Çfarë ngjyre kanë yjet

ngjyrat e yjeve

Në univers ka miliarda yje që ndodhen dhe shpërndahen në të gjithë hapësirën. Secila prej tyre ka karakteristika unike dhe ndër ato karakteristika kemi edhe ngjyrën. Gjatë gjithë historisë njerëzore, janë bërë pyetje Çfarë ngjyre kanë yjet.

Për këtë arsye, në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë ngjyre kanë yjet, si mund t'i dalloni dhe si ndikon nëse ato kanë një ngjyrë apo një tjetër.

Çfarë ngjyre kanë yjet

çfarë ngjyre janë yjet në univers

Në qiell mund të gjejmë mijëra yje që shkëlqejnë, edhe pse çdo yll ka një shkëlqim të ndryshëm, në varësi të madhësisë, "moshës" ose distancës nga ne. Por nëse i shikojmë nga afër ose i shikojmë përmes teleskopit, shohim se përveç kësaj, yjet mund të kenë ngjyra ose nuanca të ndryshme, nga e kuqja në blu. Pra, gjejmë yje më blu ose yje më të kuq. I tillë është rasti me Antares brilant, emri i të cilit do të thotë me vend "Rival i Marsit" pasi konkurron me ngjyrat intensive të planetit të kuq.

Ngjyra e yjeve në thelb varet nga temperatura e sipërfaqeve të tyre. Kështu, edhe pse duket kontradiktore, yjet blu janë më të nxehtit dhe yjet e kuq janë më të ftohtët (ose më mirë, më pak e nxehtë). Ne mund ta kuptojmë lehtësisht këtë kontradiktë të dukshme nëse kujtojmë spektrin që pothuajse të gjithëve na mësuan në shkollë si fëmijë. Sipas spektrit elektromagnetik, drita ultravjollcë është shumë më e fortë se drita infra të kuqe. Prandaj, bluja nënkupton rrezatim më intensiv dhe energjik dhe për këtë arsye korrespondon me temperatura më të larta.

Pra, në astronomi, yjet ndryshojnë ngjyrën në varësi të temperaturës dhe moshës së tyre. Në qiell gjejmë yje blu dhe të bardhë ose yje portokalli ose të kuq. Për shembull, Blue Star Bellatrix ka një temperaturë prej më shumë se 25.000 Kelvin. Yjet e kuqërremtë si Betelgeuse arrijnë temperaturat prej vetëm 2000 K.

Klasifikimi i yjeve sipas ngjyrës

Çfarë ngjyre kanë yjet

Në astronomi, yjet ndahen në 7 klasa të ndryshme në bazë të ngjyrës dhe madhësisë së tyre. Këto kategori përfaqësohen me shkronja dhe ndahen në numra. Për shembull, yjet më të rinj (më të vegjël, më të nxehtë) janë blu dhe klasifikohen si yje të tipit O. Nga ana tjetër, yjet më të vjetër (më të mëdhenj, më të ftohtë) klasifikohen si yje të tipit M. Dielli ynë është afërsisht me madhësinë i një ylli me masë të ndërmjetme dhe ka një nuancë të verdhë. Ka një temperaturë sipërfaqësore prej rreth 5000-6000 Kelvin dhe konsiderohet një yll G2. Me kalimin e moshës, dielli bëhet më i madh dhe më i ftohtë, ndërsa bëhet më i kuq. Por kjo është ende miliarda vjet larg

Ngjyra e yjeve tregon moshën e tyre

Gjithashtu, ngjyra e yjeve na jep një ide për moshën e tyre. Si rezultat, yjet më të rinj kanë një nuancë më të kaltër, ndërsa yjet më të vjetër kanë një nuancë të kuqërremtë. Kjo ndodh sepse sa më i ri të jetë ylli, aq më shumë energji prodhon dhe aq më e lartë është temperatura që arrin. Anasjelltas, ndërsa yjet plaken, ata prodhojnë më pak energji dhe ftohen, duke u bërë më të kuq. Megjithatë, kjo marrëdhënie midis moshës dhe temperaturës së tij nuk është universale sepse varet nga madhësia e yllit. Nëse një yll është shumë masiv, ai do të djegë karburantin më shpejt dhe do të kthehet në të kuqërremtë në më pak kohë. Ne te kunderten, yjet më pak masivë "jetojnë" më gjatë dhe kërkojnë më shumë kohë për t'u bërë blu.

Në disa raste, ne shohim yje që janë shumë afër njëri-tjetrit dhe kanë ngjyra shumë të kundërta. Ky është rasti i yllit albino në Cygnus. sy të lirë, Albireo duket si një yll i zakonshëm. Por me një teleskop ose dylbi do ta shohim si një yll të vetëm me një ngjyrë shumë të ndryshme. Ylli më i ndritshëm është i verdhë (Albireo A) dhe shoqëruesi i tij është blu (Albireo B). Është padyshim një nga dyshet më të bukura dhe më të lehta për t'u parë.

injoroj ose shkel syrin

madhësia e yllit

Sirius është një nga më të ndriturit në hemisferën veriore dhe është lehtësisht i dukshëm në dimër. Kur Sirius është shumë afër horizontit, duket se shkëlqen në të gjitha ngjyrat si dritat e festës. Ky fenomen nuk prodhohet aspak nga një yll, por nga diçka shumë më afër: atmosferën tonë. Shtresat e ndryshme të ajrit në temperatura të ndryshme në atmosferën tonë nënkuptojnë se drita nga ylli nuk ndjek një rrugë të drejtë, por përthyhet vazhdimisht ndërsa udhëton nëpër atmosferën tonë. Kjo është e njohur për astronomët amatorë si turbulenca atmosferike, e cila bën që yjet të "pulsojnë".

Pa dyshim do të keni vënë re lëkundjet e egra të yjeve, atë “pulsim” apo “shkëlqim syri” të vazhdueshëm. Gjithashtu, do të vini re se kjo dridhje bëhet më intensive ndërsa i afrohemi horizontit. Kjo ndodh sepse sa më afër të jetë një yll me horizontin, aq më shumë atmosferë duhet të kalojë drita e tij për të arritur tek ne, dhe për këtë arsye aq më shumë ndikohet nga turbulencat atmosferike. Epo, në rastin e Sirius, i cili është shumë i ndritshëm, efekti është edhe më i theksuar. Kështu, në netët e çrregullta dhe afër horizontit, kjo turbulencë e bën yllin të duket se nuk është i palëvizshëm dhe ne e shohim atë si duke hedhur hije të ndryshme. Një efekt natyral dhe i përditshëm i huaj për yjet, i cili gjithashtu ndikon në cilësinë e vëzhgimeve dhe astrofotografive.

Sa kohë shkëlqejnë yjet?

Yjet mund të shkëlqejnë për miliarda vjet. Por asgjë nuk zgjat përgjithmonë. Karburanti që ata kanë për reaksionet bërthamore është i kufizuar dhe po mbaron. Kur nuk ka hidrogjen për të djegur, shkrirja e heliumit merr përsipër, por ndryshe nga ai i mëparshmi, është shumë më energjik. Kjo bën që ylli të zgjerohet mijëra herë në madhësinë e tij origjinale në fund të jetës së tij, duke u bërë një gjigant. Zgjerimi gjithashtu bën që ata të humbasin nxehtësinë në sipërfaqe dhe duhet të shpërndajnë më shumë energji në një zonë më të madhe, kjo është arsyeja pse ato bëhen të kuqe. Përjashtim bëjnë këta yje gjigantë të kuq, të njohur si brezi i yjeve gjigantë.

Gjigantët e kuq nuk zgjasin shumë dhe konsumojnë shpejt atë pak karburant që u ka mbetur. Kur kjo ndodh, reaksionet bërthamore brenda yllit mbarojnë për të mbështetur yllin: graviteti tërheq të gjithë sipërfaqen e tij dhe e zvogëlon yllin derisa të bëhet xhuxh. Për shkak të këtij ngjeshje brutale, energjia përqendrohet dhe temperatura e sipërfaqes së saj rritet, duke ndryshuar në thelb shkëlqimin e saj në të bardhë. Kufoma e një ylli është një xhuxh i bardhë. Këto kufoma yjore janë një tjetër përjashtim nga yjet e sekuencës kryesore.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë ngjyre janë yjet dhe çfarë ndikon.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.