Çfarë është hëna

Fytyra e hënës që mund ta shohim vetëm

Planeti ynë ka një trup qiellor që orbiton mbi të i njohur si hëna. Sidoqoftë, ka akoma që shohim gjatë netëve, shumë njerëz nuk e dinë me të vërtetë çfarë është hënaMe Ne po flasim për satelitin tonë që shkakton forcat gravitacionale që burojnë baticat dhe aspektet e tjera në Tokë. Sateliti ynë ka karakteristika unike dhe lëvizje të ndryshme që janë mjaft interesante të dihen.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është hëna, cilat janë karakteristikat e saj, lëvizjet kryesore dhe krateret e saj.

Çfarë është hëna

Hëna dhe toka

Hëna është sateliti natyror i tokës dhe sateliti i vetëm në pronësi të tokës. Sigurisht, është një trup qiellor shkëmbor pa unaza ose satelitë. Ekzistojnë disa teori për të shpjeguar formimin e tij, por më e pranuara është se origjina e tij ndodhi rreth 4,5 milion vjet më parë, pasi një objekt i ngjashëm me Marsin u përplas me Tokën. Hëna u formua nga këto fragmente dhe, pas 100 milion vjetësh, magma e shkrirë u kristalizua dhe formoi koren hënore.

Hëna është rreth 384 kilometra nga toka. Pas diellit, ai është trupi qiellor më i ndritshëm i parë nga sipërfaqja e tokës, edhe pse sipërfaqja e tij është në të vërtetë e errët. Ajo rrotullohet rreth tokës në 400 ditë tokësore (27 ditë ose 27 orë) dhe rrotullohet me të njëjtën shpejtësi. Për shkak se ajo rrotullohet në mënyrë sinkronike me tokën, hëna ka të njëjtën fytyrë si ajoMe Për shkak të teknologjisë aktuale, dihet mirë se "fytyrat e fshehura" kanë kratere, depresione të quajtura talassoide dhe nuk kanë oqean.

Vëzhgimet e Hënës janë po aq të vjetra sa njerëzit. Emri i tij shfaqet në shumë qytetërime dhe është gjithashtu pjesë e mitologjisë së tyre. Ajo ka një ndikim të rëndësishëm në ciklin e Tokës: rregullon lëvizjen e Tokës në boshtin e saj, gjë që e bën klimën relativisht të qëndrueshme. Cfare ka me shume, Shtë shkaku i baticave tokësore sepse ato prodhohen nga tërheqja e gravitetit, e cila e tërheq ujin me forcë në njërën anë dhe e tërheq atë nga tjetra, duke shkaktuar baticë dhe baticë të ulët.

Çfarë lëvizjesh ka hëna?

Sipërfaqja hënore

Për shkak të ekzistencës së forcës gravitacionale midis hënës dhe tokës, ky satelit gjithashtu ka lëvizje natyrore. Ashtu si planeti ynë, ai ka dy lëvizje unike, të quajtura rrotullim dhe përkthim rreth tokës. Këto lëvizje janë karakteristike për hënën dhe lidhen me baticën dhe fazën e hënës.

Atij i duhet pak kohë që të jetë në gjendje të përfundojë lëvizjet e tij. Për shembull, një rreth i plotë përkthimi zgjat mesatarisht 27,32 ditë. Interesante, kjo bën që Hëna të na tregojë gjithmonë të njëjtën fytyrë, dhe ajo duket plotësisht e fiksuar. Kjo është për shkak të shumë arsyeve gjeometrike dhe një lëvizjeje tjetër të quajtur dridhje hënore.

Kur toka rrotullohet rreth diellit, hëna gjithashtu rrotullohet, por në tokë ajo është në lindje. Gjatë gjithë lëvizjes, distanca nga hëna në tokë ndryshon shumë. Kjo distancë varet tërësisht nga koha kur është në orbitën e saj. Për shkak se orbita është mjaft kaotike dhe nganjëherë e largët, dielli ka një ndikim të konsiderueshëm në gravitetin e tij.

Lëvizja e satelitit tonë rrotullues sinkronizohet me përkthimin. Ajo zgjat 27,32 ditë, kështu që ne gjithmonë shohim të njëjtën anë të Hënës. Kjo quhet një hënë anësore. Gjatë rrotullimit të tij, ai formon një kënd të pjerrësisë prej 88,3 gradë në lidhje me rrafshin e elipsit të përkthimit. Kjo është për shkak të forcës gravitacionale që formohet midis hënës dhe tokës.

tipare kryesore

Hëna ka një sipërfaqe të fortë shkëmbore, dhe tipari i saj më i dukshëm është prania e një numri të madh kraterësh dhe pellgjesh. Për shkak se atmosfera e tij është shumë e dobët dhe pothuajse inekzistente, nuk mund të përballojë ndikimin e asteroideve, meteoritëve ose trupave të tjerë qiellorë, duke i lejuar ata të përplasen me hënën.

Ndikimi gjithashtu prodhoi një shtresë mbeturinash, të cilat mund të jenë shkëmbinj të mëdhenj, thëngjill ose pluhur të imët, të quajtur shtresa e gërryer. Zona e errët është një pellg i mbuluar me lavë rreth 12-4,2 milion vjet më parë, dhe zona e ndritshme përbën të ashtuquajturat malësi. Në përgjithësi, kur hëna është e plotë, duket se formon imazhin e një fytyre njerëzore ose të një lepuri sipas kulturave të caktuara, edhe pse në realitet këto zona përfaqësojnë përbërjen dhe moshën e ndryshme të shkëmbit.

Atmosfera e saj, e quajtur ekzosferë, është shumë e hollë, e dobët dhe e hollë. Për shkak të kësaj, përplasjet e meteoritëve, kometave dhe asteroideve me sipërfaqen janë të shpeshta. Regjistrohen vetëm erërat që mund të shkaktojnë stuhi pluhuri.

Kratere

çfarë është hëna

Shkencëtarët kanë studiuar moshën e shkëmbinjve në planetin tonë dhe hënën. Këta shkëmbinj vijnë nga një zonë e shënuar që mund të përcaktojë se kur është formuar krateri. Duke studiuar të gjitha zonat e Hënës që janë më të lehta në ngjyrë dhe të quajtura pllaja, shkencëtarët kanë gjetur informacion në lidhje me formimin e Hënës. Ajo u formua rreth 460 deri 380 milion vjet më parë, dhe pjesa tjetër e shkëmbinjve që ranë në sipërfaqen e hënës raportuan se ajo u formua mjaft shpejt. Dushi i shkëmbit u ndal dhe disa kratere janë formuar që atëherë.

Disa nga mostrat e shkëmbinjve të marra nga këto kratere quhen pellgje dhe mosha e saj është afërsisht 3.800 deri në 3.100 milion vjet. Ekzistojnë gjithashtu mostra të objekteve të mëdha të ngjashme me asteroidet që godasin hënën kur rënia e shkëmbinjve u ndal.

Menjëherë pas këtyre ngjarjeve, llava e bollshme mbushi të gjitha pellgjet dhe formoi një oqean të errët. Kjo shpjegon pse ka pak kratere në oqean, por ka shumë kratere në pllajë. Preciselyshtë pikërisht sepse sipërfaqja e hënës u bombardua nga këta planetarë gjatë formimit të sistemit diellor, nuk kishte aq shumë rrjedha lavash në pllajë që shkaktuan zhdukjen e kratereve origjinale.

Pjesa më e largët e Hënës ka vetëm një "det" kështu që shkencëtarët besojnë se kjo zonë përfaqësohet nga lëvizja e Hënës 4 miliardë vjet më parë.

Për të studiuar krateret në hënë, duhet të kuptojmë gjeografinë e hënës. Dhe disa rrafshina që ishin të sheshta ose që dikur ishin pjesë e detit. Nuk është për t'u habitur që ka edhe një oqean në Hënën e Hënës. Më i madhi prej tyre është Mare Imbrium, i quajtur në spanjisht Mar de Lluvia, me një diametër prej rreth 1120 kilometrash.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për atë që është hëna dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.