çfarë është drita

drita e vertete

Natyra e dritës i ka magjepsur gjithmonë njerëzit. Në kohët e lashta ajo konsiderohej një veti e materies, diçka që buron nga gjërat. Ajo lidhet gjithashtu me diellin, mbretin planetar në shumicën e feve dhe botëkuptimeve të njeriut të hershëm, dhe për këtë arsye me ngrohtësinë dhe jetën. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë vërtet çfarë është drita.

Prandaj, në këtë artikull do të shpjegojmë se çfarë është drita, karakteristikat dhe rëndësia e saj.

çfarë është drita

poq elektrik

drita është një fenomen natyror themelor që na lejon të perceptojmë botën përreth nesh. Është një formë e energjisë rrezatuese që udhëton në formën e valëve elektromagnetike. Këto valë përhapen nëpër hapësirë ​​me një shpejtësi jashtëzakonisht të lartë, e njohur si shpejtësia e dritës. Drita është pjesë e spektrit elektromagnetik, i cili varion nga valët e radios deri te rrezet gama.

Një karakteristikë e rëndësishme e dritës është se ajo mund të emetohet, reflektohet, absorbohet ose transmetohet nga materiale të ndryshme. Objektet lëshojnë dritë për shkak të energjisë së nxehtësisë që zotërojnë, njësoj si flaka ose një llambë inkandeshente. Kur drita bie mbi një objekt, një pjesë e saj mund të absorbohet nga objekti, një pjesë mund të reflektohet dhe një pjesë mund të transmetohet përmes tij. Kombinimi i dritës së reflektuar dhe të transmetuar është ajo që ne e perceptojmë si ngjyrë dhe shkëlqim.

Drita e bardhë, si ajo që vjen nga Dielli, në fakt përbëhet nga një përzierje ngjyrash. Kjo është për shkak se drita e bardhë mund të shpërbëhet në gjatësi vale të ndryshme ndërsa kalon nëpër një prizëm, duke krijuar kështu spektrin e ngjyrave që ne i njohim si ylber.

Përveç rolit të saj në perceptimin vizual, drita luan gjithashtu një rol thelbësor në shumë fusha të shkencës dhe teknologjisë. Përdoret në komunikim, si në sinjalet e radios dhe televizionit dhe në transmetimin e të dhënave përmes fibrave optike. Është gjithashtu thelbësore në fotografi, mjekësi (si terapia me lazer), kërkime astronomike dhe shumë disiplina të tjera.

Disa histori

çfarë është drita e bardhë

Grekët e lashtë e kuptonin dritën si diçka të afërt me të vërtetën e gjërave. Ai u studiua nga filozofë si Empedokli dhe Euklidi, të cilët kishin zbuluar disa nga vetitë e tij fizike. Nga fillimi i Rilindjes Evropiane deri në shekullin e XNUMX-të, me zhvillimin e fizikës dhe optikës moderne, kërkimi dhe zbatimi i saj në jetën e njeriut kanë marrë një vrull të madh zhvillimi.

më pas, Menaxhimi i energjisë elektrike bëri të mundur ndriçimin artificial të shtëpive dhe qyteteve pa u varur nga dielli ose djegia e karburanteve (llambat me naftë ose vajguri). Kjo është baza e inxhinierisë optike të zhvilluar në shekullin e XNUMX-të.

Falë elektronikës dhe optikës, janë zhvilluar aplikacione të lehta të paimagjinueshme vetëm disa shekuj më parë. Kuptimi ynë se si funksionon fizikisht është rritur, pjesërisht falë teorisë kuantike dhe përparimeve të mëdha në fizikë dhe kimi që kanë ndodhur.

Falë dritës dhe kërkimit të saj, janë shfaqur teknologji të ndryshme si lazer, kinema, fotografi, fotokopje apo panele fotovoltaike.

tipare kryesore

çfarë është drita

Ai gjithmonë lëviz në një vijë të drejtë me një shpejtësi konstante të përcaktuar. Frekuenca e valës së dritës përcakton nivelin e energjisë së dritës dhe është ajo që e dallon dritën e dukshme nga format e tjera të rrezatimit. Edhe pse e lehtë në përgjithësi (nga dielli dhe llambat) shfaqet e bardhë, përmban valë me gjatësi vale që korrespondojnë me secilën ngjyrë në spektrin e dukshëm.

Kjo mund të demonstrohet duke e drejtuar atë në një prizëm dhe duke e ndarë atë në nuanca ylberi. Objektet kanë një ngjyrë të veçantë si rezultat i pigmenteve të objektit që thithin gjatësi vale të caktuara dhe reflektojnë të tjerat, duke reflektuar gjatësitë e valëve të ngjyrave që shohim.

Nëse shohim një objekt të bardhë, sepse pigmenti reflekton të gjithë dritën që lëshohet në të, domethënë të gjitha gjatësitë e valëve. Nga ana tjetër, nëse e shohim të zezë, është sepse thith të gjithë dritën, asgjë nuk reflektohet dhe nuk shohim asgjë, domethënë shohim të zezë. Sytë tanë perceptojnë ngjyrat spektrale që variojnë nga e kuqja (gjatësia valore 700 nm) deri te vjollca (gjatësia valore 400 nm).

përhapja e dritës

Drita udhëton në një vijë të drejtë me një shpejtësi prej 299.792.4458 metra në sekondë në vakum.. Nëse duhet të udhëtoni nëpër një medium të dendur ose kompleks, ju lëvizni me një shpejtësi më të ngadaltë. Astronomi danez Ole Roemer bëri matjen e parë të përafërt të shpejtësisë së dritës në vitin 1676. Që atëherë, fizika e ka përmirësuar shumë mekanizmin e matjes.

Fenomeni i hijes lidhet gjithashtu me përhapjen e dritës: kur drita bie mbi një objekt të errët, drita e projekton skicën e saj në sfond, duke nxjerrë në pah pjesët e bllokuara nga objekti. Ekzistojnë dy shkallë hijezimi: një nuancë më e lehtë e quajtur penumbra, një nuancë më e lehtë e quajtur penumbra dhe një nuancë më e lehtë e quajtur gjysëm. Ngjyra tjetër është më e errët dhe quhet umbra.

Gjeometria ka qenë gjithmonë një mjet i rëndësishëm kur bëhet fjalë për studimin e përhapjes së dritës ose projektimin e pajisjeve për të arritur efekte të caktuara, si teleskopët dhe mikroskopët.

Drita natyrale dhe drita artificiale

Burimi tradicional i dritës së njerëzimit është dielli, i cili vazhdimisht na ndriçon me dritë të dukshme, nxehtësi, dritë ultravjollcë dhe lloje të tjera rrezatimi.

Drita e diellit është thelbësore për fotosintezën dhe për mbajtjen e temperaturës së Tokës brenda një intervali të përshtatshëm për jetën. Është e ngjashme me dritën që vëzhgojmë nga yjet e tjerë në galaktikën tonë, edhe pse ata janë të ndarë me miliarda kilometra.

Që shumë herët, njerëzit janë përpjekur të imitojnë burimet natyrore të dritës. Fillimisht, Ai e bën këtë duke zotëruar zjarrin, duke përdorur pishtarë dhe zjarr kampi, të cilët kërkojnë materiale të djegshme dhe kanë një jetëgjatësi të shkurtër.

Më vonë u përdorën qirinj që digjeshin në mënyrë të kontrolluar dhe shumë më vonë ai krijoi shtylla llambash që digjnin naftë ose hidrokarbure të tjera, duke formuar rrjetin e parë të ndriçimit urban, i cili më vonë u zëvendësua nga gazi natyror. Në fund, u zbulua përdorimi i energjisë elektrike, që është versioni më i sigurt dhe më efikas.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është drita dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.