Çfarë është hartografia

evolucioni i hartës

Gjeografia ka shumë degë të rëndësishme që studiojnë aspekte të ndryshme të planetit tonë. Një nga këto degë është hartografia. Hartografia është ajo që na ndihmon të gjenerojmë hartat të cilave jemi mësuar t'u drejtohemi për të vizualizuar zonat. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë çfarë është hartografia as për çfarë ngarkohet kjo disiplinë.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini se çfarë është hartografia dhe karakteristikat e saj.

Çfarë është hartografia

çfarë është harta sociale

Hartografia është dega e gjeografisë që merret me paraqitjen grafike të zonave gjeografike, përgjithësisht në dy dimensione dhe në terma konvencionale. Me fjalë të tjera, hartografia është arti dhe shkenca e krijimit, analizimit, studimit dhe kuptimit të hartave të të gjitha llojeve. Me zgjerim, është gjithashtu grupi ekzistues i hartave dhe dokumenteve të ngjashme.

Hartografia është një shkencë e lashtë dhe moderne. Përpiqet të përmbushë dëshirën e njeriut për të përfaqësuar vizualisht sipërfaqen e tokës, e cila është relativisht e vështirë sepse është gjeoid.

Për ta bërë këtë, shkenca iu drejtua një sistemi projeksioni që kishte për qëllim të vepronte si një ekuivalent midis një sfere dhe një rrafshi. Kështu, ai ndërtoi ekuivalentin vizual të kontureve gjeografike të Tokës, valëzimeve të saj, këndeve të saj, të gjitha subjekt i përmasave të caktuara dhe kritereve apriori për të zgjedhur se cilat gjëra janë të rëndësishme dhe cilat jo.

Rëndësia e hartës

Hartografia është thelbësore sot. Është një domosdoshmëri për të gjitha aktivitetet e globalizimit, si tregtia ndërkombëtare dhe udhëtimet masive ndërkontinentale, sepse kërkojnë njohuri minimale se ku janë gjërat në botë.

Meqenëse dimensionet e Tokës janë aq të mëdha sa është e pamundur ta konsiderojmë atë si një e tërë, hartografia është shkenca që na lejon të marrim përafrimin më të afërt të mundshëm.

degët e hartografisë

çfarë është hartografia

Hartografia përbëhet nga dy degë: hartografia e përgjithshme dhe hartografia tematike.

 • Hartografi e përgjithshme. Këto janë përfaqësime të botëve të një natyre të gjerë, domethënë për të gjithë audiencat dhe për qëllime informative. Hartat e botës, hartat e vendeve, janë të gjitha vepra të këtij departamenti të veçantë.
 • Hartografi tematike. Nga ana tjetër, kjo degë e fokuson përfaqësimin e saj gjeografik në disa aspekte, tema apo rregullore specifike, si elemente ekonomike, bujqësore, ushtarake etj. Për shembull, harta botërore e zhvillimit të melekuqes bie në këtë degë të hartografisë.

Siç thamë në fillim, hartografia ka një funksion të madh: të përshkruajë planetin tonë në detaje me shkallë të ndryshme saktësie, shkallë dhe në mënyra të ndryshme. Ai gjithashtu nënkupton studimin, krahasimin dhe kritikën e këtyre hartave dhe paraqitjeve në mënyrë që të diskutohen pikat e forta, të dobëta, kundërshtimet dhe përmirësimet e mundshme.

Në fund të fundit, nuk ka asgjë të natyrshme në një hartë: është objekt i sqarimit teknologjik dhe kulturor, një abstraksion i zhvillimit njerëzor që rrjedh pjesërisht nga mënyra se si ne e imagjinojmë planetin tonë.

elementet hartografike

Në përgjithësi, hartografia e mbështet punën e saj të përfaqësimit në një grup elementesh dhe konceptesh që e lejojnë atë të organizojë me saktësi përmbajtjet e ndryshme të një harte sipas një perspektive dhe shkallë të caktuar. Këto elemente hartografike janë:

 • Shkalla: Meqenëse bota është shumë e madhe, për ta përfaqësuar atë vizualisht, ne duhet t'i zvogëlojmë gjërat në një mënyrë konvencionale për të mbajtur përmasat. Në varësi të shkallës së përdorur, distancat e matura normalisht në kilometra do të maten në centimetra ose milimetra, duke vendosur një standard ekuivalent.
 • Paralelet: Toka është hartuar në dy grupe vijash, grupi i parë është vija paralele. Nëse toka ndahet në dy hemisfera duke filluar nga ekuatori, atëherë paralelja është vija paralele me atë bosht imagjinar horizontal, i cili e ndan tokën në zona klimatike, duke filluar nga dy vija të tjera të quajtura tropikët (Kanceri dhe Bricjapi).
 • Meridianët: Grupi i dytë i vijave që ndajnë globin sipas konvencionit, meridianët pingul me paralelet, është "boshti" ose meridiani qendror që kalon përmes Observatorit Mbretëror të Greenwich (i njohur si "meridiani zero" ose "meridiani i Greenwich"). Londra, teorikisht përkon me boshtin e rrotullimit të Tokës. Që atëherë, bota është ndarë në dy gjysma, të ndarë çdo 30° nga një meridian, duke e ndarë sferën e Tokës në një seri segmentesh.
 • Koordinatat: Duke bashkuar gjerësitë dhe meridianët, ju merrni një rrjet dhe një sistem koordinatash që ju lejon të caktoni gjerësinë (të përcaktuar nga gjerësitë gjeografike) dhe gjatësinë (të përcaktuara nga meridianët) në çdo pikë në tokë. Zbatimi i kësaj teorie është se si funksionon GPS.
 • Simbolet hartografike: Këto harta kanë gjuhën e tyre dhe mund të identifikojnë tipare me interes sipas konventave specifike. Kështu, për shembull, disa simbole u caktohen qyteteve, të tjera kryeqyteteve, të tjera porteve dhe aeroporteve etj.

Hartografi digjitale

Që nga ardhja e revolucionit dixhital në fund të shekullit të XNUMX-të, pak shkenca i kanë shpëtuar nevojës për të përdorur informatikë. Në këtë rast, hartografia dixhitale është përdorimi i satelitëve dhe paraqitjeve dixhitale gjatë krijimit të hartave.

Pra, teknika e vjetër e vizatimit dhe printimit në letër është tani një çështje koleksioniste dhe e cilësisë së mirë. Edhe celulari më i thjeshtë i sotëm ka akses në internet dhe për rrjedhojë në harta dixhitale. Ekziston një sasi e madhe informacioni të rikuperueshëm që mund të futet, dhe ato gjithashtu mund të funksionojnë në mënyrë interaktive.

hartografi sociale

Harta e botes

Harta sociale është një metodë kolektive e hartës me pjesëmarrje. Ai kërkon të thyejë paragjykimet normative dhe kulturore që shoqërojnë hartografinë tradicionale bazuar në kritere subjektive për qendrën botërore. rëndësinë rajonale dhe kritere të tjera të ngjashme politike.

Kështu, harta sociale lindi nga ideja se nuk mund të kishte aktivitet hartografik pa komunitete dhe se hartëzimi duhet të bëhet sa më horizontalisht të jetë e mundur.

Historia e hartografisë

Hartografia lindi nga dëshira njerëzore për të eksploruar dhe marrë rreziqe, që ka ndodhur shumë herët në histori: hartat e para në histori datojnë nga viti 6000 para Krishtit. c., duke përfshirë afreske nga qyteti antik i Anadollit Çatal Hüyük. Nevoja për hartografi ishte ndoshta për shkak të vendosjes së rrugëve tregtare dhe planeve ushtarake për pushtim, pasi asnjë vend nuk kishte territor në atë kohë.

Harta e parë e botës, domethënë harta e parë e gjithë botës e njohur për shoqërinë perëndimore që nga shekulli i II pas Krishtit, është vepër e romak Claudius Ptolemeut, ndoshta për të kënaqur dëshirën e Perandorisë krenare Romake për të kufizuar kufijtë e saj të gjerë. kufijtë.

Nga ana tjetër, gjatë mesjetës, Hartografia arabe ishte më e zhvilluara në botë, dhe Kina gjithashtu filloi nga shekulli i V pas Krishtit Vlerësohet se rreth 1.100 harta të botës kanë mbijetuar nga Mesjeta.

Shpërthimi i vërtetë i hartografisë perëndimore ndodhi me zgjerimin e perandorive të para evropiane midis shekujve XV dhe XVII. Në fillim, hartografët evropianë kopjuan hartat e vjetra dhe i përdorën ato si bazë për hartat e tyre, derisa shpikja e busullës, teleskopit dhe anketimit i bëri ata të etur për saktësi më të madhe.

Kështu, globi më i vjetër tokësor, përfaqësimi vizual tredimensional më i vjetër i mbijetuar i botës moderne, i datës 1492, është vepër e Martín Behaim. Shtetet e Bashkuara (nën atë emër) u inkorporuan në Shtetet e Bashkuara në 1507, dhe harta e parë me një ekuator të graduar u shfaq në 1527.

Gjatë rrugës, lloji i skedarit hartografik ka ndryshuar shumë në natyrë. Listat në katin e parë janë punuar me dorë për lundrim duke përdorur yjet si referencë.

Por ata u tejkaluan shpejt nga ardhja e teknologjive të reja grafike si printimi dhe litografia. Kohët e fundit, ardhja e elektronikës dhe informatikës ka ndryshuar përgjithmonë mënyrën e krijimit të hartave. Sistemet satelitore dhe të pozicionimit global tani ofrojnë imazhe më të sakta të Tokës se kurrë më parë.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është hartografia dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.