Çfarë është një kullotë?

çfarë është një kullotë

Një kullotë është një ekosistem për të cilin me siguri keni dëgjuar. Gjëja më e rëndësishme është se është një nga pasuritë natyrore të vendit tonë që lidhet me mbarështimin e derrit iberik. Origjina e dehesë daton në Reconquista, kur fermerët në zonë filluan të rrethojnë tokat e tyre për t'i mbrojtur nga bagëtitë endacake. Termi "dehesa" vjen nga fjala latine "defensa", e cila përkthehet si mbrojtje ose tokë e caktuar posaçërisht për qëllime kullotjeje. Ky term i referohet shpërndarjes gjeografike të kullotave.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë çfarë është një kullotë, karakteristikat e tij, rëndësia dhe shumë më tepër.

Çfarë është një kullotë

kullotë

E vendosur në zonën jugperëndimore të Gadishullit Iberik, kullota shquhet për një ekosistem të pashembullt. Ky pyll mesdhetar është transformuar qëllimisht nga ndërhyrja njerëzore, pasi përndryshe do të mbetej i paprekur dhe i papërdorur.

Kjo dukuri Vërehet kryesisht në Extremadura, Andaluzi, Castilla y León, Castilla-La Mancha dhe Madrid. Sipas të dhënave të dhëna nga Ministria e Bujqësisë, sipërfaqja e vlerësuar e tokës varion nga 3,5 deri në 5 milionë hektarë, në varësi të përkufizimeve specifike të përdorura, me shkallë të ndryshme kufizimesh.

Ky lloj ekosistemi, i cili mbulon afërsisht 1,3 milion hektarë, gjendet edhe në Portugali. Falë ndërhyrjes njerëzore, është krijuar një ekosistem artificial. Duke përdorur një qasje të qëndrueshme, ky ekosistem ka transformuar tokën joproduktive dhe të nënvlerësuar më parë në një qendër të lulëzuar të biodiversitetit. Përdorimi i tokës përfshin një kombinim të praktikave bujqësore, blegtorale dhe pyjore.

Me prerjen e një pjese të pyllit origjinal janë krijuar toka të mëdha për ngritjen e kullotave, të cilat lehtësuan zgjerimin e blegtorisë ekstensive. Ky transformim ka ndikuar në biodiversitetin e zonave të kullotës së sapoformuar.

Biodiversiteti

Në Dehesa, pemët e gjinisë Quercus mbizotërojnë, duke përfshirë lisat, lisat e tapës, lisat dhe lisat e tëmthit, të cilët përbëjnë shumicën e popullsisë së pemëve dhe sigurojnë lisat e çmuar.

Edhe pse shkurre është e përkohshme dhe e pakët, ajo luan një rol jetik në ruajtjen e kullotave. Karakteristikat e dukshme përfshijnë rozë, fshesë, trumzë dhe rozmarinë. Fauna kryesore e kullotës përbëhet nga dhentë, dhitë, gjedhët dhe derrat iberikë, këto kafshë janë kafshë prioritare në blegtorinë ekstensive.

Brenda kullotave të kafshëve të egra, ekziston një shumëllojshmëri e gjerë e kafshëve të egra, duke përfshirë mbi 20 lloje gjitarësh dhe 60 lloje zogjsh. Duhet theksuar se disa nga këto specie janë në rrezik të zhdukjes, si rrëqebulli dhe shqiponja perandorake. Bari ka qëllime të shumta dhe ka përdorime të ndryshme.

Kullotat dhe derrat iberikë

Ekosistemi i derrit iberik

Që nga viti 2014, numri i kafshëve të rritura në kullota është rritur në mënyrë të vazhdueshme, duke i bërë ato një pasuri të vlefshme për shumë njerëz. Kjo kafshë e veçantë është shumë simbolike e kullotës dhe ka kuptim të madh.

Në vitin 2017, u prodhuan 1,3 milionë derra iberikë, të rritur në kullota të hapura dhe të ushqyer me lisa. Megjithatë, kjo shifër zbehet në krahasim me 1,9 milionë derrat majmërisës iberisë, të cilët rriten në mënyrë të ngjashme me derrat e bardhë në mjediset industriale dhe kryesisht të kufizuar në stalla.

Derri iberik, veçanërisht varieteti i racës së pastër, është një krijesë e përshtatshme për të kullotur në kullota, duke përfituar nga mjedisi për t'u ushqyer me lisa, bar dhe pije nga përrenjtë e afërt. Kjo kafshë e jashtëzakonshme ka aftësia për të lulëzuar pa u varur nga ndërhyrja njerëzore për ekzistencën e saj të vazhdueshme.

E aftë për të udhëtuar distanca të mëdha çdo ditë në kërkim të strehës dhe ushqimit, kjo krijesë manovron pa mundim nëpër terrene të thyer. Ndryshe nga homologët e tyre gjedh në kullota,

Blegtori të tjera

Kullotat e Spanjës janë shtëpia e një numri të konsiderueshëm delesh, me rreth 8 milionë dele të rritura për prodhimin e qumështit, mishit dhe leshit. Sa i përket dhive, mendoj se popullsia e tyre prej 3 milionë është relativisht e vogël, por nuk mund të anashkalohet prania e tyre e konsiderueshme në kullota.

Kullota përdoret për qëllime të ndryshme, duke përfshirë gjuetinë, përveç strehimit të më shumë se 1 milion lopë pinjoll, 1.200 ferma të dedikuara për mbarështimin e demave luftarakë dhe rreth 800 ferma të specializuara në mbarështimin e kuajve spanjollë të racës së pastër. Popullariteti i përdorimit të kullotave për gjuetinë e kafshëve të vogla po rritet dhe përputhet në mënyrë të përkryer me praktikën e blegtorisë.

Ekonomia e një kullote

derrat iberikë

Përparësitë ekonomike të lidhura me gjuetinë e gjahut të madh kanë çuar në rritjen e popullaritetit të saj në këtë rajon. Gjithashtu, pylli përdoret për kullotje. Qëllimi kryesor i tapës është kërkesa e tij e lartë në industrinë e specializuar të verërave, ku përdoret gjerësisht në prodhim.

Nga lisi i tapës, pas afërsisht gjysmë shekulli, fitohet tapë e përshtatshme për prodhimin e tapave. Vetëm Spanja prodhon rreth 88.000 ton tapë në vit, që përfaqëson 30% të totalit botëror. Nëse shikoni videon e Canal Sur, do të kuptoni më në thellësi të gjithë udhëtimin e tapës, nga rritja e saj në kullota deri tek aplikimet e ndryshme komerciale.

Prodhimi i druve të zjarrit, i cili luan një rol vendimtar në ruajtjen e ekosistemit, rrjedh kryesisht nga krasitja dhe prodhimi i mjaltit, duke i bërë të dyja aktivitetet shumë të rëndësishme.

Vitet e fundit ka një rritje të ndjeshme të grumbullimit të kërpudhave dhe tartufit, gjë që vlen të përmendet. Gjithashtu, rritje kanë shënuar edhe aktivitetet turistike në kullota.

Duke rigjallëruar fermat e vjetra dhe duke ruajtur trashëgiminë rurale, promovohet gjithnjë e më shumë turizmi i natyrës dhe forcohet lidhja me mjedisin rural. Në këto rajone, të njohura për gjendjen e tyre ekonomike mbi mesataren, aktivitetet e sugjeruara shpesh përfshijnë kalërim, ecje, gjueti ose turizëm gastronomik. Këto aktivitete ofrojnë përparësi shtesë, duke kontribuar në zhvillimin e përgjithshëm të këtyre zonave.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për atë që është një kullotë, karakteristikat dhe rëndësinë e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.