Çfarë është përtej Universit

Çfarë është përtej universit?

Koncepti i madhësisë së universit, qoftë i pafund apo jo, ka qenë një temë diskutimi për shekuj. Është e rëndësishme të theksohet se kur i referohemi Universit, ne po i referohemi në mënyrë specifike universit të vëzhgueshëm, i cili përfshin gjithçka që ka lëshuar dritë dhe ka arritur në planetin tonë. Megjithatë, shumë njerëz pyesin çfarë është përtej universit.

Prandaj, në këtë artikull do t'ju tregojmë se cilat janë teoritë për atë që shtrihet përtej universit dhe çfarë dihet për të.

Çfarë është përtej universit

origjinën e universit

Çështja e madhësisë së universit, nëse është e pafundme apo jo, ka qenë prej kohësh një temë reflektimi. Vlen të përmendet se të gjitha diskutimet tipike për Universin i përkasin një rajoni specifik të njohur si universi i vëzhgueshëm, i cili përfshin të gjitha objektet qiellore, drita e të cilave ka arritur në Tokë. Por a ka diçka që qëndron përtej universit të vëzhgueshëm? Dhe nëse po, çfarë ka dhe sa e gjerë është?

Tërësia e galaktikave dhe formacioneve të ndryshme që mund të shohim aktualisht nga Toka quhet univers i vëzhgueshëm. Këta trupa qiellorë janë nën shikimin tonë, sepse drita dhe sinjalet e tjera që ata lëshojnë kanë udhëtuar nëpër hapësirë ​​dhe kanë arritur në planetin tonë që nga fillimi i universit. Universi i vëzhgueshëm zakonisht kuptohet se merr një formë sferike, me Sistemin Diellor të vendosur në thelbin e tij.

Duhet të sqarohet se ne nuk jemi pika qendrore e universit. Nëse do të zgjidhnim ndonjë galaktikë brenda universit të vëzhgueshëm dhe do të zgjidhnim një sistem diellor brenda tij, do të zbulonim se ky sistem diellor do të zinte gjithashtu një pozicion qendror brenda sferës së tij.

Për më tepër, është thelbësore të theksohet se zgjerimi i universit nuk është për shkak të galaktikave që largohen nga një pikë qendrore në hapësirë. Përkundrazi, është rezultat i shtrirjes së vetë hapësirës, duke çuar në një rritje të distancës midis galaktikave në të gjitha drejtimet.

Për shkak të faktit se të gjitha galaktikat vazhdimisht largohen nga njëra-tjetra pa një pikë referimi të përbashkët, perceptimi do të çojë në mënyrë të pashmangshme në besimin se ato janë në qendër të universit dhe se galaktikat e mbetura duket se janë ato në lëvizje. duke u distancuar.

Zgjerimi i universit të vëzhgueshëm

Çfarë qëndron përtej universit të vëzhgueshëm?

Përcaktimi i dimensioneve të universit të vëzhgueshëm është një detyrë relativisht e thjeshtë. Duke matur distancën nga Toka në pikën më të jashtme, zbulojmë se ajo shtrihet pak më shumë se 46 miliardë vite dritë. Si rezultat, Diametri i tij mund të vlerësohet në rreth 93.000 milionë vite dritë.

Pyetja që mund të lindë është kjo: duke qenë se universi është 13,7 miliardë vjet i vjetër, si mundet që rrezja e tij të mos jetë e barabartë me këtë, duke marrë parasysh pamundësinë e ndonjë gjëje që tejkalon shpejtësinë e dritës? Arsyeja për këtë është mungesa e një përbërësi thelbësor që u zbulua në shekullin e kaluar: zgjerimi i hapësirës.

Është zbuluar se universi i është nënshtruar zgjerimit që nga fillimi i tij. Fillimisht, ky zgjerim dukej se po ngadalësohej deri rreth 5 miliardë vjet më parë. Megjithatë, që atëherë ajo ka qenë duke u përshpejtuar me një ritëm gjithnjë e më të shpejtë, të cilin ne ia atribuojmë forcës enigmatike të njohur si energjia e errët.

Çfarë shtrihet përtej universit të vëzhgueshëm

botë si toka

Megjithatë, ajo që qëndron përtej universit të vëzhgueshëm, i cili shtrihet në të gjithë shifra marramendëse prej 93.000 miliardë vite dritë? Madhësia e vërtetë e të gjithë kozmosit mbetet një mister.

Sipas parimeve të relativitetit special, është vërtetuar se objektet që janë shumë afër njëri-tjetrit nuk janë në gjendje të tejkalojnë shpejtësinë e dritës. Megjithatë, ky ligj nuk zbatohet për objektet që ndodhen në distanca të mëdha, pasi vetë zgjerimi i hapësirës lejon që të bëhen përjashtime.

Për të sqaruar, objektet në fjalë në fakt nuk e kalojnë shpejtësinë e dritës. Në vend të kësaj, Është zgjerimi i hapësirës ndërmjet tyre që është përgjegjës për ndarjen e tyre të dukshme, duke arritur shpejtësi kaq të jashtëzakonshme saqë drita e emetuar nga një objekt nuk do të arrijë kurrë tjetrin.

Çuditërisht, ky fenomen nuk shkel asnjë rregullore kozmike. Ndërsa shpejtësia e dritës shërben si shpejtësia maksimale për objektet që kalojnë nëpër hapësirë, ajo nuk vendos kufizime në shpejtësinë me të cilën vetë hapësira mund të zgjerohet.

Duke marrë parasysh teorinë e pranuar të inflacionit kozmik, është evidente se universi i pavëzhgueshëm e tejkalon universin e vëzhgueshëm me një magnitudë marramendëse prej të paktën 1023 herë.

Në thelb, perceptimi ynë është i kufizuar në një pjesë të vogël të hapësirës së madhe të universit. Por çfarë qëndron përtej vëzhgimit tonë? Si duket ky territor i paeksploruar i universit?

Ka shumë të ngjarë që jashtë kufijve të universit të vëzhgueshëm të ekzistojë një sferë që pasqyron atë që ne shohim brenda tij: një hapësirë ​​e madhe e mbushur me galaktika, vrima të zeza, kuazarë, pulsarë, yje, planetë dhe më shumë.

Historia e zgjerimit

Në fillim të shekullit të XNUMX-të, besimi mbizotërues midis kozmologëve ishte se universi shtrihej pafundësisht. Megjithatë, kjo perspektivë ndryshoi me shfaqjen e nocionit se universi i ngjan një topi futbolli.

Le ta konsiderojmë Tokën si një shembull të shkëlqyer. Është e njohur botërisht se Toka është një entitet sferik me kufij të fundëm. Megjithatë, nëse dikush fillon një udhëtim në një drejtim të caktuar, përveç nëse vendos të ndalojë përparimin e tij, ai do të përparojë vazhdimisht pa arritur kurrë një fund.

Dikur, ne do të kthehemi pashmangshëm në të njëjtin vend, edhe pse në një kohë të ndryshme. Koncepti prapa universit tonë është se ai ka karakteristikat e një sfere të fundme dhe të pakufizuar. Rrjedhimisht, nëse dikush do të përshkonte hapësirën pafundësisht, ai përfundimisht do të kthehej në pikën fillestare të tij, duke supozuar se zgjerimi i përhershëm i universit nuk e pengon përparimin e tij.

Nëse dikush do të niste një udhëtim nëpër hapësirën e madhe të një universi të fundëm, por të pakufishëm, duke lëvizur vazhdimisht në një rrugë të drejtë në bordin e një anije kozmike, ai përfundimisht, pas një kalimi të konsiderueshëm kohe, në mënyrë të pashmangshme do të arrinte skajin e universit dhe do të gjente ata kthehen në pikën e tyre fillestare, duke ruajtur një trajektore konstante.

Koncepti i paraqitur përputhet në mënyrë të përkryer me teorinë e pranuar gjerësisht të Big Bengut, duke sugjeruar se forma e universit mund të zotërojë këtë gjeometri të veçantë. Duke marrë parasysh fillimin e shpërthimit të madh dhe zgjerimin pasues të universit, Nuk është e palogjikshme të supozohet se pavarësisht nga pafundësia e saj, pjesa e vëzhgueshme sugjeron se universi nuk është i pafund.

Pavarësisht nëse dihet apo jo shtrirja e vërtetë e universit, është e rëndësishme të kujtojmë se ne gjithmonë do të jemi të kufizuar brenda universit tonë të vëzhgueshëm, i cili mund të jetë i fundëm ose i pafund.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për disa nga teoritë rreth asaj që shtrihet përtej universit të vëzhgueshëm.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.