Çfarë ngjyre ka dielli

Mbreti Yll

Një nga pyetjet që njerëzit i kanë bërë vetes gjatë historisë është Çfarë ngjyre ka dielli. Dhe është se kur shikojmë qiellin mezi hapim sytë për shkak të shkëlqimit të madh që ofron dielli mbret. Gjithmonë është menduar se, si për shkak të ndriçimit, ashtu edhe për shkak të asaj pak që mund të shihet, dielli është i verdhë. Megjithatë, a është vërtet kështu?

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë ngjyre ka dielli dhe si kanë mundur shkencëtarët ta zbulojnë atë.

A është dielli i verdhë?

Çfarë ngjyre ka dielli i vërtetë?

Kur dikush ju kërkon të vizatoni një diell, shanset janë që të mos hezitoni të përdorni të verdhën. Ose edhe, për të shtuar pak ngjyrë, zbukurojeni me pak portokalli ose të kuqe. Duke parë qiellin, ajo që shohim është një sferë e artë e ndezur, e cila mund të jetë pak më e kuqe kur bie nata. Megjithatë, ky është vetëm një efekt i kombinuar i syve dhe ndërveprimit të atmosferës në tokë. Në fakt, dielli nuk është as i verdhë, as i kuq, as portokalli.

Në fakt, Dielli, si të gjithë yjet që lëshojnë dritë dhe energji, lëshon grimca drite në të gjithë spektrin e dukshëm, të njohura si fotone. Kjo do të thotë, nëse përdorim një prizëm për të ndarë dritën e diellit, e gjejmë atë të ndarë në të kuqe, portokalli, të verdhë, jeshile, blu, vjollcë: të gjitha ngjyrat e dukshme për syrin e njeriut.

Në fakt, ylberët janë provë e madhe për këtë. Drita e diellit udhëton nëpër atmosferë në një ditë me shi dhe vendoset në mes të pikës së shiut, ku shpërndahet kur bie në kontakt me pikën e shiut, ashtu si një pikë shiu është një prizëm. Rezultati është ndarja e kësaj drite kompakte në të gjitha ngjyrat që e përbëjnë atë: ngjyrat e ylberit.

Pra, a mund të thuhet se dielli është shumëngjyrësh? Përgjigja është jo. Po kështu, dielli në fakt i lëshon të gjitha këto ngjyra menjëherë, kështu që ngjyra e tij karakteristike është një përzierje e të gjithave: e bardha. Një shembull janë retë, të cilat i shohim si të bardha për shkak të reflektimit të dritës së diellit. Nëse dielli është shumëngjyrësh, por ngjyra e tij nuk ndryshon në një, do të shohim re me shumë ngjyra të ndryshme.

Çfarë ngjyre ka dielli

Çfarë ngjyre ka dielli

Ashtu si shumica e efekteve optike, ngjyra e verdhë e kapur nga Toka është për shkak të atmosferës së Tokës. Kjo shtresë gazi që rrethon Tokën ka një numër të madh grimcash të shpërndara që mund të ndërhyjnë në përhapjen e fotoneve, të ndryshojnë trajektoret e tyre dhe t'i shpërndajnë ato.

Ngjyrat e ndryshme që ekzistojnë në spektër ndryshojnë nga njëra-tjetra për nga gjatësia e tyre e valës. Kështu, e kuqja do të jetë ngjyra me gjatësinë më të madhe valore, duke u shkurtuar ndërsa lëvizim përgjatë vijës spektrale drejt portokallisë, të verdhës, jeshiles etj., deri në ngjyrë vjollce, e cila është ai me gjatësi vale më të shkurtër. Megjithatë, hulumtimi ka treguar se grimcat me gjatësi vale më të vogla priren të jenë më të ndjeshme ndaj ndërhyrjeve nga grimcat e tjera, gjë që ndryshon lëvizjen dhe thyerjen e tyre.

Pra, kur drita e bardhë hyn në atmosferë dhe ndeshet me grimca të varura, ngjyrat me gjatësi vale më të shkurtra, domethënë vjollca dhe bluja, "humben" në sipërfaqe. Vetëm më të gjatat: e kuqe, portokalli dhe e verdhë, substancat që dihet se i japin ngjyrë diellit. Në fakt, nëse do të largoheshim nga atmosfera dhe do të shkonim në hapësirë, dielli do të dukej i bardhë sepse nuk do të kishte asnjë grimcë në mes që mund të difraktonte gjatësitë më të vogla valore.

Megjithatë, çuditërisht, kur gjatësia e valës më të gjatë të mbërritjes është e kuqe, ngjyra më e dukshme është e verdha. Në fakt, shkencëtarët shpjegojnë, ngjyra e verdhë nuk është vetëm për shkak të një gjatësi vale specifike të verdhë, por është një përzierje e të gjitha ngjyrave që mund të arrihen: e kuqe, e verdhë, portokalli dhe ndonjëherë disa nuanca të gjelbërta.

Pse duket më e kuqe në perëndim të diellit?

perëndimi i diellit

Pra, pse ndryshon ngjyra e diellit gjatë gjithë ditës? Pse ngjyra është e verdhë në mesditë dhe e kuqe në perëndim të diellit? Zgjidhja e kësaj dileme qëndron në këndin në të cilin drita godet sipërfaqen. Ky fenomen njihet në optikë si shpërndarja e Rayleigh dhe e bën diellin të shfaqet me nuanca të ndryshme në varësi të këndit të tij ndaj planetëve.

Pra, kur dielli perëndon, ai është më afër horizontit, sepse në mënyrë që të arrijë te syri i vëzhguesit, drita do të kalojë nëpër më shumë grimca atmosferike sepse është më larg. Kjo rezulton në humbjen e më shumë ngjyrave me gjatësi vale të ulët, dhe efekti i së kuqes është më dominues. Në agim qielli bëhet i kuq në agim dhe kjo dukuri ndodh në të njëjtën mënyrë, vetëm se ky fenomen është më i shndritshëm sepse po shfaqen yjet.

dielli ngjyrë jeshile

Vitet e fundit, pajisjet moderne të eksplorimit të hapësirës kanë bërë të mundur shfrytëzimin e spektrit shumë të mirëpërcaktuar të emetuar nga rrezet e diellit. Si rezultat, duke bërë grafikët e detajuar me të dhënat e mbledhura, u zbulua se kishte një kulm të vogël në emetim që korrespondonte me gjatësinë e valës së gjelbër.

Edhe pse është e padukshme për syrin e njeriut, edhe në hapësirë, duket se ka një intensitet më të madh në emetimin e katërt të ngjyrës, pasi emetimi vazhdon në të gjithë spektrin dhe rezultati është ende i bardhë. Shkencëtarët shtuan se ky fakt mund të jetë për shkak të kohës dhe moshës së yllit, dhe me kalimin e viteve ky emetim mund të ulet dhe të rritet përsëri pa ndikuar në mënyrën se si merret drita në Tokë.

Megjithatë, sipas astronomit Gonzalo Tancredi, kjo linjë arsyetimi është më e besueshme, sepse i jep besim shpjegimit të ngjyrës së verdhë të diellit. Është se, kur grimcat atmosferike "eliminojnë" ato me gjatësi më të vogël, kombinimi i atyre grimcave që mbërrijnë prodhon ngjyrën e verdhë të dukshme. Edhe mbi të, nëse intensiteti i jeshilit është më i lartë, do të dominojë e verdha. Sipas fjalëve të vetë shkencëtarit: "Nëse spektri diellor do të hartohej, do të dukej si një mal i madh, me majat që korrespondojnë me rajonet e gjelbra. Nëse hiqni pjesën blu të atij mali dhe valët më të shkurtra, majat do të zverdhen."

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë ngjyre ka dielli dhe si keni mundur ta zbuloni atë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.