Çfarë është bora

formimi i borës

Në pjesën e poshtme të atmosferës është vendi ku ndodhin të gjitha fenomenet meteorologjike. Njëra prej tyre është bora. Shumë njerëz nuk e dinë mirë çfarë është bora në tërësinë e tij, pasi ata nuk e dinë mirë formimin, karakteristikat dhe pasojat e tij. Bora quhet edhe uji i akullit. Nuk është asgjë më shumë se ujë i ngurtë që bie direkt nga retë. Flokët e dëborës përbëhen nga kristale akulli, dhe kur bien në sipërfaqen e tokës mbulojnë gjithçka me një batanije të bukur të bardhë.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë se çfarë është bora, cilat janë karakteristikat e saj, si e ka origjinën dhe disa kuriozitete.

Çfarë është bora

akumulimi i reshjeve të borës

Bora që bie njihet si reshje bore. Ky fenomen është i zakonshëm në shumë zona të karakterizuara nga temperatura të ulëta (përgjithësisht në dimër). Kur bora është e madhe shpesh shkatërron infrastrukturën e qytetit dhe prish aktivitetet e përditshme dhe industriale shumë herë. Struktura e flokëve të dëborës është fraktale. Fractals janë forma gjeometrike të përsëritura në shkallë të ndryshme, duke prodhuar efekte vizuale shumë të veçanta.

Shumë qytete përdorin borën si tërheqjen e tyre kryesore turistike (për shembull, Sierra Nevada). Për shkak të reshjeve të mëdha të borës në këto vende, ju mund të praktikoni sporte të ndryshme si ski ose dëborë. Për më tepër, fushat e dëborës ofrojnë pamje fantastike, të cilat mund të tërheqin shumë turistë dhe të gjenerojnë fitime të mëdha.

Bora janë kristale të vogla të ujit të ngrirë që formohen duke thithur pikat e ujit në troposferën e sipërmeMe Kur këto pika uji përplasen, ato bashkohen për të formuar flokë dëbore. Kur pesha e flokut të dëborës është më e madhe se rezistenca e ajrit, ajo do të bjerë.

stërvitje

çfarë është bora dhe karakteristikat

Temperatura e formimit të flokut të dëborës duhet të jetë nën zeroMe Procesi i formimit është i njëjtë me atë të borës ose breshërit. Dallimi i vetëm midis tyre është temperatura e formimit.

Kur bora bie në tokë, ajo grumbullohet dhe grumbullohet. Përderisa temperatura e ambientit mbetet nën zero, bora do të vazhdojë të ekzistojë dhe do të vazhdojë të ruhet. Nëse temperatura rritet, flokët e dëborës do të fillojnë të shkrihen. Temperatura në të cilën formohen flokët e dëborës është zakonisht -5 ° CMe Mund të formohet në temperatura më të larta, por fillon më shpesh nga -5 ° C.

Në përgjithësi, njerëzit e lidhin borën me të ftohtin ekstrem, por në fakt, shumica e reshjeve të borës ndodhin kur temperatura e tokës është 9 ° C ose më e lartë. Kjo ndodh sepse nuk merret parasysh një faktor shumë i rëndësishëm: lagështia e ambientit. Lagështia është një faktor vendimtar për praninë e borës në një vend. Nëse moti është shumë i thatë, nuk do të bjerë borë edhe nëse temperatura është shumë e ulët. Një shembull i kësaj janë luginat e thata të Antarktidës, ku ka akull, por kurrë borë.

Ndonjëherë bora thahet. Bëhet fjalë për ato momente në të cilat bora e formuar nga lagështia e mjedisit kalon nëpër shumë ajër të thatë, duke i kthyer flokët e dëborës në një lloj pluhuri që nuk ngjitet në asnjë vend, ideal për praktikimin e sporteve mbi dëborë. Bora pas reshjeve të dëborës ka aspekte të ndryshme për shkak të zhvillimit të efekteve të motit, nëse ka erë të fortë, shkrirje bore, etj.

Llojet e borës

çfarë është bora

Ekzistojnë lloje të ndryshme të borës në varësi të mënyrës së rënies ose gjenerimit dhe mënyrës së ruajtjes së saj.

 • Acar: Shtë një lloj bore që formohet drejtpërdrejt në tokë. Kur temperatura është nën zero dhe lagështia është e lartë, uji në sipërfaqen e tokës ngrin dhe formon acar. Ky ujë grumbullohet kryesisht në sipërfaqet e erës dhe mund të bartë ujë në bimë dhe shkëmbinj në sipërfaqen e tokës. Mund të formojë thekon të mëdhenj me pendë ose kore të ngurta.
 • Akull i akullt: ndryshimi midis kësaj dhe asaj të mëparshmja është se kjo borë prodhon forma të qarta kristalore, si gjethet. Procesi i formimit të tij është i ndryshëm nga ai i ngricave konvencionale. Ajo formohet nga procesi i sublimimit.
 • Pluhur bora: Ky lloj dëbore karakterizohet nga të qenit me gëzof dhe i lehtë. Për shkak të ndryshimit të temperaturës midis dy skajeve dhe qendrës së kristalit, ai humbet kohezionin. Ky lloj bore mund të rrëshqasë mirë në ski.
 • Borë kokërr: Ky lloj dëbore formohet nga shkrirja dhe ngrirja e vazhdueshme e zonave me temperatura të ulëta, por me diell. Bora ka kristale të trasha dhe të rrumbullakëta.
 • Dëbora që zhduket shpejt: Ky lloj dëbore është më i zakonshëm në pranverë. Ka një shtresë të butë dhe të lagësht pa shumë rezistencë. Ky lloj dëbore mund të shkaktojë ortekë të lagësht ose ortekë pllakash. Zakonisht ndodh në zonat me pak reshje shiu.
 • Borë me kore: Ky lloj dëbore formohet kur sipërfaqja e ujit të shkrirë ngrihet dhe formon një shtresë të fortë. Kushtet që çojnë në formimin e kësaj bore janë ajri i nxehtë, kondensimi në sipërfaqen e ujit, shfaqja e diellit dhe shiut. Normalisht, kur kalon një ski ose një çizme, shtresa që formohet është më e hollë dhe prishet. Sidoqoftë, në disa raste, kur bie shi, krijohet një kore e trashë dhe uji rrjedh nga bora dhe ngrin. Ky lloj zgjebe është më i rrezikshëm sepse është i rrëshqitshëm. Ky lloj bore është më i shpeshtë në zonat dhe kohët ku bie shi.

Efekti i erës në dëborë

Era ka efektet e copëzimit, ngjeshjes dhe konsolidimit në të gjitha shtresat sipërfaqësore të borës. Kur era sjell më shumë nxehtësi, efekti i konsolidimit të borës është më i mirë. Edhe pse nxehtësia e siguruar nga era nuk është e mjaftueshme për të shkrirë borën, mund të ngurtësojë borën nga deformimi. Nëse shtresa e poshtme është shumë e brishtë, këto panele të formuara të erës mund të prishen. Likeshtë kështu kur formohet një ortek.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë për atë që është bora dhe karakteristikat e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.