çfarë është një mikron

virusi nën mikroskop

Ne kemi lloje të shumta të matjeve të distancës në SI. Më të njohurit janë metri dhe kilometri. Megjithatë, përtej centimetrit dhe milimetrit ka njësi për të matur gjërat më të vogla. Një nga më të përdorurit është mikroni. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një mikron, sa sasi mat ose për çfarë shërben.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini se çfarë është mikroni, karakteristikat e tij, si matet dhe shumë më tepër.

çfarë është një mikron

flokët e njeriut

Një mikron është një matje shumë e vogël që përdoret për të matur gjërat që janë aq të vogla sa nuk mund të shihen me sy të lirë. Njihet gjithashtu si mikrometër dhe simboli i tij është μm. Një mikron është i barabartë me një të miliontën e një metri. Kjo do të thotë, nëse e presim një metër në një milion pjesë të barabarta, secila prej atyre pjesëve do të ishte një mikron.

Kjo matje përdoret për të matur gjërat me përmasa mikroskopike, të tilla si madhësia e qelizave në trupin tonë ose gjerësia e një fije floku. Përdoret gjithashtu për të matur grimcat e ajrit, të tilla si poleni ose ndotësit.

Për t'ju dhënë një ide se sa i vogël është një mikron, një qime njeriu ka një diametër midis 50 dhe 100 mikron. Dhe për të qenë në gjendje të shihni një mikron, do t'ju duhet një mikroskop shumë i fuqishëm, pasi ai është shumë më i vogël se madhësia e shumicës së qelizave në trupin tonë.

Ka edhe veçori të tjera të rëndësishme. Për shembull, është një matje shumë e saktë dhe përdoret në fusha ku saktësia është vendimtare, të tilla si industria elektronike ose prodhimi i instrumenteve mjekësore.

Si të matni një mikron

Për të matur me saktësi një mikron, përdoren instrumente matëse të posaçme, si mikrometri i jashtëm ose mikrometri i brendshëm. Këto instrumente janë krijuar për të matur me saktësi objekte të madhësive dhe formave të ndryshme.

Mikrometri përdoret gjithashtu në shkencë për të matur dhe krahasuar madhësinë e grimcave., e cila është shumë e rëndësishme për të kuptuar përbërjen e materialeve dhe mënyrën se si ato sillen në situata të ndryshme. Për shembull, shkencëtarët mund të përdorin mikrometra për të matur shpërndarjen e madhësisë së grimcave në një aerosol për të përcaktuar nëse është e rrezikshme për shëndetin.

llojet e mikrometrave

mikrometër i jashtëm

Ekzistojnë dy lloje kryesore të mikrometrave, jashtë dhe brenda, të dy të projektuar për të matur objekte të formave dhe madhësive të ndryshme. Mikrometri i jashtëm përdoret për të matur madhësinë e objekteve që kanë një sipërfaqe të sheshtë, të tilla si një copë metali ose plastike.. Ka dy këmbë, një fikse dhe një e lëvizshme, të cilat lëvizin për të matur distancën mes tyre. Mikrometrat e jashtëm janë shumë të saktë dhe përdoren në prodhimin e veglave dhe pjesëve të makinerive, si dhe për matjen e thellësisë së vrimave.

Nga ana tjetër, mikrometri i brendshëm përdoret për të matni madhësinë e objekteve që kanë një sipërfaqe të brendshme, të tilla si një tub ose vrimë. Ky lloj mikrometri përbëhet nga një krah që futet në objektin që do të matet dhe një majë që lëvizet për të matur distancën nga maja në krah. Mikrometrat e brendshëm janë shumë të saktë dhe përdoren në prodhimin e pjesëve mekanike, të tilla si kushinetat ose valvulat.

Një mikrometër përbëhet nga disa pjesë thelbësore që lejojnë matjen e saktë të objekteve të vogla. Këto pjesë janë:

 • cuerpo: Kjo është korniza e mikrometrit. Zakonisht përfshin një izolues termik për të shmangur zgjerimin dhe për të zvogëluar gabimet e matjes.
 • Ndalo: Është pjesa fikse e mikrometrit dhe përbëhet nga pika zero e matjes. Zakonisht është bërë nga disa materiale të forta si çeliku ose hekuri për të parandaluar konsumimin dhe pika e fillimit është gjithmonë e njëjtë.
 • gisht: Pjesa lëvizëse e mikrometrit që lëviz deri në fund të objektit që matet. Ashtu si prizat, maja është bërë shpesh nga një material i fortë për të parandaluar gërryerjen.
 • Shkalla: Tregon diapazonin e matjes së mikrometrit.
 • Gama e saktësisë: Tregon gabimin që mund të ndodhë gjatë matjes së gjatësisë.
 • Leva e bllokimit: Është një shufër që ju lejon të rregulloni pozicionin e boshtit për të shmangur lëvizjen dhe për të qenë në gjendje të lexoni matjet.
 • Daulle e fiksuar: Edhe kjo pjesë është e palëvizshme. Tregon milimetrat në të cilat matet objekti.
 • daulle celulare: Pjesa lëvizëse e mikrometrit ngjitur në bosht. Tregon të qindtat dhe të mijtët e milimetrave të matjes së objektit.
 • Shtrëngatë: Pjesa që kthen njeriu për të matur. Duhet të rrotullohet derisa boshti të prekë objektin që do të matet.

përdorimet e mikronit

mikrometër i brendshëm

Mikroni përdoret gjithashtu në teknologjinë me vakum të lartë, që i referohet krijimit të një vakumi shumë të lartë në një hapësirë ​​të mbyllur, duke hequr sa më shumë molekula ajri dhe gazra të tjerë.

Në këtë fushë, mikroni përdoret për të matur sasinë e grimcave të ajrit që mund të ndikojnë në një vakum. Për shembull, Një grimcë pluhuri në ajër që është 10 mikron ose më e madhe në madhësi mund të ndikojë ndjeshëm në cilësinë e vakumit. Prandaj, instrumentet e matjes së grimcave përdoren për të matur sasinë dhe madhësinë e grimcave në ajër.

Përveç kësaj, mikroni përdoret gjithashtu për të matur madhësinë e tubave dhe valvulave në sistemet e vakumit. Tubat e vakumit janë zakonisht shumë të vegjël në diametër, shpesh më pak se një mikron, duke kërkuar mjete matëse me saktësi të lartë për të siguruar që tubat të kenë madhësinë e duhur dhe se nuk ka rrjedhje në sistem.

Një sektor ku mikroni përdoret gjerësisht është në duke krijuar një vakum në kompanitë e mishit. Për të mbajtur mishin në gjendjen më të mirë për sa kohë të jetë e mundur, krijohet një vakum për të eliminuar sasinë maksimale të ajrit që mund të ndikojë në degradimin e tij.

Shembuj të objekteve dhe madhësive të tyre në mikronë

Ne do të japim disa shembuj të objekteve dhe qenieve të gjalla bazuar në madhësinë e tyre dhe matjen e tyre në mikron:

 • Diametri i flokëve të njeriut: nga 60 në 80
 • Gjatësia e marimangës: 1 deri në 4
 • Madhësia e grimcave më të mëdha që formojnë tymrat: 1
 • Madhësia e baktereve: 0.2 deri në 10
 • Madhësia e virusit: 0.005 deri në 0.2
 • Madhësia e majave: 2 deri në 90
 • Madhësia e polenit: 12 deri në 200
 • Madhësia e makromolekulës organike: 0.008 deri në 2
 • Madhësia e grimcave të ajrit që mbahen në traktin e jashtëm të frymëmarrjes së një qenieje njerëzore: Më e madhe se 10
 • Madhësia e grimcave të pezulluara në ajër, të cilat arrijnë në alveolat e një qenieje njerëzore: Më pak se 1

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj se çfarë është një mikron dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.