çfarë është një grykëderdhje

pjesë të një lumi

Në mjedisin tokësor ekzistojnë lloje të ndryshme ekosistemesh që përziejnë ujin e ëmbël që vjen nga lumenjtë me ujin e kripur që vjen nga deti. Këto ekosisteme njihen si grykëderdhjet. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një grykëderdhje. Është një ekosistem i përzier që është përgjegjës për përzierjen e brezave të ujit nga lumenjtë dhe deti. Këto trupa ujorë janë të rrethuar nga zona tokësore që formojnë bregdetin dhe janë të hapura ndaj detit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është dhoma e zhveshjes, karakteristikat dhe rëndësia e saj.

çfarë është një grykëderdhje

çfarë është një grykëderdhje

Grykëderdhjet janë ekosisteme dhe strehimore për shumë specie bimore dhe shtazore. Këta organizma varen nga këto ekosisteme për të mbijetuar, ushqyer dhe riprodhuar. Llojet e ndryshme të grykëderdhjeve klasifikohen sipas zonës së rrjedhës së ujit. Ky ujë përfundon në oqeane, gjire, limane, laguna, pemishte ose kanale. Grykëderdhjet përziejnë ujin e freskët nga kanali me ujin e kripur nga deti. Ky konflikt i ujit me kripësi të ndryshme rezulton në turbullirë të lartë.

Sot grykëderdhja përdoret si një zonë që ndonjëherë përdoret për qëllime rekreative, turistike dhe shkencore. Një nga karakteristikat kryesore të tij është se është një nga ekosistemet më produktive në të gjithë planetin. Është këtu që pjesa më e madhe e lëndës organike prodhohet nga lëndët ushqyese të tokës që transportohen nga lumenjtë dhe, nga ana tjetër, nga lëndët ushqyese të bartura nga oqeanet.

Si një sistem gjysmë i mbyllur, është shkëmbimi i materialeve nga disa ekosisteme fqinje. Në përgjithësi, ato janë zona shumë të cekëta, që do të thotë se drita mund të depërtojë lehtësisht në ujë. Për shkak të këtyre kushteve mjedisore, shkalla e fotosintezës në grykëderdhje është mjaft e lartë. E gjithë kjo kontribuon në një prodhim të mirë primar. Duhet mbajtur mend gjithashtu se shumë lloje të konsumit njerëzor jetojnë në grykëderdhje, të tilla si krustace, molusqe dhe peshq të caktuar.

Një nga aftësitë e grykëderdhjeve është ruajtja e sasive të mëdha të ujit dhe parandalimi i përmbytjeve. Ato gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të vijës bregdetare gjatë stuhive. Prandaj, ato janë gjithashtu shumë të rëndësishme në menaxhimin e popullsisë. Në disa raste, rrjedhat e lumenjve bartin më shumë ujë, duke bërë që sedimentet dhe ndotësit të zëvendësohen. Falë kësaj rryme më të fortë, uji qëndron i pastër.

Si formohen ato

çfarë është një grykëderdhje dhe karakteristikat

Grykëderdhjet përzihen me ujë të freskët për të formuar grykëderdhje ndërsa uji i detit rrjedh nga uji i detit gjatë baticës së lartë. Më pas, në baticë, uji i ëmbël derdhet në oqean. Kjo rezultoi në një moçal të madh në zonë.

Grykëderdhjet e formuara nga një përzierje e ujit të ëmbël dhe të kripur formojnë ekosisteme të ndryshme, ku speciet bimore dhe shtazore endemike të këtyre zonave bashkohen. Grykëderdhjet janë zona tranzicioni ku trupat ujorë takohen me të tjerët pranë oqeanit. Zakonisht janë ujëra të ngrohtë me ekosistemin e tyre specifik.

Shpesh formohen këneta, por në tropikët mund të gjejmë edhe rizoforë, të cilat janë zona më kënetore. Ata kanë një ekosistem të larmishëm. Mund të gjejmë pak a shumë grykëderdhje të thella, me zona moçalore ose shkëmbore.

Fauna është e larmishme dhe këto vende kontribuojnë aq shumë lëndë organike në planet, saqë për nga madhësia janë të krahasueshme me pyjet ose kullotat. Në këto zona janë formuar habitate shumë të rëndësishme të kafshëve të egra, dhe Ato gjithashtu funksionojnë si filtrim uji.

Ekonomitë e shumë rajoneve bregdetare janë të përqendruara rreth grykëderdhjeve për shkak të popullatave të pasura të peshqve, butakëve ose algave. Janë vende të njohura për turizëm, vështrimi i shpendëve është shumë i zakonshëm në këto zona dhe janë vende të dedikuara për njohuri shkencore dhe edukim.

lloji i grykëderdhjes

Ekzistojnë lloje të ndryshme të grykëderdhjeve në varësi të disa karakteristikave kryesore. Çdo lloj grykëderdhjeje përcaktohet nga marrëdhënia midis sasisë së ujit në lumë gjatë baticave dhe sasisë së vetë ujit të baticës. Nga këtu mund të gjejmë disa lloje grykëderdhjesh:

 • Grykëderdhja e pykave të kripës: Formohet kur ka më shumë ujë në një lumë sesa në det. Në këtë mënyrë kemi një përzierje me një shtresë të hollë kalimtare midis ujit të lumit në krye dhe pykës së baticës në fund.
 • Grykëderdhjet shumë të shtresuara: Në këto lloj grykëderdhjesh, sasia e ujërave të ëmbla hyrëse është më e madhe se ajo e detit, por jo aq. Këto kushte bëjnë që përzierjet e ujit midis trupave të ndryshëm të ujit të formojnë përfundimisht një shtresë të sipërme më të kripur pasi valët sjellin ujin e detit në sipërfaqe. Kur të dy ujërat përzihen, formojnë shtresa.
 • Grykëderdhja e shtresuar lehtë: Grykëderdhja ku vëllimi i ujit të lumit është më i vogël se ai i ujit të detit. Krahasuar me të dyja, kripësia e ujit këtu ka ndryshuar në mënyrë drastike. Në shtresat e sipërme, kripësia po ndryshon, si dhe shtresa e poshtme. Kjo për shkak se rrymat janë shumë të shpejta.
 • Grykëderdhja vertikale e përzier: Në këtë lloj dhomash dollap, vëllimi i ujit të freskët është praktikisht i parëndësishëm në raport me vëllimin e baticave. Këtu mbizotëron mbizotërimi i përgjithshëm i baticave të dollapit me kripësi uniforme. Meqenëse nuk ka pothuajse asnjë shkëmbim uji, nuk ka ndryshim në kripësinë. Gjithashtu nuk ka shtresa vertikale në kolonën e ujit.
 • grykëderdhja e kundërt: I referohet llojit të grykëderdhjes që nuk furnizohet nga një lumë. Kjo për shkak se ato ekzistojnë në zona me shkallë të lartë avullimi. Avullimi bën që përqendrimi i kripësisë të jetë shumë më i lartë. Gjithashtu për shkak të humbjes së ujit fundoset për shkak të rritjes së dendësisë sepse është më i kripur.
 • Grykëderdhjet e përhershme: ato mund të jenë të një lloji ose një tjetër, në varësi të reshjeve që mbizotërojnë në atë kohë. Është këtu ku, në varësi të sasisë së shiut në çdo moment, ka mundësi të ndryshme. Nëse do të ishin më të larta, shtrati i lumit do të mbante më shumë ujë.

Flora dhe fauna e grykëderdhjes

kafshë të egra të grykëderdhjes

Grykëderdhja përbëhet nga një shumëllojshmëri e gjerë flore dhe faune. Shumica e specieve bimore janë ujore. Bien në sy kallamat, kallamat dhe baguio. Ekosistemet e përbërë nga rizoforë mund të gjenden në shumë grykëderdhje. Këto janë lloje pemësh që janë shumë rezistente ndaj kushteve të ujit të kripur. Ato janë përshtatur për tokat e lagështa dhe ka rreth 70 lloje mangroves. Bien në sy mangrovat e bardha, të zeza, të kuqe dhe gri.

Një pjesë e vegjetacionit të lidhur me mangroves janë barëra deti. Ju gjithashtu mund të gjeni zona me fusha algash dhe shumë fitoplankton. Sa i përket faunës, ka edhe një larmi të madhe kafshësh. Më i shquari prej tyre është zooplanktoni, pasi rrezet e diellit depërtojnë shumë mirë në ujë.. Këto zooplankton ushqehen me peshq të grykëderdhjes, veçanërisht me harengë, sardelet dhe açuge. Ekziston gjithashtu një numër i madh i molusqeve, krustaceve, gjitarëve, shpendëve dhe disa zvarranikëve.

Grykëderdhjet mund të kenë origjinën në çdo klimë, qoftë ajo tropikale, e butë apo e ftohtë, në varësi të gjerësisë gjeografike ku ndodhen. Megjithatë, për shkak të karakterit të saj bregdetar, klima e saj ndikohet nga masa e oqeanit. Kështu, edhe në rajonet e ftohta, klimat nuk janë aq ekstreme sa ato në brendësi.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është grykëderdhja dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.