Çfarë është një dimër bërthamor?

Pjesë nga filmi «Rruga»

Ne mund të kemi përmendur termin "dimër bërthamor" në një farë kohe, si pasojë e ndonjë ngjarjeje të rëndë ose fenomenit meteorologjik. Për shembull, çfarë pritet të ndodhë nëse Super vullkan Campi Flegrei. Ky ftohje e papritur që do të pësonte planeti do të kishte ngjashmëri të mëdha me një dimër bërthamor. Por çfarë është në të vërtetë?

Ky lloj dimri është koncepti që përfshin periudhën klimatike që rezulton, e cila do të mbetej pas një lufte bërthamore. Pasojat do të ishin aq dramatike sa do të lindte një fenomen i quajtur "ngushtica". Me fjalë të përafërta, është zhdukja e shpejtë e pjesëve totale ose të pjesshme të një specie apo popullate. Kjo ngjarje rezulton në atë që quhet "zhvendosje gjenetike", e cila gjithashtu, në mënyrë të kundërt, inkurajon evolucionin e specieve. Isshtë një rezultat si një reaksion zinxhir nga i cili asnjë specie nuk do të shpëtohej dhe që madje edhe njerëzve u është dashur të kalojnë në historinë e tyre.

Pasojat e dimrit bërthamor

Efektet e luftës bërthamore

Me pak fjalë, një dimër bërthamor është fenomeni klimatik që rezulton nga përdorimi pa kriter i bombave bërthamore. Kjo ftohje globale do të vinte nga jashtëzakonisht e madhe retë e pluhurit që do të ngriheshin deri në stratosferë. Kjo zonë, e vendosur midis 10 dhe 50 km e lartë, do të mbushej me materialin që do të parandalonte kalimin e dritës së diellit. Jo vetëm në një luftë me bomba atomike, vijon se një super vullkan do të kishte gjithashtu të njëjtin efekt për shkak të kolonave të mëdha të materialit të emetuar në lartësitë e mëdha.

Ndryshe nga dimri i zakonshëm që mund të dimë, kjo do të shkaktonte një zvogëlim të hyrjes së rrezeve të diellit. Për qeniet e gjalla që kryejnë fotosintezën, kjo do të nënkuptojë vdekjen totale ose të pjesshme të specieve. Një tjetër gjë që nuk mund të parashikohej është se, megjithëse dihet se efektet e saj janë shkatërruese, ajo re pluhuri mund të qëndronte në parajsë për shumë muaj. Sa më shumë, më shumë dëmtime në ekosisteme. Nga vdekja e bimëve, ajo do të vinte pas vetes, një valë zhdukje që ndjek zinxhirin ushqimor. Pas bimëve, do të vinin barngrënësit, dhe pas tyre mishngrënësit. Possibleshtë e mundur që në varësi të madhësisë dhe zonës, vetë ajri që nuk merr frymë bëri që kafshët të vdisnin menjëherë në rajone. Sipas disa teorive, ky fenomen është përdorur gjithashtu si një shpjegim për zhdukjen e dinosaurëve nga një meteorit që shkaktoi efekte të ngjashme.

Si ndodh një ngushtim i ngushtë?

ngushtica e biologjisë

"Gryka e ngushtë" është një term i përdorur në biologji për t'iu referuar kohërave të kaluara ku, nga një seri ngjarjesh, popullatat e specieve janë zvogëluar shumë në numër dhe madje duke arritur në zhdukje. Arsyet kanë qenë të prirura të shoqërohen pothuajse gjithmonë nga kataklizma të mëdha. Pra, kur më parë kishim një numër të madh të popullsisë me ndryshueshmëri të madhe gjenetike, tani ai është i vogël dhe me pak ndryshueshmëri.

E gjithë kjo çon në zbritjen që ndryshueshmëria më e vogël çon në a domethënie gjenetike, për shkak të specifikimit dhe evolucionit adaptues. Në secilën prej epokave të regjistruara, ka qenë kështu. Të mbijetuarit e këtyre kataklizmave, të tilla si dimrat bërthamorë, përshpejtojnë lëvizjen dhe evolucionin e tyre gjenetik, duke prodhuar kështu lloje të reja specie. Karakteristikat gjenetike të shumicës (ose më të fortat) priren të stabilizohen dhe vazhdojnë, dhe ato më të dobëtat ose pakicat të zhduken.

Kur e përjetuan njerëzit?

75.000 vjet më parë. Njihet si katastrofa e Toba, ky super vullkan i gjetur në Indonezi shpërtheu. Aktualisht është një liqen për shkak të kraterit të madh. Vlerësohet se specia njerëzore u reduktua në disa mijëra njerëz. Përveç kësaj, një rënie e ndryshueshme në speciet e tjera përkon në të njëjtën periudhë.

Megjithëse kemi folur për vullkanet, për shkak të marrëdhënies së tyre me dimrat bërthamorë, ngushtimet janë shumë të ndryshme. Kjo do të thotë, ato jo vetëm që mund të shkojnë nga efektet klimatike, por deri te murtaja ose epidemitë. Një shembull, murtaja e zezë që ishte jetuar në Evropën e Mesme. Ose më shumë, si një shpërthim, më shumë uri dhe sëmundje siç ndodhën në Islandë në shpërthimin e Liqenit në 1783.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.