Çfarë është dielli

çfarë është dielli

Ylli që formon qendrën e sistemit diellor dhe është më afër tokës është dielli. Falë diellit, planeti ynë mund të sigurojë energji në formën e dritës dhe nxehtësisë. Thisshtë ky yll që prodhon kushte të ndryshme klimatike, rrymat oqeanike dhe stinët e vitit. Me fjalë të tjera, është pikërisht sepse dielli siguron kushtet themelore të nevojshme për ekzistencën e jetës. Karakteristikat e diellit janë unike dhe performanca e tij është shumë interesante. Ka disa njerëz që nuk i dinë çfarë është dielli as karakteristikat, funksionin dhe funksionimin e tij.

Prandaj, ne do ta kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është dielli, karakteristikat e tij dhe funksioni i tij.

Çfarë është dielli

çfarë është sistemi diellor diellor

Gjëja e parë nga të gjitha është të dimë se çfarë është dielli dhe cila është origjina e tij. Mbani në mend se ai është objekti më i rëndësishëm qiellor për mbijetesën tonë dhe të pjesës tjetër të qenieve të gjalla. Ka materiale të shumta që kanë formuar diellin dhe vlerësohet se ata filluan të grumbullohen për shkak të veprimit të gravitetit ndërsa ajo u rrit më e madhe. Bordi i gravitetit është ai që bëri që materia të grumbullohet pak nga pak dhe, si rezultat, temperatura gjithashtu u rrit.

Erdhi koha kur temperatura ishte aq e lartë sa arriti rreth një milion gradë Celsius. Në këtë kohë kur temperatura dhe veprimi i gravitetit së bashku me lëndën e grumbulluar filluan të formonin një reaksion bërthamor aq të fortë sa që është ai që i ka dhënë shtat yllit të qëndrueshëm që njohim sot.

Shkencëtarët pretendojnë se baza e diellit janë të gjitha reagimet bërthamore që ndodhin në një reaktor. Ne mund ta konsiderojmë diellin e zakonshëm një yll mjaft tipik edhe pse ai ka një masë, rreze dhe veti të tjera që janë jashtë asaj që konsiderohet mesatarja për yjet. Mund të thuhet se janë të gjitha këto karakteristika që e bëjnë atë të vetmin sistem të planetëve dhe yjeve që mund të mbështesin jetën. Aktualisht nuk njohim asnjë lloj jete përtej sistemit diellor.

Njerëzit kanë qenë gjithmonë të magjepsur nga Dielli. Megjithëse nuk mund ta shikojnë drejtpërdrejt, ata kanë krijuar shumë metoda për ta studiuar atë. Vëzhgimi i diellit bëhet duke përdorur teleskopë që tashmë ekzistojnë në tokë. Sot, me përparimin e shkencës dhe teknologjisë, është e mundur të studiojmë diellin falë përdorimit të satelitëve artificialë. Duke përdorur spektroskopinë, ju mund të dini përbërjen e diellit. Një mënyrë tjetër për të studiuar këtë yll janë meteorët. Këto janë burimet e informacionit sepse ato ruajnë përbërjen origjinale të reve të protostarit.

tipare kryesore

stuhi diellore

Pasi të dimë se çfarë është dielli, le të shohim cilat janë karakteristikat e tij kryesore:

 • Forma e diellit është praktikisht sferike. Ndryshe nga yjet e tjerë në univers, dielli është pothuajse plotësisht i rrumbullakët në formë. Nëse shikojmë nga planeti ynë, mund të shohim një disk perfekt rrethor.
 • Ai përmban elementë të ndryshëm që janë shumë të bollshëm si hidrogjeni dhe heliumi.
 • Madhësia këndore e diellit është rreth gjysmë shkalle nëse matja merret nga planeti Tokë.
 • Sipërfaqja e përgjithshme është afërsisht 700.000 kilometra dhe është vlerësuar nga madhësia e saj këndore. Nëse krahasojmë madhësinë e tij me atë të planetit tonë, shohim se madhësia e tij është afërsisht 109 herë më e madhe. Edhe kështu, dielli klasifikohet si një yll i vogël.
 • Për të pasur një njësi matëse në univers, distanca midis diellit dhe Tokës është marrë si njësi astronomike.
 • Masa e diellit mund të matet nga nxitimi që toka e fiton kur të afrohet më afër jush.
 • Siç e dimë të gjithë, ky yll pëson aktivitete periodike dhe të dhunshme dhe lidhet me magnetizmin. Në atë kohë, shfaqen njolla dielli, shpërthime dhe shpërthime të lëndës koronare.
 • Dendësia e diellit është shumë më e ulët se ajo e Tokës. Kjo sepse ylli është një entitet i gaztë.
 • Një nga karakteristikat më të famshme të diellit është shkëlqimi i tij. Shtë përcaktuar si energjia që mund të rrezatohet për njësi të kohës. Fuqia e diellit është e barabartë me më shumë se dhjetë të ngritura në 23 kilovat. Në të kundërt, fuqia rrezatuese e llambave inkandeshente të njohura është më pak se 0,1 kilovat.
 • Temperatura efektive sipërfaqësore e diellit është rreth 6.000 gradë. Kjo është një temperaturë mesatare, megjithëse bërthama dhe maja e saj janë zona më të ngrohta.

Çfarë është dielli: struktura e brendshme

shtresat e diellit

Pasi të dimë se çfarë është dielli dhe cilat janë karakteristikat e tij kryesore, do të shohim se cila është struktura e brendshme. Konsiderohet si një yll xhuxh i verdhë. Masa e këtyre yjeve është midis 0,8 dhe 1,2 herë më shumë se masa e mbretit të diellit. Yjet kanë disa karakteristika spektrale në varësi të shkëlqimit, masës dhe temperaturës së tyre.

Për të lehtësuar studimin dhe kuptimin e karakteristikave të diellit, struktura e tij ndahet në 6 shtresa. Isshtë shpërndarë në zona shumë të ndryshme dhe fillon nga brenda. Ne do të ndajmë dhe nxjerrim në pah karakteristikat kryesore të shtresave të ndryshme.

 • Bërthama e diellit: Madhësia e tij është rreth 1/5 e rrezes së diellit. Këtu gjenerohet e gjithë energjia e rrezatuar nga temperatura e lartë. Temperatura këtu ka arritur në 15 milion gradë Celsius. Gjithashtu, presioni i lartë e bën atë një zonë ekuivalente me një reaktor bashkimi bërthamor.
 • Zona radioaktive: Energjia nga bërthama përhapet në mekanizmin rrezatues. Në këtë fushë, të gjitha substancat ekzistuese janë në gjendje plazmatike. Temperatura këtu nuk është aq e lartë sa bërthama e tokës, por ajo ka arritur rreth 5 milion Kelvin. Energjia shndërrohet në fotone, të cilat transmetohen dhe ripërthithen shumë herë nga grimcat që përbëjnë plazmën.
 • Zona konvektive: Kjo zonë është pjesa që arrijnë fotonet në zonën e rrezatimit dhe temperatura është afërsisht 2 milion Kelvin. Transferimi i energjisë ndodh të bëhet me konvekcion, sepse çështja këtu nuk është aq e jonizuar. Transferimi i energjisë i drejtuar nga konvekcioni ndodh nga lëvizja e vorbullave të gazit në temperatura të ndryshme.
 • Fotosfera: Isshtë pjesë e sipërfaqes së dukshme të yllit dhe ne gjithmonë e dëshironim atë. Dielli nuk është plotësisht i fortë, por është bërë nga plazma. Ju mund ta shihni fotosferën përmes teleskopit, për sa kohë që ata kanë një filtër kështu që nuk ndikon në vështrimin tonë.
 • Kromosfera: Isshtë shtresa më e jashtme e fotosferës, e cila është ekuivalente me atmosferën e saj. Shkëlqimi këtu është më i kuq, trashësia është e ndryshueshme dhe diapazoni i temperaturës është ndërmjet 5 dhe 15.000 gradë.
 • Kurorë: Shtë një shtresë që ka një formë të parregullt dhe shtrihet mbi rrezet e shumëfishta diellore. E dukshme për syrin e lirë, temperatura e tij është rreth 2 milion Kelvin. Nuk është e qartë pse temperatura e kësaj shtrese është kaq e lartë, por ato kanë të bëjnë me fushën e fortë magnetike të gjeneruar nga dielli.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është dielli dhe cilat janë karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.