Çfarë është një ishull

çfarë është një ishull

Kur flasim për format e ndryshme ekzistuese gjeologjike, ne shohim se ishujt janë një nga më tërheqësit nga pikëpamja turistike. Dhe është se ishujt mbajnë karakteristikat unike dhe ekosistemet me të vërtetë ia vlen të dihen. Sidoqoftë, jo të gjithë e dinë saktësisht çfarë është një ishull. Ato mbajnë karakteristikat gjeologjike dhe disa kushte duhet të plotësohen për ta bërë këtë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është një ishull, cilat janë karakteristikat dhe origjina e tij.

Çfarë është një ishull

llojet e ishujve

Një ishull është një tokë e rrethuar plotësisht nga uji, i cili është më i vogël se kontinenti. Kur disa ishuj janë afër njëri-tjetrit, ata kolektivisht quhen një arkipelag.

Ekzistojnë disa lloje të ishujve sipas pamjes së tyre, dhe madhësive dhe formave të tyre të ndryshme. Më të mëdhenjtë janë Grenlanda, Madagaskari, Guinea e Re, Borneo, Sumatra dhe Ishulli Baffin, ndërsa më të vegjlit janë pafundësisht më të shumtë, sepse jo vetëm që janë të shpërndarë në mes të oqeanit, por edhe në liqene dhe madje edhe lumenj. Këto ishuj janë zakonisht pjesë të vogla toke, zakonisht pa jetë njerëzore, por me bimë dhe kafshë të tjera.

Ishujt më të vegjël quhen ishuj, zakonisht pa njerëz, por me bimë dhe kafshë. Ishujt shpesh shoqërohen me konceptin e parajsës. Ato gjithashtu lidhen me vetminë dhe ekzistencën e një jete të virgjër. Ato kanë qenë mjaft të rëndësishme për popullatat njerëzore. Shumë prej vendeve janë vendosur në një ose më shumë ishuj dhe mund të kenë një rëndësi mjaft të lartë ekonomike siç është rasti i Japonisë. Japonia është një komb i instaluar në disa ishuj të Oqeanit Paqësor dhe sot shquhet për artin dhe ekonominë e saj. Përparimet teknologjike të Japonisë janë zhvilluar pa ndonjë problem përkundër zhvillimit të vendit në një ishull.

Për të ditur në thellësi se çfarë është një ishull, ne do të shohim pak a shumë përkufizimin që jepet sipas Vlerësimit të Sistemeve të Mijëvjeçarit. Këto janë toka të izoluara të rrethuara nga uji, të populluara dhe të ndara nga një kontinent me të paktën 2 kilometra. Madhësia e tij duhet të jetë e barabartë ose më e madhe se 0.15 kilometra. Duhet të kihet parasysh se shumë ishuj janë zona të plota plot biodiversitet dhe specie endemike. Një specie endemike është ajo që është ekskluzive për një ekosistem dhe që nuk mund të ekzistojë në një vend tjetër pasi i nevojiten këto kushte për të mbijetuar. Për shembull, lemuri është një kafshë që gjendet vetëm në Madagaskar, një ishull.

Çfarë është një ishull: formimi

çfarë është një ishull dhe karakteristikat e tij

Sapo të dimë se çfarë është një ishull, do të përpiqemi të shpjegojmë formimin e tyre. Ishujt kanë ekzistuar sepse tektonika e pllakave të planetit tonë është në lëvizje të vazhdueshme. Kujtojmë që planeti Tokë ka kuti të shumta që përbëhen nga materiale të ndryshme. Manteli i Tokës përbëhet nga rryma të konvekcioni për shkak të ndryshimit në dendësinë e materialeve dhe kjo bën që korja kontinentale të zhvendoset. Kjo kore përbëhet nga pllaka tektonike dhe ato lëvizin vazhdimisht me kalimin e kohës.

Ishujt lëvizin gjithashtu me pllaka tektonike. Herë ato bashkohen dhe herë të tjera ndahen. Prandaj, ato mund të shfaqen gjatë shumë miliona viteve si rezultat i ngjarjeve gjeologjike të tilla si një shpërthim vullkanik i një vullkani detar. Ka disa mënyra në të cilat mund të formohet një ishull dhe nga kjo ato vendosen në lloje të ndryshme.

Llojet e ishujve

zona parajsore

Ekzistojnë lloje të ndryshme të ishujve sipas karakteristikave të tyre. Këto ishuj janë të ndarë në dy lloje kryesore të cilat janë kontinentale dhe oqeanike. Le të shohim cilat janë karakteristikat e secilës prej tyre:

  • Ishujt kontinental: Ato i përkasin shelfit kontinental. Shumë ishin pjesë e kontinentit, por ishin të izoluar pas ngritjes së nivelit të detit. Ky lloj është i ashtuquajturi "ishull baticë", i cili ndodh kur batica e lartë mbulon pjesën e tokës që lidh një zonë me një tjetër. Prandaj, një pjesë e saj është e rrethuar me ujë. Ishujt pengesë përbëhen nga pjesë tokësore paralele me bregdetin, shumë prej të cilave janë pjesë e shelfit kontinental. Ato mund të jenë rezultat i rrymave oqeanike që shtyjnë rërë dhe sedimente, apo edhe shkrirja e materialeve në epokën e fundit të akullit që shkaktoi ngritjen e nivelit të detit. Shembuj të këtij lloji të ishujve janë Grenlanda dhe Madagaskari.
  • Ishujt Oqeanikë: Ata nuk janë pjesë e shelfit kontinental. Disa quhen edhe ishuj vullkanikë sepse formohen nga çdo lloj shpërthimi vullkanik nënujor. Ishujt oqeanikë zakonisht ndodhen në zona të nënshtrimit, ku një pllakë fundoset nën tjetrën, megjithëse ato mund të formohen edhe mbi vendet e nxehta. Në këtë rast, pllaka lëviz mbi atë pikë, ndërsa magma lëviz lart, duke shkaktuar ngritjen e kores së tokës.

Ishuj të tjerë oqeanikë u ngritën nga lëvizja e pllakave tektonike ndërsa ato ngriheshin mbi nivelin e detit. Ndonjëherë grupe të mëdha koralesh formojnë shkëmbinj nënujorë të mëdhenj koralesh. Kur kockat e kalciumit të këtyre kafshëve (të përbëra kryesisht nga karbonat kalciumi) grumbullohen aq në mënyrë jo proporcionale saqë ato shfaqen mbi nivelin e detit, ato formojnë një ishull koralesh. Sigurisht, materiale të tjera u shtohen kockave.

Nëse kockat grumbullohen rreth ishujve oqeanikë (zakonisht vullkanet), me kalimin e kohës, toka në qendër fundoset dhe bëhet e mbuluar me ujë për të formuar një lagunë, rezultati është një atoll. Një shembull i këtij lloji të ishullit janë Ishujt Havai dhe Maldivet.

Ishuj artificialë

Qenia njerëzore ka arritur të krijojë ishuj artificialë bazuar në teknologjinë moderne. Platformat e bëra me materiale metalike dhe çimento mund të shërbejnë si një imitues i një rafti kontinental. Megjithatë, thelbi i një ishulli nuk do të jetë kurrë i njëjtë edhe nëse qenia njerëzore përpiqet ta imitojë atë.

Siç mund ta shihni, ishujt janë mjaft interesantë nga pikëpamja gjeologjike dhe biologjike. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një ishull dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.