Çfarë është energjia potenciale

energjia potenciale gravitacionale

Si në fizikë ashtu edhe në energji elektrike flasim energji potenciale. Isshtë një nga dy llojet kryesore të energjisë dhe është ajo që është përgjegjëse për ruajtjen e një objekti dhe kjo varet nga pozicioni i tij në lidhje me objektet e tjera. Kjo gjithashtu varet nga ekzistenca e një fushe force brenda saj dhe nga faktorë të tjerë. Energjia potenciale përdoret gjerësisht si në fushën e fizikës dhe energjisë elektrike.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar gjithçka që duhet të dini rreth tij.

Llojet kryesore të energjisë

energji potenciale

Megjithëse e gjithë kjo duket mjaft e komplikuar për t’u kuptuar, le të shohim cilat janë llojet kryesore të energjisë që ekzistojnë.

 • Energjia kinetike: është diçka e lidhur në lëvizje. Për shembull, tehu i një mulli me erë ka energji kinetike kur fryn era. Isshtë i aftë të shndërrohet në energji elektrike nëse ato do të përdoren.
 • Energji potenciale: Oneshtë ai që ruhet në mënyrë që të kapërcejë pozicionin e tij në lidhje me objektet e tjera. Për shembull, një top që qëndron i gjatë ka një energji potenciale më të lartë në krahasim me nivelin e tokës.

Ne do të shohim se si një objekt mund të ketë energji në këto dy mënyra. Për ta bërë këtë, le të imagjinojmë një top. Kur topi nuk ka qëlluar ende, e gjithë energjia që ajo zotëron është në formën e energjisë potenciale. Sasia e kësaj energjie varet nga disa faktorë siç është pozicioni në lidhje me objektet e tjera. Kur shkrepet, e gjithë kjo energji bëhet kinetike pasi që arma shuhet me shpejtësi të lartë. Projekti ruan një sasi të madhe të energjisë kinetike, por më pak se potenciali. Ndërsa ngadalësojnë, ata kanë më pak energji kinetike dhe kur ndalen plotësisht, ata kthehen në energjinë e mundshme.

Shembuj të energjisë potenciale

topin e hedhur

Për t'i kuptuar më mirë të gjitha këto, ne do të japim disa nga shembujt. Le të mendojmë për topat që përdoren për prishjen e ndërtesave. Kur topi ndalet plotësisht dhe nuk po përdoret, ajo ka energji të mundshme të ruajtur. Kjo energji vjen nga aty ku është në lidhje me objektet e tjera. Kur topi fillon të jetë në lëvizje, ajo lëviz si lavjerrës për të goditur pjesën e ndërtesës që do të prishet. Inshtë në veprimin e lëvizjes që topi fillon të ketë energji kinetike. Kur lëviz dhe godet murin përsëri ka energji potenciale dhe më pak energji kinetike.

Ndërsa shkojmë duke ngritur topin në lartësi ne ruajmë gjithnjë e më shumë energji të mundshme. Kjo sepse graviteti i Tokës tërheq topin me forcë më të madhe, aq më e lartë është. Prandaj, nëse topi pezullohet në një lartësi prej tre katëshe, ai do të ketë shumë më shumë energji sesa ai që është i lartë tre centimetra. E gjithë kjo është e lehtë për t'u parë duke pasur parasysh efektet që ato kanë kur bien në të njëjtën kohë. Kjo është arsyeja pse thuhet se sasia e energjisë potenciale të një objekti varet nga pozicioni i tij ose forca e ushtruar nga graviteti mbi të.

Llojet e energjisë potenciale

ndryshimet e energjisë

Ne e dimë që një objekt mund të ruajë këtë lloj energjie dhe mund të shndërrohet në lloje të tjerë në varësi të asaj që do të ndodhë më pas. Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë:

 • Energjia e mundshme gravitacionale: Shtë ai që ka një objekt për shkak të tërheqjes së tokës. Sa më lart të jesh, aq më shumë ke. Nuk është i vetmi, pasi energjia gravitacionale mund të bashkëveprojë me një objekt tjetër më të madh.
 • Energjia potenciale kimike: Shtë ai që ka të ruajtur objektin sipas mënyrës së rregullimit të dy atomeve dhe molekulave. Ne e dimë që atomet dhe molekulat mund të renditen ndryshe në varësi të gjendjes së vetë objektit. Kjo gjithashtu varet nga përbërja e tij. Molekulat kanë lidhje të caktuara kimike dhe mund të shkaktojnë ose jo një reagim. Për shembull, kur hamë ne e shndërrojmë ushqimin në energji kimike dhe disa ushqime do të gjenerojnë më shumë kalori sesa të tjerët. E njëjta gjë ndodh me lëndët djegëse të tilla si nafta, e cila është e aftë të ruajë një sasi të madhe të energjisë potenciale për t'i shndërruar më vonë në energji elektrike dhe nxehtësi.
 • Energjia potenciale elektrike: Oneshtë ai që ka një objekt në varësi të ngarkesës elektrike. Mund të jetë elektrostatike ose magnetike. Një automjet mund të ruajë pak energji të mundshme elektrostatike dhe ishte një shkarkesë e vogël kur prekej.
 • Energjia potenciale bërthamore: Whatshtë ajo që është në grimcat e bërthamës atomike. Ata janë të bashkuar nga forca bërthamore dhe kur i prishim këto sindikata ne shkaktojmë ndarje bërthamore dhe krijojmë energji të madhe. Ne e nxjerrim këtë energji nga elementët radioaktivë si uraniumi dhe plutoniumi.

Energjia elektrike dhe elasticiteti

Ekziston edhe një lloj energjie elastike potenciale që ka të bëjë me pronën elektrike të lëndës. Elasticiteti është tendenca për të rimarrë formën origjinale të trupit pasi i nënshtrohen forcave deformuese. Këto forca duhet të jenë më të mëdha se rezistenca juaj. Një shembull i energjisë elastike është ai i një pranvere kur shtrihet. Kur kthehet në pozicionin e saj fillestar, kjo forcë nuk zbatohet më.

Një shembull shumë i qartë i energjisë potenciale elastike është një hark dhe shigjetë. Energjia elastike arrin vlerën maksimale pasi harku mendohet paksa tërheq fijen elastike. Ky tension bën që druri të përkulet pak, por ende nuk ka shpejtësi, kështu që nuk ka energji kinetike. Kur lëshojmë vargun dhe shigjeta fillon të gjuajë, energjia elastike shndërrohet në energji kinetike.

Siç e dimë, në energji elektrike ne gjithashtu zbatojmë këtë koncept. Dhe mund të shndërrohet në forma të tjera të energjisë si kinetike, e lehtë, termike, etj. Të gjitha këto mundësi jepen si rezultat i shkathtësisë së elektromagnetizmit.

Unë shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth energjisë potenciale, karakteristikave të saj dhe funksionimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)