Çfarë është një pranverë

pranverë

Në botë ekzistojnë lloje të ndryshme të depozitimit të ujit të freskët. Një prej tyre është pranverë. Shumë prej tyre konsideroheshin vende të shenjta në kultura të caktuara antike. Ka burime të shpërndara në të gjithë botën dhe secila prej tyre ka karakteristika unike. Shumica e tyre kanë një karakteristikë të përbashkët dhe kjo është se uji i tyre ka një nivel të lartë pastërtie.

Në këtë artikull ne do t'ju mësojmë gjithçka që duhet të dini në lidhje me burimet, karakteristikat dhe llojet e tyre.

Çfarë është një pranverë

burim uji i mbrojtur

70% e tokës është ujë. Ky element thelbësor për jetën shfaqet në shtete të ndryshme dhe shpërndahet në tipare të ndryshme gjeografike. Ky ujë mund të gjendet në oqeane, liqene, lumenj dhe gjithashtu mund të jetë i ngrirë në akullnaja. Megjithatë, uji fshihet gjithashtu në tokë, në ujëmbajtës ose pishina nëntokësore. Kuptimi i këtyre llojeve të burimeve do të na ndihmojë të kuptojmë se çfarë është uji i burimit dhe nga buron uji që buron prej tij.

Uji i burimit vjen nga rrjedha e ujit nga toka ose midis shkëmbinjve dhe ngrihet në sipërfaqe. Disa nga uji i burimit rrjedhin nga shiu, dëbora ose shkëmbinjtë magmatikë për të formuar ujë të nxehtë. Prandaj, rrjedha e disa burimeve do të varet nga sezoni dhe reshjet, duke bërë që burimet e shkaktuara nga kullimi të thahen gjatë periudhave të reshjeve të pakta. Përkundrazi, ata me shumë trafik mund të përdoren për të furnizuar popullsinë lokale. Origjina e ujit të burimit është ajo që na lejon të krijojmë lloje të ndryshme.

Karakteristikë e ujit të burimit është se është mjaft i pastër për t'u konsideruar i përshtatshëm për konsum njerëzor. Kjo sepse uji merret direkt nga rezervuari nëntokësor. I ashtuquajturi ujëmbajtës luan një rol mbrojtës natyror për të parandaluar ndotjen e ujit nga burime të tjera uji (të tilla si lumenjtë ose oqeanet).

Sidoqoftë, ky ujë i nënshtrohet një kontrolli shumë të rreptë të cilësisë në mënyrë që të mund të konsumohet. Për nxjerrjen dhe komercializimin e ujit të burimit, kompania duhet të regjistrohet në Regjistrin e Përgjithshëm të Higjienës së Ushqimit të administruar nga AESAN (Agjencia Spanjolle për Sigurinë dhe Ushqimin e Ushqimit). Edhe kështu, Spanja ka ende shumë kompani të dedikuara për ujë në shishe. Vetëm në Castilla y León shishen më shumë se 600 milion litra ujë burimi çdo vit, që përfaqëson vetëm 10,5% të prodhimit kombëtar.

Llojet e pranverës

vendet natyrore me ujë

Mund të dallohen tre lloje burimesh: burime shumëvjeçare, ndërprerje dhe artesiane. Në bimët shumëvjeçare uji vjen nga një thellësi poshtë tryezës së ujit (zona e ngopjes), ku rrjedha e ujit ndodh vazhdimisht.

Në një burim me ndërprerje uji shfaqet kur niveli i ujit është afër nivelit të ujit nëntokësor; prandaj, uji i tij rrjedh vetëm kur niveli i ujit nëntokësor arrin nivelin më të lartë, domethënë, gjatë sezonit të shirave. Më në fund, Burimet arteziane janë burime artificiale të bëra nga njeriu. Ato janë ndërtuar si rezultat i shpimit të puseve të thella, dhe niveli i tyre i ujërave nëntokësore është më i lartë se toka.

Aktualisht, për shkak të aktiviteteve njerëzore, akumulimi i ujërave nëntokësore ose ujëmbajtësve po preket seriozisht. Shfrytëzimi i tepërt i ujërave nëntokësore nuk merr kohën e nevojshme për vetë-rigjenerim, që përkthehet në një rënie të sasisë së ujit të disponueshëm.

Përveç kësaj, mbishfrytëzimi i ujërave nëntokësore ndikon plotësisht në cilësinë e tyre. Nëse kjo situatë vazhdon, mund të na duhet të shohim tharjen e këtyre ujëmbajtësve të çmuar. Ekspertët në këtë zonë kanë paralajmëruar se zvogëlimi i burimeve të disponueshme të ujërave nëntokësore është shqetësues, duke sjellë rreziqe për miliona njerëz në të gjithë botën.

Konsumit të ujit

ujë të shëndetshëm

Duhet të dimë që një burim ka karakteristika unike që e bëjnë atë një ekosistem të vogël me vlerë të lartë biologjike. Le të shohim cilat janë kushtet e veçanta:

 • Ata janë të vendosur në shpatet malore dhe fundi i kanioneve ose strukturave të ngjashme. Detari i tyre gjithashtu mund të shfaqet në pjesën e poshtme.
 • Ato krijohen kur një rezervuar nëntokësor mbushet si rezultat i depërtimit të ujit. Ky ujë vjen nga reshjet e bollshme të shiut në një rajon.
 • Burimet mund të jetë edhe i përhershëm edhe i përkohshëm varësisht nga lloji i terrenit dhe shkëmbi që e përbëjnë atë. Shkëmbi mund të filtrojë pak a shumë sasinë e ujit. Ju gjithashtu duhet të analizoni sasinë e ujit që ajo merr nga rezervuari i sipërfaqes.
 • Burimet e nxehta konsiderohen gjithashtu si burime. Aspekti i vetëm diferencial është se uji mund të kalojë 40 gradë në temperaturë.

Për të konsumuar ujin nga një burim, së pari duhet të kryhet një proces i trajtimit të ujit. Kur uji i burimit arrin impiantin e trajtimit të mbledhur dhe / ose të nxjerrë nga mjedisi natyror, fillon procesi i shndërrimit. Së pari, grimcat më të mëdha hiqen përmes një filtri rërë. Në fazën tjetër, uji kalon përmes një filtri karboni, ku klori hiqet me thithjen, duke e bërë ujin më të pastër. Më vonë, procesi UV aktivizohet për të dezinfektuar ujin në kërkim të mikroorganizmave ose baktereve të mundshme.

Flora dhe Fauna

Burimet nuk janë zona me larminë më të madhe biologjike. Ujërat shumëvjeçarë janë zakonisht habitati i peshqve të ndryshëm të ujërave të ëmbla, përfshirë troftën. Disa amfibë dhe zvarranikë qëndrojnë në të për një kohë të gjatë, gjitarët dhe zogjtë mund të vijnë të pinë ujë, të freskohen ose të ushqehen. Insektet janë më të zakonshme në mjedisin e tyre.

Sustat më të mëdha mund të mbështesin një gamë më të gjerë të formave të jetës. Të tjerët, për shkak të përqendrimit të dioksidit të karbonit ose mineraleve në ujërat e tyre, nuk mund të mbështesin jetën e peshqve ose kafshëve të tjera, por ato mund të strehojnë baktere dhe mikroorganizma të tjerë. Kur bëhet fjalë për bimësinë, ato mund të rrethohen nga pothuajse çdo lloj, duke përfshirë pyjet dhe kullotat, sepse nuk janë unike për biomat ose ekosistemet.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është një pranverë dhe rëndësinë e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Këto njohuri që ne përgjithësisht nuk i dimë janë shumë të vlefshme dhe interesante, ju ftoj të vazhdoni të pasuroheni me këtë njohuri të Nënës Natyrë që duhet t'i ruajmë për brezat e rinj ...