Çfarë është një meteorit

llojet e meteoritëve

Meteoritet janë parë gjithmonë në filma kur bien në planetin tonë. Gjithashtu është folur shumë për zhdukjen e dinosaurëve për shkak të ndikimit të një meteoriti në ekosistemin tonë. Sidoqoftë, ka shumë njerëz që nuk e dinë mirë çfarë është një meteorit teknikisht dhe çfarë nënkupton ekzistenca e tij.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini për atë që është një meteorit, karakteristikat dhe llojet e tij.

Çfarë është një meteorit

asteroide

Përkufizimi i meteoritëve mund të thuhet si një fragment i një trupi qiellor që bie në planetin Tokë ose në ndonjë yll tjetër. Kjo nënkupton që trupi shkëmbor duhet të jetë në gjendje të arrijë në sipërfaqen e një ylli duke lënë pas një gjurmë të ndritshme drite që ne e quajmë meteor.

Prandaj, meteoritët jo vetëm që mund të bien në tokë, por edhe të arrijnë ndonjë yll tjetër: Marsi, Venusi, sipërfaqja e hënës, etj.

Sa i përket tokës, ajo ka barrierën e vet natyrore për t’i rezistuar këtij fenomeni: atmosferës. Kjo shtresë e gazit mund të bëjë që shumica e materialit ndërplanetar që arrin në atmosferë të dekompozohet para se të godasë sipërfaqen.Me Meteoritet më të mëdhenj ndahen në copa të vogla, disa prej të cilave mund të arrijnë në tokë.

Kur kalojnë, ato prodhojnë meteorët që përmendëm më herët. Kur këto topa zjarri shpërthejnë në atmosferë, ato quhen topa zjarri. Shumica e meteoritëve janë të padukshëm ose mikroskopikë kur arrijnë në sipërfaqe. Sidoqoftë, të tjerët mund të gjenden për hetime dhe analiza të mëtejshme.

tipare kryesore

çfarë është një meteorit

Meteoritet kanë forma të parregullta dhe përbërje të ndryshme kimike. Meteorët shkëmborë vlerësohen të jenë më të shumtë se meteorët metalikë ose meteorët metalikë (të paktën në varësi të ndikimit në tokë). Ashtu si kometat, shumë prej tyre përmbajnë material nga formimi i sistemit diellor, të cilat mund të japin informacion të vlefshëm shkencor.

Meteoritet zakonisht variojnë në madhësi nga disa centimetra në disa metra, dhe zakonisht ndodhen në qendër të kraterit të krijuar kur bien. Kjo është arsyeja pse shumë prej tyre u zbuluan gjatë kërkimit gjeologjik qindra ose mijëra vjet më vonë.

Itshtë vlerësuar se rreth 100 meteoritë të madhësive dhe përbërjeve të ndryshme hyjnë në sipërfaqen e planetit tonë çdo vit, disa janë shumë të vegjël dhe të tjerët janë më shumë se një metër në diametër. Shumica e substancave që hyjnë në atmosferë nuk janë imune ndaj erozionit të fërkimit në trajektoren e tyre rënëse, por shumë substanca të tjera munden. Nëse një dëshmitar ishte dëshmitar i ndikimit të tij në tokë, quhej 'rënie', dhe nëse zbulohej më vonë, quhej 'zbulim'.

Janë regjistruar dhe regjistruar përafërsisht 1.050 rënie dhe afërsisht 31.000 zbulime. Meteoriteve u jepet emri i vendit ku u gjetën ose dëshmuan rënien e tyre, i ndjekur zakonisht nga një kombinim i numrave dhe shkronjave për t'i dalluar ata nga meteoritet e tjerë që ranë në të njëjtën zonë.

Formimi i një meteorit

meteorit që bie në tokë

Meteoritet mund të vijnë nga shumë burime. Disa janë vetëm mbetje nga formimi (ose shkatërrimi) i objekteve më të mëdha astronomike (siç janë satelitët ose planetët). Ato gjithashtu mund të jenë fragmente asteroidësh, si p.sh ato që janë të shumta në brezin asteroid midis planetëve të brendshëm dhe planetëve të jashtëm të sistemit tonë diellor.

Në raste të tjera, ata u ndanë nga kometa, duke humbur copa më të vogla pas tyre. Pasi zotërojnë njërën nga këto origjina, ato ende lundrojnë ose hidhen në hapësirë ​​me shpejtësi të madhe për shkak të shpërthimeve ose fenomeneve të tjera të ngjashme.

Llojet e meteoritëve

Në varësi të origjinës, përbërjes ose jetëgjatësisë që kanë meteoritët, ato klasifikohen në lloje të ndryshme. Le të shohim se cili është klasifikimi më i rëndësishëm sipas të gjithë këtyre parametrave:

Meteoritet Primitivë: Këta meteoritë quhen edhe kondritë dhe vijnë nga formimi i sistemit diellor. Prandaj, ato nuk do të ndryshojnë nga procese të ndryshme gjeologjike dhe do të mbeten të pandryshuara për afërsisht 4.500 miliardë vjet.

 • Kondrit karbonik: Besohet se ata janë kondritët më të largët nga dielli. Në përbërjen e tij mund të gjejmë 5% karbon dhe 20% ujë ose komponime të ndryshme organike.
 • Kondritët e zakonshëm: Ata janë kondritët më të zakonshëm që arrijnë në Tokë. Ata zakonisht vijnë nga asteroidë më të vegjël, dhe hekuri dhe silikat vërehen në përbërjen e tyre.
 • Enstatitet kondrite: Ato nuk janë shumë të bollshme, por përbërja e tyre është e vetmja e ngjashme me formimin origjinal të planetit tonë. Prandaj, shkencëtarët besojnë se grumbullimi i tyre do të çojë në formimin e planetit tonë.
 • Meteoritet e shkrirë: ky lloj meteoriti është rezultat i shkrirjes së pjesshme ose të plotë të trupit kryesor të origjinës së tij, dhe i nënshtrohet një procesi metamorfik brenda.
 • Akondritët: Ata janë shkëmbinj ndezës që kanë origjinën nga trupat e tjerë qiellorë në sistemin diellor. Për këtë arsye, emri i tyre lidhet me origjinën e tyre, megjithëse shumica e tyre kanë një origjinë të pacaktuar.
 • Metalik: Përbërja e tij bazohet në më shumë se 90% metale, dhe origjina e tij është bërthama e një asteroidi të madh, të nxjerrë nga një ndikim i madh.
 • Metalloros: Përbërja e tij është e barabartë me metalin dhe silikonin. Ata vijnë nga brenda asteroidë të mëdhenj.

Dallimet me asteroidet

Në disa raste, termat meteorit dhe asteroid përdoren në mënyrë të ndërsjellë. Sidoqoftë, kjo nuk është plotësisht e vërtetë, ka dallime të shumta midis dy koncepteve.

Asteroidet Ato janë trupa qiellorë shkëmbor që rrotullohen rreth diellit dhe Neptunit, normalisht lëkundet midis Marsit dhe Jupiterit. Një meteorit është një grimcë e vogël e këtij asteroidi që mund të dekompozohet në atmosferë dhe madje të arrijë në sipërfaqen e tokës.

Sipas pozicionit të tyre në sistemin diellor, nëse rrotullohen mes Marsit dhe Jupiterit, ato mund të klasifikohen si të përkasura në brezin asteroid, nëse orbitojnë afër tokës, mund të klasifikohen si NEA ose asteroid, nëse janë në orbitë të Jupiterit. , i përket trojanëve, nëse ndodhen jashtë sistemit diellor të Tokës ose në të njëjtët asteroidë në orbitë, sepse ato kapen nga graviteti i Tokës.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë se çfarë është një meteorit dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.