Çfarë është një eklips hënor

fazat e një eklipsi

Një nga fenomenet që befason më shumë popullsinë është eklipsi i diellit. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë çfarë është një eklips hënorMe Një eklips hënor është një fenomen astronomik. Kur toka kalon drejtpërdrejt midis hënës dhe diellit, hija e tokës e shkaktuar nga rrezet e diellit projektohet mbi hënë. Për ta bërë këtë, tre trupat qiellorë duhet të jenë brenda ose afër "Syygy". Kjo do të thotë se ato formohen në një vijë të drejtë. Lloji dhe kohëzgjatja e një eklipsi hënor varet nga pozicioni i hënës në lidhje me nyjen e saj orbitale, e cila është pika ku orbita e hënës kryqëzon rrafshin e orbitës diellore.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është një eklips hënor, cilat janë karakteristikat e tij dhe cila është origjina e tij.

Çfarë është një eklips hënor

Çfarë është një eklips hënor dhe si duket?

Për të njohur llojet e eklipseve hënore, së pari duhet të kuptojmë hijet që prodhon toka nën diell. Sa më i madh të jetë ylli ynë, ai do të prodhojë dy lloje hijesh: njëra është forma më e errët e konit e quajtur umbra, e cila është pjesa ku drita është bllokuar plotësisht, dhe penumbra është pjesa ku bllokohet vetëm një pjesë e dritës. Me Ka 2 deri në 5 eklips hënor çdo vit.

Të tre trupat qiellorë ndërhyjnë në një eklips diellor, por ndryshimi midis tyre qëndron në pozicionin e secilit trup qiellor. Në një eklips hënor, toka ndodhet midis hënës dhe diellit, duke hedhur një hije në hënë, ndërsa në një eklips diellor, hëna ndodhet midis diellit dhe tokës, duke hedhur hijen e saj në një pjesë të vogël të kësaj të fundit ..

Një person mund të shikojë një eklips hënor nga çdo zonë në tokë, dhe satelitët mund të shihen nga horizonti dhe gjatë natës, ndërsa gjatë një eklipsi diellor, ato mund të shihen vetëm shkurtimisht në pjesë të caktuara të tokës.

Një tjetër ndryshim me një eklips diellor është se një eklips hënor i plotë zgjatimesatarisht nga 30 minuta në një orë, por mund të duhen disa orë. Ky është thjesht rezultat i Tokës më të madhe në krahasim me Hënën më të vogël. Përkundrazi, dielli është shumë më i madh se toka dhe hëna, gjë që e bën këtë fenomen shumë jetëshkurtër.

Origjina e eklipsit hënor

llojet e eklipsit

Ka 2 deri në 7 eklips hënor çdo vit. Sipas pozicionit të hënës në lidhje me hijen e tokës, Ekzistojnë 3 lloje të eklipseve hënore. Edhe pse ato janë më të shpeshta se eklipset diellore, ato nuk ndodhin çdo herë që hëna e plotë është për shkak të kushteve të mëposhtme:

Hëna duhet të jetë një hënë e plotë, domethënë një hënë e plotë. Me fjalë të tjera, në raport me diellin, ai është plotësisht prapa tokës. Toka duhet të jetë e vendosur fizikisht midis diellit dhe hënës në mënyrë që të gjithë trupat qiellorë të jenë në të njëjtin plan orbital në të njëjtën kohë, ose shumë afër tij. Kjo është arsyeja kryesore pse ato nuk ndodhin çdo muaj, sepse orbita e Hënës është e përkulur rreth 5 gradë nga ekliptika. Hëna duhet të kalojë plotësisht ose pjesërisht përmes hijes së tokës.

Llojet e eklipsit hënor

çfarë është një eklips hënor

Eklipsi i plotë hënor

Kjo ndodh kur hëna në tërësi kalon nëpër hijen e pragut të tokës. Me fjalë të tjera, hëna hyn plotësisht në konin e umbrës. Në zhvillimin dhe procesin e këtij lloji të eklipsit diellor, hëna kalon në sekuencën e mëposhtme të eklipseve: penumbra, eklips i pjesshëm, eklips total, i pjesshëm dhe penumbra.

Eklips hënor i pjesshëm

Në këtë rast, vetëm një pjesë e hënës hyn në pragun e hijes së tokës, kështu që pjesa tjetër është në zonën e muzgut.

Eklips hënor i muzgut

Hëna kalon vetëm përmes zonës së muzgut. Typeshtë lloji më i vështirë për tu vëzhguar sepse hijet në hënë janë shumë delikate dhe pikërisht sepse penumbra është një hije e përhapur. Cfare ka me shume, Nëse hëna është plotësisht në zonën e muzgut, ajo konsiderohet një eklips total i muzgut; Nëse një pjesë e hënës është në zonën e muzgut dhe pjesa tjetër nuk ka hije, ajo konsiderohet një eklips i pjesshëm i muzgut.

Fazat

Në një eklips hënor total, një seri fazash mund të dallohen nga kontakti i hënës me secilën zonë të mbuluar me hije.

 1. Fillon eklipsi hënor i muzgut. Hëna është në kontakt me pjesën e jashtme të penumbrës, që do të thotë se tani e tutje, njëra pjesë është brenda gjysmës së gjysmë dhe pjesa tjetër jashtë.
 2. Fillimi i një eklipsi të pjesshëm diellor. Sipas përkufizimit, një eklips hënor i pjesshëm do të thotë që një pjesë e hënës është e vendosur në zonën e pragut dhe pjesa tjetër është e vendosur në zonën e muzgut, kështu që kur prek zonën e pragut, fillon eklipsi i pjesshëm.
 3. Fillon eklipsi total diellor. Hëna është plotësisht brenda zonës së pragut.
 4. Vlera maksimale. Kjo fazë ndodh kur hëna është në qendër të ombrës.
 5. Eklipsi total diellor ka përfunduar. Pas rilidhjes me anën tjetër të zymtësisë, eklipsi total diellor përfundon, eklipsi i pjesshëm diellor fillon përsëri dhe eklipsi total përfundon.
 6. Eklipsi i pjesshëm diellor ka përfunduar. Hëna largohet plotësisht nga zona e pragut dhe është plotësisht në muzg, që nënkupton fundin e eklipsit të pjesshëm dhe fillimin e muzgut përsëri.
 7. Eklipsi hënor i muzgut përfundon. Hëna është plotësisht jashtë muzg, që nënkupton fundin e eklipsit hënor të muzgut dhe eklipsin hënor.

Disa histori

Në fillim të vitit 1504, Christopher Columbus lundroi për herë të dytë. Ai dhe ekuipazhi i tij ishin në veri të Xhamajkës, dhe vendasit filluan t'i dyshojnë ata, ata refuzuan të vazhdojnë të ndajnë ushqimin me ta, duke shkaktuar probleme serioze për Kolombin dhe njerëzit e tij.

Kolombi lexoi nga një punim shkencor në atë kohë që përfshinte ciklin hënor se një eklips diellor së shpejti do të ndodhte në zonë dhe ai e shfrytëzoi këtë mundësi. Natën e 29 shkurtit 1504 donte të tregonte epërsinë e tij dhe kërcënoi se do të linte hënën të zhdukejMe Kur vendasit e panë atë që hëna të zhdukej, ata iu lutën që ta kthente në gjendjen e saj origjinale. Me sa duket e bëri këtë disa orë pasi përfundoi eklipsi.

Në këtë mënyrë, Kolombi arriti të bëjë që vendasit të ndajnë ushqimin e tyre.

Shpresoj se me këtë informacion mund të mësoni më shumë për atë që është një eklips hënor dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.