çfarë është një orbitë

çfarë është një orbitë

Kur flasim për astronominë, sistemin diellor dhe planetët, flasim gjithmonë për orbitën. Megjithatë, jo të gjithë e dinë çfarë është një orbitë, sa i rëndësishëm është dhe cilat janë karakteristikat e tij. Mund të thuhet në mënyrë të thjeshtuar se një orbitë është trajektorja e një trupi qiellor në univers.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është një orbitë, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e saj.

çfarë është një orbitë

Sistem diellor

Në fizikë, një orbitë është rruga e përshkruar nga një objekt rreth një tjetri dhe rrotullohet rreth asaj rruge nën veprimin e një force qendrore, si forca gravitacionale e një trupi qiellor. Kjo është rruga që një objekt ndjek ndërsa lëviz rreth qendrës së gravitetit nga e cila tërhiqet, fillimisht pa e prekur atë, por as plotësisht larg saj.

Që nga shekulli i XNUMX-të (kur Johannes Kepler dhe Isaac Newton formuluan ligjet themelore të fizikës që i rregullojnë ato), orbitat kanë qenë një koncept i rëndësishëm për të kuptuar lëvizjen e universit, veçanërisht në lidhje me kiminë qiellore dhe nënatomike.

Orbitat mund të kenë forma të ndryshme, eliptike, rrethore ose të zgjatura, dhe mund të jenë parabolike (në formë si një parabolë) ose hiperbolike (në formë si hiperbolë). Pavarësisht, çdo orbitë përmban gjashtë elementët e mëposhtëm të Keplerit:

 • Pjerrësia e planit orbital, e treguar me simbolin i.
 • Gjatësia gjeografike e nyjës ngjitëse, e shprehur në simbolin Ω.
 • Ekscentriciteti ose shkalla e devijimit nga perimetri, e shënuar me simbolin e.
 • Boshti gjysmë i madh, ose gjysma e diametrit më të gjatë, tregohet me simbolin a.
 • Parametri perihelion ose perihelion, këndi nga nyja ngjitëse në perihelion, i shënuar me simbolin ω.
 • Anomalia mesatare e epokës, ose pjesa e kohës së kaluar orbitale, e shprehur si një kënd, e shënuar me simbolin M0.

Karakteristikat dhe rëndësia

çfarë është një orbitë në hapësirë

Karakteristikat kryesore që mund të vërehen në orbitë janë si më poshtë:

 • Kanë forma të ndryshme, por janë të gjitha ovale, që do të thotë se janë në formë ovale.
 • Në rastin e planetëve, orbitat janë pothuajse rrethore.
 • Në orbitë, ju mund të gjeni objekte të ndryshme si p.sh hënat, planetët, asteroidët dhe disa pajisje të krijuara nga njeriu.
 • Në të, objektet mund të rrotullohen rreth njëri-tjetrit për shkak të gravitetit.
 • Çdo orbitë që ekziston ka ekscentricitetin e vet, që është sasia me të cilën rruga e orbitës ndryshon nga një rreth i përsosur.
 • Ato kanë shumë elementë të ndryshëm të rëndësishëm, si p.sh pjerrësia, ekscentriciteti, anomalia mesatare, gjatësia nodale dhe parametrat perihelion.

Rëndësia kryesore e orbitës është që në të mund të vendosen lloje të ndryshme satelitësh, të cilët kanë për detyrë vëzhgimin e tokës, gjë që është në të njëjtën kohë vendimtare për të gjetur përgjigje dhe vëzhgime të sakta për klimën, oqeanet, atmosferën dhe edhe brenda tokës. toka. Satelitët gjithashtu mund të japin informacion të rëndësishëm për disa aktivitete njerëzore, si shpyllëzimi, si dhe kushtet e motit, si rritja e nivelit të detit, erozioni dhe ndotja e mjedisit të planetit.

orbita në kimi

Në kimi, ne flasim për orbitat e elektroneve që lëvizin rreth bërthamës për shkak të ngarkesave të ndryshme elektromagnetike që ato kanë (elektronet janë të ngarkuar negativisht, bërthamat e protonit dhe neutronit janë të ngarkuar pozitivisht). Këto elektrone nuk kanë shtigje të caktuara, por shpesh përshkruhen si orbitale të quajtura orbitale atomike, në varësi të shkallës së energjisë që zotërojnë.

Çdo orbitale atomike përfaqësohet nga një numër dhe një shkronjë. Numrat (1, 2, 3... deri në 7) tregojnë nivelin e energjisë në të cilin lëviz grimca, ndërsa shkronjat (s, p, d dhe f) tregojnë formën e orbitës.

Eliptike

orbitë eliptike

Në vend të një rrethi, një orbitë eliptike vizaton një elips, një rreth të sheshtë dhe të zgjatur. Kjo figurë, elipsa, ka dy vatra, ku janë boshtet qendrore të dy perimetrave që e formojnë atë; për më tepër, ky lloj orbite ka një ekscentricitet më të madh se zero dhe më të vogël se një (0 është ekuivalente me një orbitë rrethore, 1 është ekuivalente me një orbitë parabolike).

Çdo orbitë eliptike ka dy pika të dukshme:

 • Tjetra. Pika në rrugën e orbitës (në një nga dy vatra) që është më afër trupit qendror që rrethon orbitën.
 • Më larg. Pika në shtegun orbital (në njërën nga dy vatrat) që është më e largët nga vëllimi qendror i orbitës së vizatuar.

Orbita e sistemit diellor

Ashtu si shumica e sistemeve planetare, orbitat e përshkruara nga yjet e Sistemit Diellor janë pak a shumë eliptike. Në qendër është ylli i sistemit, dielli ynë, tërheqja gravitacionale e të cilit lëviz planetët dhe kometat përkatëse. Orbitat parabolike ose hiperbolike rreth diellit nuk kanë lidhje të drejtpërdrejtë me yllin. Nga ana e tyre, satelitët e çdo planeti ndjekin gjithashtu orbitën e secilit planet, ashtu siç bën Hëna me Tokën.

Megjithatë, yjet gjithashtu tërheqin njëri-tjetrin, duke krijuar shqetësime të ndërsjella gravitacionale që bëjnë që ekscentriciteti i orbitave të tyre të ndryshojë me kohën dhe me njëra-tjetrën. Për shembull, Mërkuri është planeti me orbitën më të çuditshme, ndoshta sepse është më afër diellit, por Marsi është në vendin e dytë, më larg nga dielli. Nga ana tjetër, orbitat e Venusit dhe Neptunit janë më pak ekscentrike.

orbitën e tokës

Toka, si fqinjët e saj, rrotullohet rreth diellit në një orbitë paksa eliptike, e cila zgjat rreth 365 ditë (një vit), të cilën ne e quajmë lëvizje përkthimore. Kjo zhvendosje ndodh me rreth 67.000 kilometra në orë.

Ndërkohë, ka katër orbita të mundshme rreth tokës, si satelitët artificialë:

 • I ulët (LUANI). 200 deri në 2.000 kilometra nga sipërfaqja e planetit.
 • Mesatarja (OEM). 2.000 deri në 35.786 km nga sipërfaqja e planetit.
 • Lartë (HEO). 35.786 deri në 40.000 kilometra nga sipërfaqja e planetit.
 • Gjeostacionar (GEO). 35.786 kilometra nga sipërfaqja e planetit. Kjo është një orbitë e sinkronizuar me ekuatorin e Tokës, me ekscentricitet zero, dhe për një vëzhgues në Tokë, objekti duket i palëvizshëm në qiell.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se çfarë është një orbitë dhe cilat janë karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.