çfarë është një kometë

drejtimi i qiftit

Në astronomi, kometat njihen si lloje të caktuara të objekteve astronomike në lëvizje, anëtarë të sistemit diellor që formojnë orbita me orbita dhe kohëzgjatje të ndryshme rreth diellit. Shumica e kometave vijnë nga një brez objektesh trans-Neptunian i grumbullimeve të objekteve të akullta të njohura si Kuiper, ose akoma më shumë, Reja Oort. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një kometë dhe çfarë pasojash ka në planetin Tokë.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është një kometë, cilat janë karakteristikat, origjina dhe rëndësia e saj.

çfarë është një kometë

kometë në hapësirë

Kometat formojnë orbita shumë koncentrike ndërsa shkojnë rreth diellit, shumë prej të cilave kthehen pas qindra apo edhe mijëra vjetësh. Imazhi i tij tipik është ai i një trupi ovale të shndritshëm që lë gjurmë ose koma gazi inkandeshentë.

E vetmja që shihet rregullisht nga sipërfaqja e Tokës është kometa e famshme e Halley. Megjithatë, studimi i kometave, veçanërisht pas shpikjes së teleskopit, ka qenë një shqetësim i astronomëve që në kohët e lashta.

Në disa raste, shenjat e përsëritura janë interpretuar si ogure, burime zbulimi ose shenja të fundit të një epoke dhe fillimit të një tjetri. Mitet si ylli biblik i Betlehemit mund të jenë shpjegimi mistik për këta udhëtarë astralë.

llojet e qifteve

çfarë është një kometë dhe karakteristikat

Kometat mund të klasifikohen në bazë të dy kritereve, i pari është distanca që udhëtojnë në orbitat e tyre dhe lloji i orbitave në të cilat ekzistojnë. Pra, mund të flasim për:

 • Kometa me periudhë të shkurtër ose të mesme. Ata janë zakonisht nga Brezi Kuiper, 50 Njësi Astronomike (AU) nga Dielli.
 • kometat e periudhës së gjatë. Ato të resë Oort, pothuajse njëqind herë më larg nga skaji i sistemit diellor.

Po kështu, ne mund të dallojmë midis kometave periodike dhe aperiodike, të parat janë ato orbitat e të cilave u duhen 200 vjet ose më pak për të përfunduar; sekondat e atyre orbitat e të cilëve fillojnë në 200 vjet. Po kështu, orbitat e tyre mund të jenë eliptike, parabolike ose hiperbolike.

Së fundi, kometat ndahen në kategoritë e mëposhtme sipas madhësisë së tyre:

 • qift xhuxh. Diametri është midis 0 dhe 1,5 kilometra.
 • Qift i vogël. Diametri është midis 1,5 dhe 3 kilometra.
 • qift mesatar. Diametri është midis 3 dhe 6 kilometra.
 • qift i madh. Diametri është midis 6 dhe 10 kilometra.
 • qift gjigant. Diametri është midis 10 dhe 50 kilometra.
 • kometa goliath. Më shumë se 50 kilometra në diametër.

pjesë të një komete

çfarë është një kometë

Kometat përbëhen nga dy pjesë qartësisht të dallueshme:

 • Bërthama. E përbërë nga lënda e ngurtë e kometës, ku gjenden përbërësit e saj (përgjithësisht akulli dhe komponimet inorganike, megjithëse ato zakonisht përmbajnë gjurmë hidrokarburesh), në thelb është një shkëmb në lëvizje.
 • Një presje. E njohur edhe si qime, është një gjurmë kilometrike e formuar nga gazi i nxjerrë nga një kometë kur ngroh diellin, ose pluhuri i yjeve dhe mbeturinat që lë në rrugën e saj. Në shumë raste, mund të vërehen dy presje të dallueshme:
 • Presja e sodës. I formuar nga avujt e ujit të dëbuar nga kometat, ai mbështet drejtimin e kundërt të rrezeve të diellit.
 • presja e pluhurit. E përbërë nga mbeturinat e ngurta të kometave të pezulluara në hapësirë, kur planeti ynë hyn në atmosferën e Tokës, ai shkakton shi meteorësh kur planeti ynë kalon nëpër një orbitë të caktuar të kometës.

tipare kryesore

Kometat vijnë në forma të ndryshme, zakonisht të parregullta, që variojnë nga disa kilometra në dhjetëra metra në diametër. Përbërja e tij është një nga misteret më të zakonshme në astronomi, i zgjidhur pjesërisht nga vëzhgimi i fundit nga afër i kometës së Halley në 1986.

Tani dihet se kometat përmbajnë sasi të mëdha uji të ngrirë, akull të thatë, amoniak, metan, hekur, magnez, natrium dhe silikate. Një përbërje e tillë sugjeron se kometat mund të kenë qenë pjesë e materialit organik që i dha jetë jetës në Tokë.

Po kështu, mendohet se ata mund të jenë dëshmitarë materialë të formimit të sistemit diellor dhe të mbajnë brenda sekrete fizike për origjinën e planetëve dhe vetë diellit.

Ejemplos

Disa nga kometat më të famshme janë:

 • Kometa Halley. Një cikël prej rreth 76 vitesh, i vetmi i dukshëm në sipërfaqen e tokës.
 • Kometa Hale-bop. Një nga ngjarjet më të përfolura të shekullit të 1997-të, ajo ngjalli thashetheme të panumërta kur iu afrua Tokës në vitin XNUMX për shkak të shkëlqimit të saj të jashtëzakonshëm.
 • Kometa Borrelly. E quajtur sipas zbuluesit të saj, francezit Alphonse Borrell, ajo u vizitua nga sonda hapësinore amerikane Deep Space One në 2001.
 • Kometa Coggia. Një ekzemplar i madh aperiodik i dukshëm me sy të lirë në Tokë në 1874. Ai vizitoi planetin tonë dy herë më shumë përpara se të shpërbëhej në 1882.
 • Kometa Shoemaker-Levy 9. I famshëm për ndikimin e tij në Jupiter në vitin 1994, ne dëshmuam ndikimin e parë të dokumentuar të alienit në histori.
 • Kometa Hyakutake. E zbuluar në janar 1996, ajo ishte shumë afër Tokës atë vit: kometa kaloi distancën e saj më të afërt në 200 vjet. Mund të shihet nga e gjithë bota, lëshon shumë rreze X dhe zgjat afërsisht 72.000 vjet.

Kometë Halley

Edhe pse është kometa më e famshme në botë, shumë njerëz ende nuk e dinë se çfarë është. Është një kometë me një madhësi të madhe dhe shkëlqim të mjaftueshëm që mund të shihet nga Toka dhe që gjithashtu rrotullohet rreth diellit si planeti ynë. Ndryshimi në lidhje me të është se ndërsa orbita jonë e përkthimit është çdo vit, ajo e kometës së Halley është çdo 76 vjet.

Studiuesit kanë hetuar orbitën e saj që nga hera e fundit që mund të shihej nga planeti ynë, që ishte në vitin 1986. Kometa u emërua për shkencëtarin që e zbuloi atë, Edmund Halley në 1705.. Studimet thonë se hera tjetër që mund të shihet në planetin tonë është rreth vitit 2061, ndoshta në muajt qershor dhe korrik.

Për sa i përket origjinës, mendohet se është formuar në Renë Oort, në fund të Sistemit Diellor. Në këto zona, kometat që kanë origjinën kanë një trajektore të gjatë. Megjithatë, Mendohet se Halley po shkurtonte trajektoren e saj sepse ishte bllokuar nga gjigantët e mëdhenj të gazit që ekzistojnë në sistemin diellor. Kjo është arsyeja pse ajo ka një trajektore kaq të shkurtër.

Në përgjithësi, të gjitha kometat që kanë një trajektore të shkurtër vijnë nga Brezi Kuiper dhe për këtë arsye ky brez i atribuohet si origjina e kometës së Halley.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një kometë dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Temat që lidhen me sistemin diellor më magjepsin!Faleminderit!Do të jem gjithmonë i vëmendshëm ndaj njohurive tuaja të shkëlqyera...