Çfarë yjësish mund të shohim në pranverë

yjësitë pranverore

Për entuziastët e astronomisë, qielli i pranverës ka një tërheqje unike pasi paraqet një mundësi për t'u mrekulluar me fenomenet magjepsëse qiellore. Kjo është për shkak të pozicionimit të Rrugës së Qumështit, e cila duket më afër horizontit gjatë këtij sezoni, duke lehtësuar pamje më të qarta të entiteteve të thella astronomike.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë çfarë yjësish mund të shohim në pranverë dhe si duhet t'i shihni ato.

Çfarë yjësish mund të shohim në pranverë

Çfarë yjësish mund të shohim në pranverë?

Me ardhjen e afërt të një stine të re, yjësitë që dominojnë qiellin e dimrit lëvizin gradualisht drejt perëndimit, duke lënë hapësirë ​​që yjësitë e pranverës të marrin në qendër skenën. Në këtë artikull gjithëpërfshirës, ​​unë do t'ju jap informacion të detajuar mbi yjësitë më të kërkuara që do të zbukurojnë muajt e ardhshëm, së bashku me një eksplorim magjepsës të objekteve më mbresëlënëse të qiellit të thellë.

Në hemisferën veriore, yjësitë e shquara që zbukurojnë qiellin gjatë kësaj stine të veçantë përfshijnë Ariu i Madh, Malësori, kancer, Luani, Virgjëresha dhe Hidra. Ariu i madh, një plejadë që mbetet e dukshme gjatë gjithë vitit, ajo ka dallimin e të qenit plejada më e famshme dhe lehtësisht e identifikueshme në hapësirën qiellore. Ndërsa sezoni përparon, qielli merr mbretërimin e tij madhështor nga lart.

Konstelacioni i njohur si El Boyero mund të gjendet lehtësisht duke ndjekur rrugën e lakuar të krijuar nga yjet në bishtin e Arushës së Madhe. Kjo rrugë do t'ju çojë drejtpërdrejt në yllin më të ndritshëm në El Boyero, i cili quhet Arthur. Vlen të përmendet se Arthur nuk është vetëm ylli më i ndritshëm në El Boyero, por edhe ylli i katërt më i ndritshëm në të gjithë qiellin.

Yjësia e Kancerit, e simbolizuar nga gaforrja, është e rrethuar nga Binjakët, Luani dhe Hidra. Edhe pse jo aq i ndritshëm sa homologët e tij qiellorë, Kanceri magjeps me grupimet e tij yjore, veçanërisht grupin M44, i njohur gjithashtu si Manger. Ky grumbull yjor është i rëndësishëm për shkak të afërsisë së tij me planetin tonë, duke e bërë atë një nga grupimet e hapura më të afërta në kozmos.

Konstelacioni i Luanit mund të gjendet midis Gaforres dhe Virgjëreshës. Për ta gjetur atë, thjesht fiksoni shikimin tuaj në yllin më të ndritshëm në këtë plejadë, Regulus. Nga atje, imagjinoni një formë të përmbysur pikëpyetjeje, e njohur gjithashtu si drapër, që shtrihet poshtë nga ylli. Ky rajon përfaqëson mane madhështore të Luanit qiellor.

La Konstelacioni i virgjëreshës Ajo ka dallimin se është yjësia e dytë më e madhe në qiellin e natës. Brenda kufijve të saj qiellorë, Virgjëresha është shtëpia e objekteve të shumta të listuara në katalogun Messier, së bashku me grupin e shquar të Virgjëreshës, për të cilin do të thellojmë më vonë. Brenda kësaj konstelacioni, ylli i tij më i shquar, Spica, shkëlqen me shkëlqim.

Konstelacioni i Hidrës, i njohur si më i madhi në sferën qiellore, përmban një yll të vetmuar ndriçues të quajtur Alphard. Në veçanti, ekziston një grup prej pesë yjesh që krijojnë formën e veçantë të kokës së gjarprit. Megjithatë, yjet e mbetura brenda kësaj plejade paraqesin një sfidë më të madhe për t'u vëzhguar.

Trekëndësh pranveror

yjësitë e qiellit

Një nga formacionet qiellore që mund të vërehet në qiellin e natës njihet si trekëndëshi pranveror. Siç sugjeron emri i tij, qielli pranveror nuk përmban një yjësi, por më tepër një asterizëm. Ky formacion përbëhet nga yjet Arthur, Regulus dhe Spica.

Astronomët e kanë caktuar pranverën "stinë galaktike" për shkak të dukshmërisë së qartë të galaktikave në qiellin e natës. E vendosur afërsisht 60 milionë vite dritë larg, grupi i Virgjëreshës shquhet si një grup i jashtëzakonshëm galaktikash, me një numër marramendës që varion midis 1.000 dhe 2.000. Brenda këtij grupi, galaktika më e madhe dhe më e ndritshme është M87, duke e bërë atë jashtëzakonisht të arritshme për vëzhgim, veçanërisht përmes thjerrëzave të një teleskopi.

Një tjetër objekt qiellor që vlen të përmendet është galaktika Sombrero (M104), e cila karakterizohet nga rajoni i saj qendror i ndritshëm. Një grup tjetër i dukshëm që mund të vërehet gjatë stinës së pranverës është grupi i Luanit. Brenda këtij grupi, gjejmë Tripletën e njohur të Luanit, të formuar nga galaktikat M65, M66 dhe NGC3628 (e njohur edhe si Galaktika e Hamburgerit). Edhe pse të tre galaktikat janë në natyrë spirale, pamjet e tyre ndryshojnë ndjeshëm për shkak të këndeve të ndryshme në të cilat disqet e tyre janë anuar.

Brenda yjësisë së Arushës së Madhe, ka dy galaktika fqinje që meritojnë vëmendjen tonë: M81, i njohur gjithashtu si Galaxy Bode, dhe M82, i njohur zakonisht si Galaxy Cigar. Këto mrekulli qiellore janë lehtësisht të vëzhgueshme përmes një teleskopi dhe, në rrethana jashtëzakonisht të favorshme, mund të vëzhgohen edhe me dylbi.

Galaktikat e dukshme në pranverë

yjësitë e tjera

Ndërsa ka shumë galaktika të dukshme në pranverë, duke përfshirë disa emra të mëdhenj si galaktika Whirlpool (M51) dhe galaktika Pinwheel (M101), ne kemi zgjedhur disa që janë relativisht të lehta për t'u vëzhguar.

Është e rëndësishme të theksohet se dukshmëria e galaktikave mund të ndryshojë ndjeshëm në varësi të madhësisë së hapjes së teleskopit, vendndodhjes sonë specifike dhe kushteve atmosferike gjatë natës. Galaktikat, duke qenë objektet më pak të ndritshme, Ato janë veçanërisht të ndjeshme ndaj efekteve të ndotjes nga drita dhe transparencës atmosferike. Për t'i vlerësuar plotësisht ato është e nevojshme të keni akses në qiej jashtëzakonisht të pastër dhe të errët.

Për të përfunduar udhëzuesin tonë për qiellin pranveror, ne kemi zgjedhur një kategori të ndryshme të entiteteve qiellore që janë lehtësisht të vëzhgueshme.

Objekte të tjera qiellore të vëzhgueshme

Grumbulli yjor i njohur si M44, i njohur gjithashtu si El Sebre në spanjisht. Kur flasim për yjësinë e Kancerit, ne i kemi caktuar një emër këtij grupi të hapur të famshëm. Ndërsa është e dukshme me sy të lirë, duket si një pikë e thjeshtë e paqartë në qiell. Për të vlerësuar plotësisht ndërlikimet e tij, ju sugjerojmë të përdorni dylbi ose teleskop.

E vendosur në yjësinë e Canes Venatici, ngjitur me Boyero, është ky grup i quajtur M3. Shquhet si një nga grupimet globulare më të shtrira dhe më të shndritshme të dukshme në qiej. Kjo mrekulli qiellore mund të vërehet lehtësisht duke përdorur një teleskop ose një palë dylbi të cilësisë së lartë.

Mizar dhe Alcor janë dy trupa qiellorë që shpesh vërehen së bashku. Këta dy trupa qiellorë banojnë brenda yjësisë Ursa Major dhe janë të dukshëm me sy të lirë. Megjithatë, Pa asnjë instrument optik, vetëm njëri prej tyre mund të dallohet. Megjithatë, kur shihet përmes një teleskopi, pret zbulim shtesë. Dhe Mizar është në fakt një yll binar.

Shpresoj që me këtë informacion të mësoni më shumë se cilat yjësi mund të shohim në pranverë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.