Çfarë masash adaptimi ndaj ndryshimeve klimatike po merren në Evropë?

Qytetet evropiane që përgatiten për ndryshimin e klimës

Imazhi - EEA

Rritja e nivelit të detit si rezultat i shkrirjes së poleve, rritja e temperaturave në të gjithë botën dhe rritja progresive e frekuencës së përmbytjeve, po bëjnë që Evropa të fillojë ta marrë shumë seriozisht ndryshimin e klimës.

Një seri masash adaptimi po merren në mënyrë që të mbrojnë brigjet dhe të parandalojnë ndodhjen e katastrofës. Por cilat janë ato matje?

Përkundër faktit se ndryshimi i klimës është përjashtuar nga G20 falë Donald Trump, në Kontinentin e Vjetër ka njëmbëdhjetë komuna Evropiane që Agjencia Evropiane e Mjedisit i ka identifikuar si shembuj të mirë të përshtatjes ndaj këtij problemi që herët a vonë do të përfundojë duke na prekur të gjithëve, dhe ato janë: Bilbao (Spanjë), Lisbonë (Portugali), Kopenhagë (Danimarkë), Hamburg (Gjermani), Ghent (Belgjikë), Malmo (Suedi), Bratislava (Sllovaki) ), Smolyan (Bullgari), Paris (Francë), Amsterdam (Holland) dhe Bolonjë (Itali).

Ndër masat që do të miratohen janë: ndërtimi i strukturave që mbrojnë nga përmbytjet, ai vendosja e rezervuarëve të ujit dhe natyralizimi i qyteteve vendosja e bimëve në çati, krijimi i kopshteve të komunitetit dhe / ose mbjellja e pemëve.

Ishulli Zorrotzaurre

Imazhi - Bilbao International

Në rastin specifik të Bilbaos, do të ndërtohet një lagje e re e mbrojtur nga përmbytja e quajtur Zorrotzaurre. Rrethi do të jetë në një gadishull artificial të lidhur me kontinentin nga një urë. Qytetarët mund të ndihen shumë të sigurt, pasi do të instalohet një pengesë e madhe për t'i mbrojtur ata nga përmbytjet. Por masat nuk përfundojnë në Zorrotzaurre, por gjithashtu do të ngrihet niveli i tokës së ndërtesave dhe do të krijohen hapësira të reja të gjelbërta.

Nga ana tjetër, në Kopenhagë është hartuar një plan për të ngritur dyshemetë në hyrjet dhe objektet e metrosë së re, dhe gjithashtu, kur është e mundur, në atë të vjetër.

Kështu, mbase pasojat e ndryshimit të klimës nuk janë aq katastrofike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.