Çfarë është mbeturina hapësinore

hedhurina hapësinore

Mbeturinat hapësinore ose mbeturinat hapësinore janë çdo makineri ose mbeturinë e lënë pas nga njerëzit në hapësirë. Mund t'i referohet objekteve të mëdha, të tilla si satelitët e vdekur që dështuan ose u lanë në orbitë në fund të misioneve të tyre. Mund t'i referohet gjithashtu diçkaje më të vogël, si p.sh. një copë mbeturinash ose një copë bojë që ka rënë nga një raketë. Shumë njerëz nuk e dinë çfarë është mbeturina hapësinore.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë janë mbeturinat hapësinore, cilat janë karakteristikat e tyre dhe çfarë pasojash kanë.

Çfarë është mbeturina hapësinore

hapësirë ​​e pistë

Kur flasim për hapësirën zakonisht mendojmë për anijet kozmike, satelitët dhe raketat, por a keni menduar ndonjëherë për mbeturinat që ato prodhojnë? Ku përfundojnë mbetjet nga misionet hapësinore? Mbetjet hapësinore janë të gjitha mbeturinat e hedhura dhe lënë pas nga njerëzit në hapësirë. Këto mbeturina kanë origjinën në Tokë dhe mund të ndryshojnë në madhësi, nga një pikë uji shiu në vëllimin e një automjeti apo edhe të një sateliti.

Këto mbeturina udhëtojnë me shpejtësi të madhe dhe mbeten në atmosferën e Tokës për vite me rradhë derisa të shpërbëhen, të shpërthejnë, të përplasen me elementë të tjerë ose të bien jashtë orbitës.

Vetëm në fund të viteve 1950, njerëzit filluan të lëshonin raketa dhe anije kozmike në hapësirë. Në atë kohë askush nuk e pyeste veten se çfarë do të ndodhte kur jeta e tyre e dobishme të përfundonte.

Aktualisht, ka copa rreth orbitës sonë dhe atyre të planetëve të tjerë që paraqesin rrezik për komunikimet dhe misionet e vazhdueshme në Tokë.

llojet e mbeturinave hapësinore

Agjencia Evropiane Spanjolle i klasifikon mbeturinat hapësinore në tre lloje:

 • ngarkesa e shërbimeve. Janë ato pjesë të hënave që mbeten pas përplasjeve ose për shkak të degradimit fizik me kalimin e kohës.
 • Mbetjet fizike të misioneve të kaluaras janë gjithashtu rezultat i përplasjeve ose përkeqësimit gjatë viteve.
 • Artikujt e humbur në misione. Ky është rasti i kabllove, veglave, vidave etj.

Për shkak të madhësisë së mbeturinave hapësinore, ekziston një klasifikim tjetër:

 • Ka më pak se 1 cm. Vlerësohet se ekzistojnë një numër i madh fragmentesh të kësaj madhësie dhe shumica janë të vështira ose të pamundura për t'u gjetur.
 • Ka një gjatësi prej 1 deri në 10 cm. Mund të jetë diku nga madhësia e një mermeri në madhësinë e një topi tenisi.
 • Madhësia është më e madhe se 10 cm. Në këtë seksion do të gjeni artikuj dhe mjete të humbura në misionet e mëparshme, madje edhe hëna të humbura dhe të çmontuara.

Shkaqet e mbeturinave në hapësirë

dëmtimi i mbeturinave të hapësirës

Plehrat hapësinore vijnë nga:

 • Satelitët joaktivë. Kur bateritë mbarojnë ose dështojnë, ato notojnë pa qëllim në hapësirë. Në fillim u mendua se ato do të shkatërroheshin pas rihyrjes, por në orbitë të lartë kjo ishte e pamundur.
 • Mjetet e humbura. Disa pjesë të pajisjes humbasin në hapësirë. Në vitin 2008, astronauti Stefanyshyn-Piper la pas një kuti mjetesh. Një vit më vonë, ajo u shpërbë pas kontaktit me atmosferën.
 • Raketa ose pjesë raketash
 • Në vitet 1960 dhe 1970, si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Bashkimi Sovjetik eksperimentuan me armë kundër satelitit.

Rreziqet më të mëdha vijnë nga pjesët më të vogla. Mikrometeoritet, të tilla si mbetjet e bojës ose pikat e antifrizit të ngurtë, mund të dëmtojnë panelet diellore të satelitëve që funksionojnë aktualisht.

Ka edhe gjurmë të karburantit të ngurtësuar në hapësirë, i cili rrezikon të ndizet. Nëse kjo ndodh, pasoja do të jetë shpërndarja e ndotësve në atmosferë.

Disa satelitë janë të pajisur me bateri bërthamore, të cilat përmbajnë materiale shumë radioaktive që mund të kontaminojnë seriozisht planetin nëse kthehen në Tokë. Në çdo rast, shumica e mbeturinave hapësinore do të dekompozohen për shkak të temperaturave të larta pas hyrjes në atmosferë, dhe është jashtëzakonisht e vështirë që mbeturinat të hyjnë në atmosferë dhe të shkaktojnë dëme të konsiderueshme.

Zgjidhje të mundshme

Zgjidhja kryesore është të mos gjeneroni këtë lloj mbeturinash. U përdorën mburojat Whipple, me një guaskë të jashtme për të mbrojtur muret e anijes nga goditjet.

Disa rezoluta të tjera:

 • Variacioni i Orbitës
 • Satelit vetëshkatërrues. Bëhet fjalë për programimin e satelitëve në mënyrë që pasi të përfundojë misioni i tyre, ata të mund të shkatërrohen me të arritur në atmosferë.
 • Hiqni furnizimin me energji satelitore për të reduktuar rrezikun e shpërthimit.
 • Ripërdorni ato raketa që u kthyen të paprekura në tokë.
 • Përdorni lazerin për të ndaluar mbeturinat.
 • Mbetjet hapësinore u shndërruan në mallra të qëndrueshme

Në vitin 2018, një artist holandez, me ndihmën e NASA-s dhe mbështetjen e Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​po kërkonte mënyra për t'i kthyer këto mbeturina në diçka të qëndrueshme dhe tregoi një laborator të mbetjeve hapësinore.

ndikim

Sipas ESA, ka pasur më shumë se 560 incidente me mbeturina që nga viti 1961, shumica e të cilave janë shkaktuar nga shpërthimet e karburantit të pranishëm në fazat e raketave. Vetëm shtatë kanë ndodhur për shkak të përplasjeve të drejtpërdrejta, më e madhja prej të cilave përfundoi në shkatërrimin e satelitit rus të zhdukur Kosmos 2251 dhe satelitit aktiv Iridium 33.

Megjithatë, rreziku më i madh vjen nga fragmentet më të vogla. Mikrometeoritët, të tillë si copëzat e bojës ose pikat e ngurtësuara të antifrizit, mund të dëmtojnë grupet diellore të satelitëve aktivë. Rreziku tjetër i madh janë mbetjet e lëndëve djegëse të ngurta, të cilat notojnë në hapësirë ​​dhe janë shumë të ndezshme, të afta të shkaktojnë dëme dhe të përhapin ndotës në atmosferë në rast shpërthimi.

Disa satelitë rusë përmbajnë bateri bërthamore që përmbajnë material radioaktiv që mund të kontaminohet shumë nëse kthehet në Tokë. Në çdo rast, shumica e mbeturinave hapësinore që hyjnë në atmosferë shkatërrohen nga nxehtësia e krijuar gjatë rihyrjes. Në raste të rralla, fragmente më të mëdha mund të arrijnë në sipërfaqe dhe të shkaktojnë dëme të mëdha.

Siç mund ta shihni, njerëzit kanë ndotur hapësirën që nga fillimi i eksplorimit të hapësirës. Ne nuk gjenerojmë vetëm mbeturina në sipërfaqen e planetit, por po ndotim edhe hapësirën që ende nuk e kemi qeverisur. Shpresojmë që ndërgjegjësimi të rritet në mënyrë që të gjitha misionet hapësinore të përfshijnë sisteme për të rikuperuar të gjitha mbeturinat.

Me këtë informacion do të mund të mësoni më shumë për mbeturinat hapësinore dhe pasojat e tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Teme super interesante... E cila duket se kalon pa u vene re nga shkencetaret e hapesires te cilet e dine rrezikun per satelitet dhe anijet, por zgjidhja ne horizont eshte e larget.Teknologjite e reja te nevojshme per progres jane burim i demshem per shendetin e njeriut dhe te kafsheve dhe ne pergjithesi tone. Nëna natyrë, por ne jemi të verbër, shurdh e memece, ne ndotim oqeanet, tokat, ajrin dhe tani hapësirën pa ZGJIDHJE në horizont. Kur do të mësojmë të parandalojmë ndotjen?... Siç pohoi Descartes "MENDOJ, PRANDAJ unë AM" …Përshëndetje