e tyre. Midis këtyre trupave qiellorë gjejmë pulsarin. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një pulsar as çfarë rëndësie ka. Si një përkufizim i përgjithshëm dhe i thjeshtë, një pulsar është një yll neutron jashtëzakonisht i dendur, shumë i magnetizuar që lëshon rrezatim elektromagnetik në pulse të rregullta ndërsa rrotullohet rreth boshtit të tij.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është një pulsar, si formohet, karakteristikat dhe rëndësia e tij.

çfarë është një pulsar

Çfarë është një pulsar i hapësirës së jashtme?

Një pulsar është një lloj objekti astronomik shumë kompakt dhe energjik i njohur si një yll neutron. Yjet neutron janë mbetje jashtëzakonisht të dendura që rezultojnë nga shpërthimi i një supernova në yje masive. Një pulsar i veçantë është i vëzhgueshëm kur boshti i tij i rrotullimit drejtohet drejt Tokës dhe lëshon periodikisht rrezatim.

Tipari më dallues i një pulsar është aftësia e tij për të emetuar impulse të rregullta të rrezatimit elektromagnetik, duke filluar nga valët e radios deri te rrezet gama. Këto impulse shkaktohen nga rrotullimi i shpejtë i yllit neutron dhe fushave të tij magnetike intensive. Ndërsa pulsari rrotullohet, emetimet e tij të rrezatimit zbulohen në intervale të rregullta, duke krijuar një sinjal që duket se "pulson" në qiell.

Rrotullimi i një pulsari mund të jetë tepër i shpejtë, me periudha që variojnë nga fraksionet e një sekonde deri në disa sekonda. Ky rrotullim i shpejtë rezulton gjithashtu në fusha magnetike jashtëzakonisht intensive, miliarda herë më të forta se fushat magnetike të Tokës. Këto fusha magnetike intensive mund të ndikojnë në emetimin e rrezatimit dhe formimin e erërave të grimcave shumë energjike rreth pulsarit.

Si formohen ato

çfarë është një pulsar

Pulsarët formohen kur një yll masiv (të paktën trefishi i masës së Diellit) shter karburantin e tij bërthamor dhe shpërthen si një supernova. Gjatë shpërthimit, bërthama e yllit u shemb nën forcën e gravitetit dhe u ngjesh në një sferë disa kilometra në diametër. Si rezultat, ylli bëhet jashtëzakonisht i dendur, rreth masës së Diellit, por i ngjeshur derisa u bë një objekt me përmasat e një qyteti.

Për shkak të ruajtjes së momentit këndor, ylli neutron fillon të rrotullohet me shpejtësi (në disa raste qindra herë në sekondë). Nëse një yll ka një fushë magnetike të fortë, energjia magnetike e ruajtur në fushë shndërrohet në rrezatim elektromagnetik, i cili emetohet në formën e pulseve të dritës ndërsa ylli rrotullohet.

Pulsarët kanë disa karakteristika të dukshme. Mund të themi në pjesën e parë se ato lëshojnë rrezatim me gjatësi vale shumë të shkurtër, si p.sh Rrezet X dhe rrezet gama, dhe rajoni radioelektrik i spektrit elektromagnetik. Së dyti, pulset janë jashtëzakonisht të rregullta dhe të sakta, me një periodicitet që mund të matet me saktësi të madhe. Së fundi, pulsarët kanë fusha magnetike shumë të forta, ndoshta miliona herë më të forta se fusha magnetike e Tokës.

zbulim

Sipas revistës shkencore National Geographic, Pulsaret u zbuluan në fund të viteve 1960, në vitin 1967, nga një studente e diplomuar e quajtur Jocelyn Bell dhe këshilltari i saj, Antony Hewish, në Observatorin e Astronomisë së Radios Mullard Shield pranë Kembrixhit. E vërteta e çështjes ishte se ata u ndeshën me një burim sinjal radioje që përsëritej çdo natë gjatë orarit të punës. Ata erdhën nga i njëjti vend në qiell dhe menduan se po bënin kontakt me alienët për herë të parë.

Pa dyshim, pulsarët, përveç që janë objekte unike dhe shumë interesante, janë gjithashtu yje neutronësh të dendur, shumë të magnetizuar që lëshojnë rrezatim në pulse të rregullta ndërsa rrotullohen. Ato rezultojnë nga kolapsi i yjeve masive në supernova dhe janë të dobishme për studimin e fizikës themelore si relativiteti i përgjithshëm dhe fizika e materies së dendur.

Rëndësia e një pulsar

planet pulsar

Siç e kemi parë tashmë, përveç dhënies së informacionit të vlefshëm rreth fizikës ekstreme në univers, pulsarët luajnë një rol vendimtar në disa fusha të kërkimit astronomik. Disa nga zonat ku pulsarët janë të rëndësishëm përfshijnë:

 • Relativiteti i përgjithshëm: Pulsarët mund të përdoren për të studiuar efektet e relativitetit të përgjithshëm të Ajnshtajnit, të tilla si lakimi i hapësirë-kohës rreth objekteve masive. Matjet e sakta të kohës së mbërritjes së pulseve ndërsa kalojnë nëpër fushën gravitacionale të një ylli ose objekti tjetër masiv na lejojnë të verifikojmë parashikimet e relativitetit të përgjithshëm.
 • Çështje ekstreme: Pulsarët janë laboratorë natyrorë për të eksploruar lëndën në kushte ekstreme. Dendësia e pabesueshme dhe presioni intensiv në një yll neutron sigurojnë informacion rreth lëndës në gjendje që ne nuk mund t'i rikrijojmë në laboratorët me bazë në Tokë. Kjo përfshin strukturën e brendshme të yjeve neutron dhe vetitë e materies ultra të dendur.
 • Lundrimi në hapësirë: Pulsarët përdoren në lundrimin hapësinor me precizion të lartë. Sinjalet e impulsit të pulsarit mund të zbulohen nga sondat e largëta hapësinore dhe përdoren si "fenerë" kozmikë për të llogaritur me saktësi vendndodhjen e anijes në hapësirë.
 • Kozmologjia: Pulsarët janë gjithashtu të dobishëm në kozmologji. Ato mund të përdoren për të studiuar mjedisin ndëryjor dhe për të hartuar shpërndarjen e materies në galaktikën tonë. Kjo mund të sigurojë informacion rreth strukturës dhe evolucionit të Rrugës së Qumështit.
 • Zbulimi i valëve gravitacionale: Disa pulsarë, të quajtur pulsarë milisekonda, kanë stabilitet jashtëzakonisht të lartë pulsimi. Këto mund të përdoren si orë të sakta kozmike në eksperimentet e zbulimit të valëve gravitacionale, duke ndihmuar në konfirmimin e ekzistencës së këtyre valëve dhe për të studiuar fenomene astrofizike të tilla si bashkimet e vrimave të zeza.
 • Evolucioni yjor: Studimi i pulsarëve dhe marrëdhëniet e tyre me shpërthimet e supernovës na ofron informacion të vlefshëm rreth evolucionit dhe ciklit jetësor të yjeve masive. Kjo nga ana tjetër na ndihmon të kuptojmë më mirë se si formohen dhe evoluojnë lloje të ndryshme yjesh në univers.

Siç mund ta shihni, pulsarët janë të rëndësishëm për astronomët sepse ato ofrojnë informacion të vlefshëm në lidhje me vetitë ekstreme të materies, ndërveprimet e forta të fushës magnetike dhe dinamikën e yjeve neutron. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një pulsar dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.