Çfarë është një kube e nxehtësisë

Përfaqësimi i një kube të nxehtësisë

Përgjigjuni pyetjes çfarë është a kube ngrohëse kërkon që, së pari, të vendosemi në kontekst. Ai ndryshimi i klimës që kemi vuajtur po shkakton, ndër dukuritë e tjera meteorologjike, a rritje të përgjithshme të temperaturave.

Në fakt në España Është bërë e zakonshme të shohësh ditët e verës në të cilat temperaturat kalojnë dyzet e pesë gradë Celsius. Dhe në zona të tjera të planetit që nuk janë shumë të favorshme për ngrohje si Grenlandë temperaturat janë regjistruar njëzet deri në tridhjetë gradë mbi mesataren. Por, përveç kësaj, ndryshimet në klimë kanë bërë që të njihemi me koncepte për të cilat deri më tani nuk kishim dëgjuar kurrë. Një prej tyre është kupola e nxehtësisë që do të shpjegojmë më poshtë.

Çfarë është kupola e nxehtësisë?

Thatësira

Thatësira, një nga pasojat e kupolës së nxehtësisë

Këto fjalë i referohen fenomenit atmosferik që përbëhet nga një masë e ajrit të thatë dhe të nxehtë që vendoset në një zonë për një periudhë të gjatë kohore. Me këtë, ai bëhet i palëvizshëm, domethënë nuk lëviz dhe krijon një lloj kupolë ose kupolë që ruan nxehtësinë në sipërfaqen e atij territori.

Në fakt, nuk është një rrethanë e re. Gjithmonë ka ndodhur, ajo që ndodh është se vitet e fundit është përsëritur shumë shpesh. Dhe, përveç kësaj, shkakton temperatura më të larta se më parë. Sipas fjalëve të specialistit meksikan Alberto Hernandez Unzon, është si ajo që ndodh në "një tenxhere ekspres".

Ky është një krahasim shumë i thjeshtë, por i saktë. Kupola ose kupola që formohet vepron si kapak i asaj pajisjeje, duke ruajtur nxehtësinë në sipërfaqe. Dhe, nga ana tjetër, el sol ngroh më tej zonën tashmë të ngrohtë, duke bërë që temperaturat të rriten shumë.

Këtë fenomen atmosferik mund ta krahasojmë edhe me a zile e madhe vendosur në sipërfaqen e tokës. Do të parandalonte si hyrjen e ajrit të pastër ashtu edhe daljen e ajrit të nxehtë, duke bërë që ky i fundit të mbetej brenda. Nëse kësaj i shtojmë edhe ardhjen e rrezeve diellore që ngrohin edhe më shumë mjedisin, kemi temperatura shumë të larta.

Cilat janë shkaqet?

vala e te nxehtit ne europe

Riprodhimi grafik i një vale të nxehtë në Evropë

Në lidhje me arsyen pse ndodh kupola e nxehtësisë, duhet të shpjegojmë se ka shkaqe të përgjithshme dhe të tjera më specifike. Ndër të parët, ngrohja globale është më e rëndësishmja. Por kombinimi i presione të larta atmosferike y variacionet në modelet e qarkullimit të erës.

Lidhur me arsyet më specifike të këtij fenomeni atmosferik, ekspertët e lidhin ekzistencën e tij temperaturat e oqeanit. A priori, është e mundur që ju të mos gjeni një marrëdhënie midis nxehtësisë së ujit të oqeanit dhe ngrohtësisë së diplomimit në tokë, por kjo ndodh dhe ne do t'jua shpjegojmë.

Kjo është një fenomen zinxhir. Gjithçka fillon kur uji i detit avullon për nxehtësi dhe, nga ana tjetër, ngroh ajrin. Kjo është ajo që ndodh, në shkallë, kur ngrohni ujin në një tenxhere pa kapak. Kur të vendosni dorën mbi të, do të shihni që avulli ngrihet dhe shkakton nxehtësi. Por, duke u kthyer te rasti në fjalë, ajri i ngrohtë shkon thellë në tokë dhe bllokohet nga a sistemi i presionit të lartë që e shtyn atë poshtë. Kështu, rezulton në temperatura më të ngrohta të sipërfaqes.

Për të përfunduar shpjegimin e këtij fenomeni, duhet të sqarojmë shkurtimisht se çfarë është një sistem me presion të lartë. Kjo është ajo që ne në popull anticiklon. Kur kjo ndodh, ajri më i rëndë zbret në planetin tonë dhe, nga ana tjetër, zbret dhe mban të fiksuar nxehtësinë që ka hyrë nga deti.

Kur ndodh një sistem me presion të lartë, koha rezulton është e qëndrueshme, me pak re dhe pothuajse pa erë. Kjo, gjithashtu, rrit nxehtësinë e shkaktuar nga kupola. Përkundrazi, një sistem presionesh të ulëta ose stuhi shpërndan ajrin duke bërë që ai të ushtrojë më pak forcë, pra më pak presion, në sipërfaqen e tokës.

Pasojat e kupolës së nxehtësisë

Termometri

Një termometër që lexon dyzet e dy gradë Celsius

Pasi t'ju kemi vënë në kontekst dhe kemi sqaruar se çfarë është kupola e nxehtësisë, është e rëndësishme t'ju shpjegojmë se cilat mund të jenë pasojat e këtij fenomeni. Siç do të keni konstatuar, Është e rrezikshme për shëndetin e njerëzve. Temperaturat shumë të larta mund të shkaktojnë dehidrim dhe goditje të nxehtësisë.

Po kështu, dëmton më të pambrojturit, si fëmijët dhe të moshuarit dhe të sëmurët. Për shembull, ata që vuajnë nga sëmundjet e frymëmarrjes mund të përkeqësohen në vapë. Edhe ky fenomen atmosferik ka efekte të dëmshme në ushqim. Është për shkak se prek rëndë bujqësinë. Temperaturat e larta dhe mungesa e shiut shkaktojnë thatësira dhe humbje të të korrave. Kjo mund të shkaktojë mungesë të produkteve ushqimore.

Por edhe mungesa e ujit ka efekte të dëmshme në biodiversitet. Duke pasur parasysh mungesën e ujit të freskët, speciet zvogëlohen ndjeshëm me vdekjen e shumë prej ekzemplarëve të saj. Përveç kësaj, temperaturat e larta shkaktojnë shumë zjarret në pyje që shkatërrojnë pyjet, i japin fund faunës së tyre dhe mund të arrijnë edhe qytetet. Me pak fjalë, pasojat e kupolës së nxehtësisë janë të dëmshme për njerëzit, kafshët dhe mjedisin.

Sa mund të zgjasë ky fenomen i motit?

Zjarri në pyll

Zjarret në pyje janë shpesh për shkak të një kube të nxehtësisë

Heat Domes nuk kanë një kohëzgjatje të caktuar. Në fakt, ato mund të zgjasin për ditë apo javë. Dhe, siç ju thamë, ato po bëhen gjithnjë e më të shpeshta dhe më të shtrira në kohë. Megjithatë, shumica zgjasin për ditë derisa një pjesë e përparme me presion të ulët të ftoh mjedisin.

Pikërisht, në këto data do të fillojë një kube në Spanjë. Të Agjencia Statistikore e Meteorologjisë ka lëshuar njoftim se temperaturat 44 gradë Celsius do të arrijnë në disa zona të Gadishullit Iberik. Më e larta do të regjistrohet të martën e njëmbëdhjetë në Lugina e Guadalquivir dhe në në jugperëndim të vendit, por do të prekin edhe juglindjen, Ishujt Balearik dhe në përgjithësi të gjithë territorin spanjoll. Prandaj ju rekomandojmë që të jeni veçanërisht të kujdesshëm me vapën në ditët në vijim.

Si përfundim, ju kemi shpjeguar se çfarë a kube ngrohëse dhe cilat janë shkaqet dhe pasojat e saj. Sa i përket të parës, ajo lidhet me ngrohja globale, veçanërisht në atë që ndikon në intensitetin e saj. Prandaj, është e rëndësishme të merren të gjitha masat për të korrigjuar ndryshimet klimatike që kemi vuajtur.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.