çfarë është astronomia

çfarë është astronomia

Kur flasim për universin, planetët dhe yjet, flasim gjithmonë për astronominë. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë mirë çfarë është astronomiaÇfarë po studion dhe në çfarë fokusohet? Gjithashtu, ka shumë njerëz që ngatërrojnë astronominë me astrologjinë dhe ka dallime të dukshme.

Prandaj, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është astronomia, karakteristikat e saj dhe çfarë studion.

çfarë është astronomia

yje në qiell

Astronomia njihet si shkenca që i kushtohet studimit të trupave qiellorë të universit: yjeve, planetëve, hënave, kometave, meteoritëve, galaktikave dhe gjithë materies ndëryjore, si dhe ndërveprimet dhe lëvizjet e tyre.

Është një shkencë e lashtë sepse kupa qiellore dhe misteret e saj ishin një nga të panjohurat e para që njeriu konsideroi, duke dhënë përgjigje mitologjike ose fetare në shumë raste. Është gjithashtu një nga shkencat e pakta që aktualisht i lejon fansat e saj të marrin pjesë.

Gjithashtu, astronomia jo vetëm që ekziston si shkencë më vete, por shoqëron edhe fusha të tjera të dijes dhe disiplina të tjera, si lundrimi - veçanërisht në mungesë të hartave dhe busullave - dhe së fundmi fizika, për kuptimin e ligjeve themelore. Kuptimi i Universit Vëzhgimi i sjelljes së universit ka rezultuar se ka një vlerë të madhe dhe të pakrahasueshme.

Falë astronomisë, njerëzimi ka arritur disa nga momentet më të mëdha shkencore dhe teknologjike të kohëve moderne, të tilla si udhëtimi ndëryjor, pozicionimi i Tokës në Rrugën e Qumështit ose vëzhgimet e hollësishme të atmosferave dhe sipërfaqeve të sistemeve planetare. , kur jo nga sistemet shumë vite dritë nga planeti ynë.

histori

Çfarë është astronomia dhe çfarë studion ajo?

Astronomia është një nga shkencat më të vjetra të njerëzimit, meqenëse yjet dhe trupat qiellorë kanë tërhequr vëmendjen dhe kureshtjen e tyre që nga kohërat e lashta. Studiuesit e mëdhenj të kësaj teme ishin filozofë të lashtë si Aristoteli, Thales i Miletit, Anaksagora, Aristarku i Samosit ose Ipako i Nikesë, shkencëtarë si Nicolás Copernicus, Tycho Brahe, Johannes Kepler, Galileo Galilei dhe Edmund Halley, ose ekspertë të tillë bashkëkohorë. Stephen Hawkins.

Të lashtët studiuan qiellin, hënën dhe diellin me aq hollësi sa Grekët e lashtë e dinin tashmë se toka ishte e rrumbullakët, por ata besonin se yjet rrotulloheshin rreth tokës, jo anasjelltas. Kjo vazhdoi deri në mesjetën e vonë në Evropë, kur Revolucioni Shkencor vuri në pikëpyetje themelet universale mbi të cilat praktikoheshin shumë fe.

Më vonë, qysh në shekullin e XNUMX-të, teknologjitë e reja të avancuara në dispozicion të njerëzimit çuan në një kuptim më të madh të dritës, gjë që çoi në një kuptim më të madh të teknikave të vëzhgimit teleskopik, gjë që çoi në një kuptim të ri të universit dhe elementëve përbërës të tij.

degët e astronomisë

Astrofizika përdor formula matematikore për të shpjeguar vetitë dhe dukuritë e trupave qiellorë.

Astronomia përfshin degët ose nënfushat e mëposhtme:

 • Astrofizika. Zbatimi i fizikës në astronomi, shpjegimi i vetive dhe dukurive qiellore, formulimi i ligjeve, matja e madhësive dhe shprehja matematikore e rezultateve përmes formulave.
 • astrogjeologjia. E njohur si gjeologjia jashtëtokësore ose gjeologji planetare, ka të bëjë me aplikimin e njohurive të marra në gërmime dhe vëzhgime tokësore në Tokë ndaj trupave të tjerë qiellorë, përbërja e të cilëve mund të njihet në distancë, duke përfshirë Hënën dhe Marsin, duke dërguar sonda për të mbledhur mostra të shkëmbinjve. .
 • Astronautikë. Me kaq shumë vëzhgime të yjeve, njeriu filloi të ëndërronte t'i vizitonte ata. Astronautika është pikërisht dega e shkencës që kërkon të bëjë të mundur këtë ëndërr.
 • Mekanika qiellore. Rezultati i një bashkëpunimi midis mekanikës klasike ose njutoniane dhe astronomisë, disiplina fokusohet në lëvizjen e trupave qiellorë për shkak të efekteve gravitacionale të ushtruara mbi to nga trupa të tjerë më masivë.
 • planetologji. E njohur gjithashtu si shkenca planetare, ajo fokusohet në grumbullimin e njohurive rreth planetëve të njohur dhe të panjohur, atyre që përbëjnë sistemin tonë diellor dhe atyre më të largët. Kjo varion nga objektet e madhësisë së meteorit deri te planetët gjigantë masivë të gazit.
 • Astronomi me rreze X. Krahas degëve të tjera të astronomisë që specializohen në studimin e llojeve të rrezatimit ose dritës (rrezatimit elektromagnetik), kjo degë përbën metoda të specializuara për matjen e rrezeve X nga hapësira e jashtme dhe përfundimet që mund të nxirren prej tyre për universin.
 • Astrometria. Është dega e ngarkuar me matjen e pozicionit dhe lëvizjes astronomike, domethënë, hartografimin e universit të vëzhgueshëm në një farë mënyre. Është ndoshta më e vjetra nga të gjitha degët.

Për çfarë shërben

Objektivi kryesor i çdo hetimi shkencor është zgjerimi i njohurive. Megjithatë, kjo njohuri mund të ketë edhe zbatime praktike. Zbulimet e para astronomike bënë të mundur llogaritjen e kalimit të kohës, ndryshimet e stinëve dhe baticave, si dhe pozicionin në hapësirë, sepse njohja e yjeve na lejon t'i përdorim ato si harta qiellore që tregojnë pozicionet e pikave kardinal.

Aktualisht, astronomia kërkon përparime teknologjike në optikë dhe elektronikë që mund të aplikohen në degë të tjera të shkencës, si mjekësia dhe biologjia. Kuptimi i sjelljes së yjeve zgjeron njohuritë tona për fizikën dhe na lejon të marrim parasysh, për shembull, ligjet e Keplerit. Kjo njohuri bën të mundur vendosjen në orbitë të satelitëve, komunikimi i të cilëve varet nga e gjithë Toka.

Astrologjia dhe astronomia

astrologjia

Astrologjia konsiderohet një doktrinë interpretimi pa bazë shkencore. Dallimi midis dy disiplinave është thelbësor. Kur flasim për astronomi, nënkuptojmë një shkencë që matet dhe verifikohet logjikisht duke përdorur metodën shkencore, mund të përgënjeshtrohet dhe bazohet në eksperimente dhe teori të analizueshme, të mbështetura nga matematika.

Astrologjia nga ana e saj, është një "shkencë misterioze" ose pseudoshkencë, pra një teori e interpretimit të realitetit pa ndonjë bazë shkencore, as nuk i përgjigjet njohurive faktike të verifikueshme nga fusha të tjera, por bazohet në teorinë e vet për të ruajtur të sajën. Rregullat ekskluzive të lojës. Nëse astronomia është kuptimi shkencor i universit, astrologjia është shpjegimi i fenomeneve tokësore përmes vizatimeve arbitrare të vizatuara midis yjeve.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është astronomia dhe çfarë studion ajo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.