çfarë është erozioni

çfarë është erozioni

Në mjedis ka shumë mënyra për të degraduar. Një nga agjentët e jashtëm që degradon ekosistemin natyror është erozioni. Shumë njerëz nuk e dinë mirë çfarë është erozioni, çfarë efektesh ka dhe cilat janë pasojat e saj. Erozioni është diçka që u dëmtua nga agjentët natyrorë dhe të shkaktuar nga njeriu.

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është erozioni, cilat janë karakteristikat, origjinën dhe pasojat e tij.

çfarë është erozioni

Çfarë është erozioni dhe shkaqet e tij?

Erozioni i tokës është për shkak të veprimit gjeologjik (si rrjedha e ujit ose shkrirja e akullit), veprimit klimatik (si shiu ose erërat e forta) ose aktiviteti njerëzor (si bujqësia, shpyllëzimi, shtrirja urbane). , etj.).

Erozioni i tokës Është një fenomen i ndërprerë dhe i ngadalshëm që përfshin rrëshqitje të dheut që lëvizin nga sipërfaqja, duke shkaktuar ndryshime në pamjen e tokës në afat të gjatë. Në disa raste, për shkak të fatkeqësive natyrore ose mbiaktivitetit antropogjen, erozioni ndodh me një shpejtësi të përshpejtuar, duke rezultuar në degradimin e tokës dhe humbjen e lëndës organike dhe mineraleve.

Rëndësia e këtij fenomeni është se toka konsiderohet në të vërtetë një burim jo i rinovueshëm sepse kërkon shumë kohë për t'u formuar. në Meksikë, problemi shfaqet kryesisht në zonat me terren të pabarabartë, ku janë të theksuara shpatet e tokës. Duke qenë se kjo lloj topografie ekziston në pjesën më të madhe të territorit të vendit dhe në këto vende janë gjetur sipërfaqe të përkohshme kultivimi, mund të konsiderohet se problemi është serioz.

Llojet e erozionit të tokës

degradimi i tokës

erozioni ujor

Ekzistojnë tre lloje kryesore të erozionit natyror të tokës:

 • erozioni ujor. Ai krijohet nga kanale që mund të jenë uji i shiut ose rrjedha e një lumi.
 • erozioni me erë. Erëra të forta e shpërthejnë.
 • Erozioni i gravitetit. Ajo lind nga efektet gravitacionale të shkëmbinjve në rënie ose shkrirjes së akullnajave nga maja e shpatit.

Ekziston një lloj tjetër i erozionit të tokës që ndodh më shpejt:

 • erozioni njerëzor. Ai prodhohet nga aktivitete njerëzore që ndikojnë në konsumimin dhe përkeqësimin e tokës, si bujqësia intensive, shpyllëzimi, ndërtimi i kanaleve dhe rrugëve, zgjerimi i zonave urbane, blegtoria intensive, miniera etj. kryesisht.

Shkaqet kryesore

Shkaqet e erozionit të tokës mund të jenë të ndryshme, më kryesoret janë:

 • Lëvizja e ujit. Në formën e shiut, lumenjve ose rrymave detare, uji bie në tokë dhe liron pjesë të sipërfaqes, duke u tërhequr nga rryma.
 • lëvizja e erës. Fryrja e erërave të forta kundër tokës liron dhe lëviz grimcat dhe mbeturinat (në formën e pluhurit, rërës ose shkëmbinjve) në sipërfaqe.
 • Lëvizja e shkëmbinjve dhe akullnajave. Derdhja e akullit nga akullnajat ose shkëmbinjtë që rrokullisen nga maja e një shpati mund të shkaktojnë gërryerje ose çarje në rrugën e saj.
 • ekspozuar ndaj temperaturave ekstreme. Periudhat e zgjatura të motit jashtëzakonisht të nxehtë ose të ftohtë mund të ndryshojnë sipërfaqen e dyshemesë dhe të shkaktojnë çarje ose çarje, duke favorizuar konsumimin e saj.
 • Përdorimi dhe keqpërdorimi i tokës nga njerëzit. Aktivitetet e tepërta njerëzore, si bujqësia intensive ose ndërtimi i zonave urbane, mund të shkaktojnë degradim të tokës, në shumë raste dëme të pakthyeshme.

Pasojat e erozionit të tokës

shkretëtirëzimi

Pasojat kryesore të erozionit të tokës të shkaktuar nga aktivitetet njerëzore përfshijnë:

 • Humbja e rendimentit në tokë pjellore për qëndrueshmërinë e agroekosistemeve dhe produktivitetin e tokës.
 • Ndotja dhe sedimentimi i përrenjve dhe lumenjve është rritur, gjë që ka bërë që të ketë më pak specie që jetojnë atje.
 • shkretëtirëzimin e tokës e bën tokën të thatë ose të papërshtatshme për jetë (për shkak të mungesës së ujit, vegjetacionit dhe ushqimit).
 • Kapaciteti i ulët i filtrimit e tokave të shkretëtiruara mund të shkaktojnë përmbytje në zonë.
 • Pabarazitë në ekosisteme çojnë në humbjen e biodiversitetit, domethënë humbjen e popullatave të kafshëve dhe bimëve.
 • humbja e pyjeve të aftë për të thithur dioksid karboni ka ndryshuar në mënyrë drastike klimën globale.

Si ta shmangni atë?

Për të parandaluar erozionin dhe konsumimin e tokës të shkaktuar nga aktivitetet njerëzore, zgjidhja më e mirë është parandalimi dhe zbatimi i aktiviteteve të mëposhtme:

 • Përdorimi i qëndrueshëm i tokës. Mund të ndihmojë në reduktimin e ndikimeve në bujqësi dhe blegtori dhe në parandalimin e degradimit të tokës për shkak të humbjes së lëndëve ushqyese.
 • Ripopullimi i pyjeve. Mbjellja e pemëve dhe bimëve lehtëson restaurimin e ekosistemit dhe mirëmbajtjen e tokës.
 • Mbjellja e vegjetacionit. Promovimi i mbjelljeve të qëndrueshme në zonat e ekspozuara ose ku janë vendosur makineri ndërtimi mund të ndihmojë në stabilizimin e tokës dhe lëndëve ushqyese të saj.
 • Ndërtimi i kanaleve kulluese. Në zonat me kapacitet të dobët absorbues të tokës, ulluqet mund të ndihmojnë në drejtimin e ujit për të parandaluar përmbytjet.

Shpyllëzimi ka rezultuar në humbjen e habitatit për miliona lloje bimësh dhe kafshësh. Shpyllëzimi është një akt i shkaktuar nga njeriu që përfshin pastrimin e pyjeve dhe xhunglave duke prerë ose djegur. Nëse ky veprim kryhet intensivisht pa masa adekuate ripyllëzimi, mund të shkaktojë dëme serioze në tokat dhe ekosistemet, duke përfshirë:

 • Miliona specie bimore dhe shtazore kanë humbur habitatet e tyre. Ky është efekti më domethënës, pasi organizmat nuk mund t'i mbijetojnë shkatërrimit të mjedisit.
 • Ndryshimet klimatike. Prerja pa kriter e pemëve ndryshon kushtet klimatike pasi ato ruajnë tokën dhe ruajnë lagështinë në mjedis dhe ciklin hidrologjik që kthen avullin në atmosferë.
 • Efekt më i madh serë. Përveç ndërhyrjes në klimë, pemët thithin edhe gazra që kontribuojnë në ngrohjen globale. Mungesa e tij ndryshon përqendrimin e gazit në atmosferë për shkak të prerjeve pa kriter.

Bimësia ruan vetitë e tokës, parandalon erozionin, zë një vend kyç në ciklin e ujit - dhe rrjedhimisht në klimë - dhe mbron biodiversitetin. Prandaj, për të ruajtur harmoninë e ekosistemit, kujdesi dhe mirëmbajtja e tokës është thelbësore.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është erozioni dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.