Çfarë është anemometri

çfarë është anemometri

Ne gjithmonë e kemi interpretuar erën si lëvizjen e ajrit nga një zonë në tjetrën dhe, nëse nuk mban rërë ose materiale, ne nuk mund ta shohim atë. Kurioziteti i njerëzve në erë vjen nga mënyra se si të matim atë që nuk mund ta shohim. E anemometër Deviceshtë pajisja matëse që përdoret për të matur erën dhe forcën e saj. Shtë një nga instrumentet meteorologjikë më të përdorur në botën e meteorologjisë.

Prandaj, ne do t'i kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është një anemometër, karakteristikat dhe dobia e tij.

Çfarë është një anemometër

rëndësia e matjes së erës

Një anemometër mat shpejtësinë e erës së menjëhershme, por shpërthimet mund të shtrembërojnë rezultatet e matjes, kështu që matja më e saktë është mesatarja e matjeve të marra çdo 10 minuta. Nga ana tjetër, një anemometër na lejon të masim menjëherë shpejtësinë maksimale të një shpërthimi të erës. Kjo është arsyeja pse është shumë i përshtatshëm për aktivitete detare.

Falë këtyre instrumenteve meteorologjike ne mund të dimë shpejtësinë e erës. Më të përdorurat janë të ashtuquajturat xhami i erës. Ata matin shpejtësinë në km / orë. Kur era 'përplaset' me xhamin e erës, ajo rrotullohet. Xhirot që bën lexohen nga një sportel ose regjistrohet në një bandë letre nëse është anemograf.

Për të matur shpejtësinë horizontale të erës, instrumenti më i përdorur është anemometri i kupës, në të cilin rrotullimi i gotave është proporcional me shpejtësinë e erës. Njësia e matjes është km / h ose m / s.

tipare kryesore

shumëllojshmëri anemometrash

Karakteristikat fizike të anemometrit ndryshojnë shumë për shkak të pamjes së tij, por si rrotullimi më i përdorur, duhet të dini se ai ka një teh në trupin e tij, disa fshikëza ose gota në fund, dhe një bust i ngjashëm me tifozët. është për llogaritjet e shpejtësisë së erës.

Megjithëse llojet e tjera ofrojnë ndryshime të mëdha në modelin dhe imazhet origjinale, funksionaliteti i tyre nuk ka ndryshuar. Të gjithë sigurojnë një masë të shpejtësisë së lëngjeve të gazta. Sigurisht, disa janë më të sakta se të tjerat.

Përdorimi i tij është shumë praktik, të dhënat që jepni janë shumë të dobishme, dhe pasi nuk është shumë e shtrenjtë, çdokush mund të shijojë përfitimet e tij, duke e bërë këtë instrument matës bazën e jetës së përditshme dhe profesionale të shumë njerëzve.

Llojet e anemometrave

matja e erës

Ekzistojnë shumë lloje anemometrash. Shtytja formohet nga një sferë e zbrazët dhe e lehtë (Daloz) ose vozis (E egër), pozicioni i së cilës në lidhje me pikën e pezullimit ndryshon me erën, e cila matet në një kuadrant.

Anemometri rrotullues është i pajisur me një kupë (Robinson) ose një helikë të lidhur me boshtin qendror. Rrotullimi i tij është proporcional me shpejtësinë e erës dhe mund të regjistrohet lehtësisht; Në një anemometër magnetik, kjo rrotullim aktivizon një mikrogjenerator për të ndihmuar me saktësinë. Matja.

Anemometri i ngjeshjes bazohet në një tub Pitot dhe përbëhet nga dy tuba të vegjël, njëri prej të cilëve ka një vrimë të përparme (për matjen e presionit dinamik) dhe një vrimë anësore (për matjen e presionit statik), dhe tjetra ka vetëm një vrimë anësore. Dallimi midis presioneve të matura lejon që shpejtësia e erës të përcaktohet.

Anemometra çuditërisht të lirë mund të blihen nga disa nga shitësit kryesorë në treg. Kur kërkohet vërtet saktësi e lartë, këto anemometra mund të jenë të përshtatshëm për aplikime meteorologjike dhe të instaluara në turbinat me erë. (Zakonisht përdoret vetëm për të përcaktuar nëse ka erë të mjaftueshme për ta filluar)

Sidoqoftë, anemometrat e lirë janë të padobishëm në matjen e shpejtësisë së erës në industrinë e energjisë së erës, sepse ato mund të jenë shumë të pasakta dhe të kalibruara dobët, dhe gabimi i matjes mund të jetë 5% apo edhe 10%. Ju mund të blini një anemometër profesional të kalibruar mirë me një çmim mjaft të ulët dhe gabimi i matjes së tij është rreth 1%.

aplikimet

Ekziston një gamë e gjerë aplikimesh për anemometrin në aspekte të ndryshme. Le të shohim se cilat janë ato kryesore:

 • Bujqësia: Kontrolloni kushtet për spërkatjen e të lashtave ose djegien e kashtës.
 • Aviacioni: tullumbace me ajër të nxehtë, rrëshqitës, rrëshqitës i varur, mikrolight, parashutë, paraglider.
 • Inxhinieria civile: siguria e ndërtimit, kushtet e punës, funksionimi i sigurt i vinçit, matja e erës.
 • Trajnimi: matja dhe eksperimentimi i rrjedhës së ajrit, vlerësimi i kushteve në natyrë për sportet shkollore, kërkimet mjedisore.
 • Shuarja: Tregon rrezikun e përhapjes së zjarrit.
 • Ngrohja dhe ventilimi: matja e rrjedhës së ajrit, kontrolloni gjendjen e filtrit.
 • Hobi: modeli i aeroplanit, modeli i anijes, fluturimi i qiftit.
 • Industria: Matja e rrjedhës së ajrit, kontrolli i ndotjes.
 • Actividades al aire pa pagesë: gjuajtje me hark, çiklizëm, qitje, peshkim, golf, vela, atletikë, kampe, shëtitje, alpinizëm.
 • Pune jashte vendit: vlerësimi i gjendjes.

Si funksionon

Mund të thuhet se lloji më i përdorur i anemometrit është lloji i kupës, i cili llogarit shpejtësinë e erës duke numëruar numrin e revolucioneve të regjistruara, shprehur në metra për sekondë (m / s).

Një lloj tjetër anemometri është anemometri me tel të nxehtë, i cili përdoret kryesisht për ndryshime shumë të papritura të shpejtësisë. Ky lloj anemometri është i përbërë nga tela platini ose nikeli të ngrohur elektrikisht dhe kur ekspozohet ndaj shpërthimeve të erës, temperatura e filamentit do të ndryshojë për të siguruar të dhënat e kërkuara.

Në këtë mënyrë do të marrim leximet, por nëse duam që të dhënat të jenë mesatare, është e nevojshme të ekspozojmë pajisjen për 10 minuta për të marrë një diferencë të mirë llogaritëse, sepse nëse testoni shpejtësinë e erës për disa sekonda, mund të matni vetëm një shpërthim të erës, jo një rrjedhje të madhe konstante të ajrit.

Rëndësia e anemometrit

Rëndësia e këtij mjeti pasqyrohet në numrin e madh të fushave ose aktiviteteve në të cilat mund të përdoret. Edhe pse nuk ka shumë përdorime, matja e shpejtësisë së erës paraqet një të dhënë shumë të dobishme për detyra të shumta, pra zë një vend të rëndësishëm. Matja e instrumentit.

Meqenëse era është një faktor kryesor në shumë situata ose detyra, matja e saj është një avantazh i rëndësishëm, falë këtij instrumenti ne mund ta kuptojmë lehtësisht informacionin dhe çmimi është shumë i përballueshëm.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se çfarë është një anemometër dhe karakteristikat e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.