Çfarë është hidrometeori dhe cilat janë llojet kryesore?

mjegull

A keni menduar ndonjëherë se çfarë është një hidrometeor? Këtu keni përgjigjen: ky fenomen është një koleksion i grimcave ujore, të lëngshme ose të ngurta që bien nëpër atmosferë. Këto grimca mund të qëndrojnë pezull, të depozitohen në objekte në atmosferë të lirë, ose të bien nga atmosfera derisa të arrijnë në sipërfaqen e tokës.

Ndër ato kryesore theksojmë shiun, mjegullën, mjegullën ose acarin. Le të njohim llojet kryesore që ekzistojnë dhe si karakterizohen ato.

Hidrometeorët e pezulluar në atmosferë

Ato janë ato që përbëhen nga grimca shumë të vogla uji ose akulli që janë pezulluar në atmosferë.

 • Mjegulla: i përbërë nga pika shumë të vogla uji që mund të shihen me sy të lirë. Këto pika ulin dukshmërinë horizontale nën 1 km. Mjegulla mund të jetë e dobët kur shikohet në një distancë midis 500 dhe 1000m, e moderuar kur distanca është midis 50 dhe 500m, dhe e dendur kur shikimi është më pak se 50m.
 • Mjegulla: Ashtu si mjegulla, ajo përbëhet nga pika shumë të vogla uji, por në këtë rast ato janë mikroskopike. Zvogëlon dukshmërinë midis 1 dhe 10 km me lagështirë relative prej 80%.

Hidrometeorë që depozitohen në objekte në atmosferë

Ato ndodhin kur avujt e ujit në atmosferë kondensohen në objektet në tokë.

 • Acar: Ndodh kur kristalet e akullit depozitohen në objekte, me temperatura shumë afër 0 gradë.
 • Acar: Kur lagështia e tokës ngrin, formohet një shtresë shumë e rrëshqitshme akulli, e cila është kur themi se ka pasur një acar.
 • Mjegulla e ngrirjes: Ndodh në zonat ku ka mjegull dhe era fryn pak. Pikat e ujit ngrijnë kur bien në kontakt me tokën.

Hidrometeorët që bien nga atmosfera

Whatshtë ajo që njohim me emrin e reshjeve. Ato janë grimca të lëngëta ose të ngurta që bien nga retë.

 • Shi: Ato janë grimca të lëngëta të ujit me një diametër më të madh se 0,5 milimetra.
 • Reshjet e borës: Isshtë i përbërë nga kristale akulli që bien nga retë e shiut.
 • Breshër: Ky reshje përbëhet nga grimca akulli me një diametër ndërmjet 5 dhe 50 milimetra.

Shi në dritare

A ka qenë me interes për ju?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.