Çfarë është Antarktida

kontinenti i ngrirë

Antarktida do të njihet gjithmonë si kontinenti i ngrirë. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë çfarë është Antarktida dhe e ngatërroni me polin e veriut. Ata e ngatërrojnë atë me polin e veriut, sepse ata mendojnë se është plotësisht akull. Kjo nuk është si kjo. Antarktida është një kontinent tokësor i mbuluar nga akullnajat për shkak të temperaturave të ulëta të vazhdueshme gjatë gjithë vitit.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është Antarktida, cilat janë karakteristikat dhe rëndësia e saj.

Çfarë është Antarktida

Cilat janë karakteristikat e Antarktidës

Antarktida (ose Antarktida në disa vende) është kontinenti i katërt më i madh në botë, si dhe kontinenti më jugor (më jugor). Në fakt, qendra e saj territoriale ndodhet në Polin e Jugut të Tokës. Territori i tij është pothuajse plotësisht (98%) i mbuluar nga akulli deri në 1,9 km i trashë.

Meqenëse po flasim për vendin më të ftohtë, më të thatë dhe më me erë në Tokë, jeta e zakonshme në Antarktidë është pothuajse e pamundur, prandaj nuk ka popullsi vendase. Ajo është e populluar vetëm nga misione të ndryshme vëzhgimi shkencore (afërsisht 1.000 deri në 5.000 njerëz gjatë gjithë vitit) me baza brenda kufijve të saj, përgjithësisht në Rrafshnaltën Antarktike.

Përveç kësaj, është kontinenti më i zbuluar së fundmi. Ajo u vëzhgua për herë të parë nga lundërtari spanjoll Gabriel de Castilla (rreth 1577-c. 1620) në verën jugore të vitit 1603. Deri në fund të shekullit të 1895-të, kur flota e parë norvegjeze zbarkoi në bregdet në XNUMX.

Nga ana tjetër, emri i saj vjen nga epoka klasike: u përdor për herë të parë nga filozofi grek Aristoteli (384-322 para Krishtit) rreth 350 para Krishtit. c. Në Meteorologjinë e tij, ai i emëroi këto rajone "përballë veriut" (prandaj emri i tyre nga greqishtja antarktikós, "përballë Polit të Veriut").

tipare kryesore

çfarë është Antarktida

Antarktida ka këto karakteristika:

 • Sipërfaqja e kontinentit është më e madhe se Oqeania ose Evropa, dhe është kontinenti i katërt më i madh në botë, me një sipërfaqe gjithsej 14 milionë kilometra katrorë, nga të cilat vetëm 280.000 kilometra katrorë janë pa akull në verë dhe 17.968 kilometra katrorë. kilometra përgjatë bregdetit. .
 • Një grup i madh ishujsh janë pjesë e territorit të tij, më i madhi është Aleksandri I (49.070 km²), ishulli Berkner (43.873 km²), Thurston Island (15.700 km²) dhe Cany Island (8.500 km²).
 • Antarktida nuk ka popullsi indigjene, nuk ka shtet dhe nuk ka ndarje territoriale, megjithëse shtatë kombe të ndryshme e pretendojnë atë: Zelanda e Re, Australia, Franca, Norvegjia, Britania e Madhe, Argjentina dhe Kili.
 • Territori i Antarktidës qeveriset nga Traktati i Antarktidës, në fuqi që nga viti 1961, i cili ndalon çdo formë të pranisë ushtarake, nxjerrjen e mineraleve, bombardimet atomike dhe asgjësimin e materialit radioaktiv, si dhe masa të tjera për të mbështetur kërkimin shkencor dhe mbrojtjen e ekorajonit.
 • Ka shumë depozita të ujërave të ëmbla nën akullnajat si Onyx (32 km i gjatë) ose Liqeni Vostok (14.000 km2 në sipërfaqe). Për më tepër, kjo zonë përmban 90% të akullit të Tokës, i cili përmban 70% të ujit të ëmbël të botës.

Vendndodhja dhe klima e Antarktidës

Antarktida është rajoni më jugor i Tokës, brenda rrathëve gjeografikë të Antarktidës dhe Antarktidës, nën Zonën e Konvergjencës Antarktike, d.m.th. nën gjerësinë gjeografike 55° dhe 58° jugore. Ai është i rrethuar nga oqeanet Antarktik dhe Indian, ngjitur me oqeanin Paqësor dhe Atlantik Jugor dhe ndodhet vetëm 1.000 kilometra nga maja jugore e Amerikës së Jugut (Ushuaia, Argjentinë).

Antarktida ka klimën më të ftohtë nga të gjitha kontinentet. Temperatura e tij më e ulët e të gjitha kohërave është gjithashtu më e ulëta e regjistruar në të gjithë planetin (-89,2 ° C), dhe rajonet e tij lindore janë shumë më të ftohta se rajonet perëndimore, sepse është më e lartë.

Temperatura minimumi vjetor në dimër dhe pjesa e brendshme e kontinentit është zakonisht rreth -80 ° C, ndërsa temperatura maksimale vjetore në verë dhe në zonat bregdetare është rreth 0°C. Përveç kësaj, është vendi më i thatë në Tokë dhe uji i lëngshëm është i pakët. Zonat e saj të brendshme kanë pak erëra të lagështa dhe janë të thata si një shkretëtirë e ngrirë, ndërsa zonat bregdetare kanë erëra të bollshme dhe të forta, të cilat favorizojnë reshjet e borës.

lehtësoj

Vendndodhja e Antarktidës

Filloi historia gjeologjike e Antarktidës rreth 25 milionë vjet më parë me shpërbërjen graduale të superkontinentit Gondwana. Për disa faza të jetës së tij të hershme, ajo përjetoi një vendndodhje më veriore dhe një klimë tropikale ose të butë përpara se epoka e akullit të Pleistocenit të mbulonte kontinentin dhe të zhdukte florën dhe faunën e tij.

Pjesa perëndimore e kontinentit është gjeologjikisht e ngjashme me malet e Andeve, por është e mundur që të ketë pak jetë në zonat e ulëta bregdetare. Në të kundërt, rajoni lindor është më i lartë në lartësi dhe përmban një pllajë polare në rajonin e tij qendror, i njohur si Pllaja Antarktike ose Poli i Jugut Gjeografik.

këtë lartësi shtrihet më shumë se 1.000 kilometra në lindje, me një lartësi mesatare prej 3.000 metrash. Pika më e lartë e saj është Dome A, 4093 metra mbi nivelin e detit.

Kafshët e egra të Antarktidës

Fauna e Antarktidës është e pakët, veçanërisht në lidhje me vertebrorët tokësorë, të cilët preferojnë ishujt subantarktik me klimë më pak të ashpër. Jovertebrorët si tardigradët, morrat, nematodat, krillet dhe mikroorganizmat e ndryshëm mund të gjenden në kontinent.

Burimet kryesore të jetës në zonë gjenden në zonat e ulëta dhe bregdetare, duke përfshirë jetën ujore: balenat blu, balenat vrasëse, kallamarët ose këmbët e këmbëve (të tilla si foka ose luanët e detit). Ka edhe disa lloje pinguinësh, ndër të cilët spikasin pinguini perandor, pinguini mbret dhe pinguini i gurëve.

Vendet me bazë në Antarktidë

Shumica e nënshkruesve të Traktatit të Antarktidës kanë baza kërkimore shkencore në kontinent. Disa janë të përhershme, me staf të rradhës, dhe të tjera janë sezonale ose verore, kur temperaturat dhe moti janë më pak brutale. Numri i bazave mund të ndryshojë nga viti në vit, duke qenë në gjendje për të arritur 40 baza nga 20 vende të ndryshme (2014).

Shumica e bazave verore i përkasin Gjermanisë, Australisë, Brazilit, Kilit, Kinës, Koresë së Jugut, Shteteve të Bashkuara, Francës, Indisë, Japonisë, Norvegjisë, Zelandës së Re, Mbretërisë së Bashkuar, Rusisë, Polonisë, Afrikës së Jugut, Ukrainës, Uruguait, Bullgarisë, Spanjës, Ekuador, Finlandë, Suedi, Pakistan, Peru. Bazat dimërore të Gjermanisë (1), Argjentinës (7) dhe Kilit (11) mbeten në Antarktidë gjatë dimrit të ashpër.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është Antarktida dhe karakteristikat e saj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pushoni dijo

  Çdo ditë jam në dijeni të njohurive kaq të vlefshme që na jepni për Planetin tonë Blu, do të vazhdoj të pasurohem me to... Përshëndetje