Çfarë është akullnaja dhe si formohet

formimi i një akullnaje

Akullnajat janë masa të kompresuara të akullit që formohen për mijëra vjet. Rënia e vazhdueshme e borës dhe temperaturat e ulëta nën 0 gradë në një mënyrë të vazhdueshme shkaktojnë që bora të grumbullohet në të njëjtin vend që bën që ajo të shndërrohet në akull. Akullnajat janë objektet më të mëdha në planetin tonë dhe megjithëse duken të fiksuara, ato lëvizin. Ata mund të rrjedhin shumë ngadalë si lumenj dhe të kalojnë midis maleve duke krijuar çarje dhe lehtësim akullnajor. Ata gjithashtu mund të formojnë shkëmbinj dhe liqene.

Në këtë artikull ne do t'ju tregojmë gjithçka që ju duhet të dini në lidhje me akullnajat, origjinën e tyre dhe karakteristikat e tyre.

Çfarë është një akullnajë

akullnajat

Një akullnajë konsiderohet të jetë një mbetje e fundit Mosha e akullnajave. Në këtë kohë, temperaturat e ulëta detyruan akullin të lëvizte në gjerësinë gjeografike më të ulët, ku klima tani është më e ngrohtë. Aktualisht, ne mund të gjejmë lloje të ndryshme të akullnajave në malet e të gjitha kontinenteve përveç Australisë dhe disa ishujve oqeanikë. Midis gjerësive gjeografike 35 ° në veri dhe 35 ° në jug akullnajat mund të shihen vetëm në Malet Shkëmbore, në Ande, në Himalaje, në Guinenë e Re, Meksikë, Afrikën Lindore dhe në malin Zard Kuh (Iran).

Ato janë sasia e sipërfaqes që akullnajat zënë përafërsisht përbën 10% të të gjithë sipërfaqes tokësore të planetit. Zakonisht shfaqen në zona të larta malore sepse kushtet mjedisore janë të favorshme për të. Kjo është, ka temperatura të ulëta dhe reshje të mëdha shiu. Ne e dimë se ekziston një lloj i reshjeve që njihet me emrin e reshjeve malore, i cili ndodh kur ajri ngrihet në lartësi dhe përfundon duke u kondensuar dhe shiu bie në majë të maleve. Nëse temperaturat janë nën 0 gradë vazhdimisht, këto reshje do të jenë në formën e borës dhe ato do të përfundojnë të depozitohen derisa të formojnë akullnajat.

Akullnajat që shfaqen në zonat e larta malore dhe polare u janë dhënë emra të ndryshëm. Ata që shfaqen në malet e larta quhen akullnajat alpine ndërsa akullnajat në pole njihen si shkopinj akulli. Gjatë stinëve të ngrohta, disa lëshojnë ujërat e shkrirë për shkak të shkrirjes së tyre, duke krijuar trupa të rëndësishëm uji për faunën dhe florën. Përveç kësaj, është shumë i dobishëm për njerëzit pasi që ky ujë përdoret për furnizim njerëzor. Isshtë rezervuari më i madh i ujit të freskët në planet, që përmban deri në tre të katërtat e tij.

stërvitje

akullnajë mali

Le të shohim cilat janë hapat kryesorë që bëhen për formimin e një akullnaje. Ai konsiston në qëndrueshmërinë e borës në të njëjtën zonë gjatë gjithë vitit. Nëse zona ka temperatura vazhdimisht të ulëta bora ruhet derisa të formohet akulli. Në atmosferë, të gjitha molekulat e avullit të ujit ngjiten në grimca të vogla pluhuri dhe formojnë struktura kristali. Atëherë molekulat e tjera të avullit të ujit ngjiten në kristalet e formuara dhe formohen flokët e dëborës karakteristike që jemi mësuar të shohim.

Flokët e borës bien në pjesën më të lartë të maleve dhe ruhen me kalimin e kohës pas reshjeve të vazhdueshme të borës. Kur grumbullohet mjaft borë, strukturat e akullit fillojnë të formohen. Vit pas viti pesha e shtresave të reja të borës që po grumbullohet kompakton strukturën e akullit shumë më tepër dhe bën që dëbora të kristalizohet përsëri pasi ajri midis kristaleve zvogëlohet. Sa herë që kristalet bëhen më të mëdha dhe bora e mbushur rrit dendësinë e saj. Disa pika i nënshtrohen presionit të akullit dhe fillojnë të rrëshqasin poshtë dhe ato formojnë një lloj lumi që në fund të secilit një reliev në formë U.

Kalimi i akullnajës nëpër ekosistem gjeneron një reliev të njohur si reliev akullnajor. Njihet gjithashtu si modelim i akullnajave. Akulli fillon të arrijë një vijë ekuilibri në të cilën mbi vijë fitoni më shumë masë sesa humbni por më poshtë humbni sesa fitoni. Ky proces zakonisht zgjat më shumë se 100 vjet që të zhvillohet.

Pjesë të një akullnaje

dinamika e një akullnaje

Një akullnajë përbëhet nga pjesë të ndryshme.

 • Zona e akumulimit. Shtë zona më e lartë ku bie dhe grumbullohet bora.
 • Zona e ablacionit. Në këtë zonë ndodhin proceset e shkrirjes dhe avullimit. Isshtë vendi ku akullnaja arrin ekuilibrin midis rritjes dhe humbjes së masës.
 • Çarje. Ato janë zonat ku akullnaja rrjedh më shpejt.
 • Morina. Këto janë grupe të errëta të formuara nga sedimentet që formohen në skajet dhe majat. Shkëmbinjtë e tërhequr nga akullnaja janë ruajtur dhe formuar në këto zona.
 • Terminal. Isshtë skaji i poshtëm i akullnajës ku shkrihet bora e akumuluar.

Llojet e akullnajave që ekzistojnë

Akullnaja dhe mund të klasifikohen në mënyra të shumta edhe pse kjo varet nga modelimi dhe formimi i tij. Le të shohim cilat janë llojet e ndryshme që ekzistojnë:

 • Akullnajë alpine: Njihet gjithashtu me emrin akullnajë malore dhe janë ato që gjenerohen në male të larta nga akumulimi i borës.
 • Cirku i akullnajave: është një legen në formën e gjysmëhënës ku uji grumbullohet pak nga pak.
 • Liqenet akullnajore: ato janë depozita uji që burojnë nga depresionet e luginës dhe ka raste kur janë të ngrira dhe të tjera kur nuk janë.
 • Lugina e akullnajave: ky rezultat i veprimit eroziv të gjuhës akullnajore. Zakonisht ka një luginë në formë U dhe gjeneron formacione shkëmbore të zgjatura.
 • Inlandsis: ato janë masa të mëdha akulli që mbulojnë plotësisht të gjithë terrenin dhe përfundojnë duke lëvizur përmes dinamikës në det.
 • Drumlins: Ato janë tuma që formohen nga materiali sedimentar që akullnaja ka tërhequr përgjatë lëvizjes së tij.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë rreth akullnajës dhe karakteristikave të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.