Çfarë është vala e nxehtësisë

nxehtesi (1)

Duket se këtë javë më në fund kanë mbërritur të ashtuquajturat dhe ditët e tmerrshme të qenve, kështu që do të jetë e nevojshme të armatoseni me durim dhe të tërheqni tifozët dhe kondicionerët për të qenë në gjendje të përballoni vlera kaq të larta termike.

Vala e nxehtësisë i referohet kohës më të nxehtë të vitit dhe në të cilën temperaturat e tejkalojnë me lehtësi 4 gradë dallgëzuese.

Sipas statistikave të ndryshme, vala e nxehtësisë është periudha më e nxehtë e vitit dhe ku temperaturat arrijnë vlerat më të larta. Kohëzgjatja e kësaj periudhe zakonisht varion nga 15 korrik deri më 15 gusht, megjithëse zakonisht varet nga secili lokalitet. Nuk ka një datë të saktë të këtij fillimi dhe kjo është për shkak të disa faktorëve të tillë si fakti që Dielli është shumë i lartë në fillim të verës ose rrezatimi diellor që shkakton mbinxehjen e Tokës.

nxehtësi

Në këtë mënyrë vala e nxehtësisë fillon më vonë në Spanjë, ndërsa në pjesë të tjera të Evropës ose Afrikës ajo përparon më herët. Gjatë periudhës që zgjat vala e nxehtësisë, hyrjet e ajrit të ngrohtë dhe të thatë nga Afrika e Veriut zakonisht prodhohen rregullisht. Në këto raste është e rëndësishme të merren një sërë masash paraprake për të shmangur goditjet e rrezikshme të nxehtësisë pasi ato ndonjëherë mund të shkaktojnë vdekjen e personit që i vuan ato.

Sipas parashikimeve të motit, kjo valë e nxehtësisë do të zgjasë tre deri në 4 ditë me temperatura mbi 40 gradë. Sidoqoftë nxehtësia është këtu për të qëndruar dhe Ka zona të gadishullit në të cilat temperatura mesatare gjatë këtyre javëve do të jetë rreth 38 gradë. Duke pasur parasysh këto fakte, mbetet vetëm të qetësohemi mirë dhe të mbrohemi sa më shumë nga temperaturat shumë të larta tipike të verës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.