Çfarë ka zbuluar teleskopi Hubble?

çfarë ka zbuluar teleskopi hubble për universin

Teleskopi Hapësinor Hubble është një pajisje e aftë për të marrë imazhe me cilësi të lartë pa marrë parasysh kufizimet e të qenit në skajet e jashtme të fazës së fundit të atmosferës së planetit tonë. Që nga krijimi i saj, ka shumë njerëz që duan të dinë çfarë ka zbuluar teleskopi hubble të jesh kaq i famshëm.

Për këtë arsye, në këtë artikull do t'i kushtojmë një përmbledhje të asaj që ka zbuluar teleskopi Hubble dhe cilat janë karakteristikat kryesore të tij.

Karakteristikat e teleskopit Hubble

Çfarë ka zbuluar teleskopi hubble?

Teleskopi ndodhet në skajin e jashtëm të atmosferës. Orbita ku ndodhet është 593 kilometra mbi nivelin e detit. Duhen vetëm rreth 97 minuta për të rrotulluar Tokën. Për herë të parë u vu në orbitë më 24 prill 1990 për të marrë imazhe më të mira me rezolucion më të lartë.

Ndër përmasat e tij e gjejmë me me peshë rreth 11.000 kg, në formë cilindrike, me diametër 4,2 m dhe gjatësi 13,2 m. Siç mund ta shihni, është një teleskop mjaft i madh, por mund të notojë në atmosferë pa gravitet.

Teleskopi Hapësinor Hubble është në gjendje të reflektojë dritën që arrin në të falë dy pasqyrave të tij. Pasqyra është gjithashtu e madhe. Njëri prej tyre është 2,4 metra në diametër. Është ideal për eksplorimin e qiellit pasi përmban tre kamera të integruara dhe disa spektrometra. Kamerat ndahen në disa funksione. Njëra është të bëni fotografi të vendeve më të vogla në hapësirën ku bazohet për shkak të shkëlqimit të tyre në distancë. Kështu ata përpiqen të zbulojnë pika të reja në hapësirë ​​dhe të ndërtojnë më mirë harta të plota.

Një aparat tjetër përdoret për të fotografuar planetët dhe për të marrë më shumë informacion rreth tyre. Ky i fundit përdoret për të zbuluar rrezatimin dhe për të bërë fotografi edhe në errësirë, sepse funksionon përmes infra të kuqes. Falë energjive të rinovueshme, teleskopi mund të zgjasë një kohë të gjatë.

Çfarë ka zbuluar teleskopi Hubble?

vrimë e zezë

mosha e universit

Astronomët përdorin dy metoda për të llogaritur moshën e universit: shikimin e yjeve më të vjetër dhe matjen e zgjerimit të universit. Sot vlerësohet se universi ka ekzistuar për rreth 13.700 miliardë vjet, dhe teleskopi Hubble është çelësi për identifikimin e tij. Falë një serie imazhesh që teleskopi ka marrë që nga viti 1995, të quajtur "fushë e thellë", astronomët kanë qenë në gjendje të "shikojnë prapa në kohë", siç thotë Díaz, dhe të kuptojnë se si dukeshin galaktikat kur lindën, sikur të ishin. universi i fosileve.

Një nga imazhet, e quajtur "Fusha Ultra e Thellë" e Hubble, është marrë në vitin 2012 dhe zbuloi galaktikat më të largëta dhe më të vjetra të vëzhguara ndonjëherë. Për shkak të distancës së tyre dhe kohës që duhet që drita e tyre të arrijë tek ne, shkencëtarët vlerësojnë se imazhet tregojnë galaktika në univers që janë vetëm rreth 800 milionë vjet të vjetra.

Energjia e errët misterioze dhe zgjerimi i universit

Universi ynë po zgjerohet vazhdimisht, një fenomen i njohur si "konstanta e Hubble". Për një kohë të gjatë, kozmologët kanë debatuar nëse ky zgjerim do të ngadalësohet apo do të ndalet në një moment në univers.

Megjithatë, imazhet e Hubble tregojnë se në të vërtetë po ndodh e kundërta. Duke vëzhguar yje gjithnjë e më të largët dhe të zbehtë në shpërthim, të quajtur supernova, miliarda vite dritë larg, teleskopët kanë treguar se universi po zgjerohet pafundësisht dhe me një ritëm gjithnjë në rritje.

Është si të shikosh dritën e një qiri, sa më e errët të shihet flaka, aq më larg del qiri. Arsyeja e këtij zgjerimi të vazhdueshëm është prania e të ashtuquajturës energji e errët, një forcë misterioze për të cilën dimë shumë pak, por efektet antigraviteti të së cilës janë evidente.

Lëndë e errët

galaktikat

Materia e errët është një tjetër mister i madh i shkencës. Ndryshe nga sa mund të shohim dhe prekim, materia e errët është një strukturë që shtrihet si një pëlhurë e padukshme midis objekteve në univers.

Edhe pse të padukshme, astronomët ende mund të vërejnë efektet e materies së errët duke parë se si drita që kalon nëpër galaktika të largëta shtrembërohet. Ky fenomen quhet "thjerrëzimi gravitacional".. Lentja gravitacionale tregon se si drita përkulet kur përplaset me objekte masive si galaktikat, por materia e errët gjithashtu shkakton "përkuljen" e dritës.

Vizioni i fuqishëm i Hubble ka qenë në gjendje të zbulojë këto lente gravitacionale rreth grupimeve të galaktikave. Për shkak të këtij shtrembërimi të dritës së shfaqur nga Hubble, astronomët mund të kryejnë llogaritjet dhe të nxjerrin përfundimin për vendndodhjen dhe llojin e materies së dukshme dhe të padukshme që përbën rajonin e vëzhguar.

Vrimë e zezë

Me ndihmën e Hubble mund të verifikohet se pothuajse të gjitha galaktikat kanë vrima të zeza në qendër. Teleskopi ishte në gjendje të tregonte imazhet e para të gazit që rrethonte një vrimë të zezë dhe, prej andej, të konkludonte masën e saj dhe të kuptonte më mirë se si u krijua.

Disa javë më parë, ai gjithashtu zbuloi me sukses një vrimë të zezë me masë të ndërmjetme, një lloj i vështirë për t'u gjetur. Hubble ishte në gjendje të kapte praninë e tij sepse kapi saktësisht momentin kur një yll shumë afër tij u gëlltit, një ngjarje që astronomët e krahasojnë me një "vrasje kozmike".

Vrimat e zeza me masë mesatare janë lidhja që mungon në evolucionin e universit që studiuesit e kanë kërkuar prej kohësh.

Shtyllat e Krijimit

Ndoshta imazhi më i famshëm i marrë ndonjëherë nga Hubble, "Shtylla e Krijimit" është marrë për herë të parë në 1995. Niveli i detajeve në këto lloj imazhesh nuk mund të arrihet me teleskopë me bazë tokësore.

Ky imazh tregon një rajon të Mjegullnajës Eagle, një rajon masiv i formimit të yjeve 6.500 vjet dritë nga Toka. "Shtyllat e Krijimit" tregojnë një material të dendur që nuk është shkatërruar nga rrezatimi, duke na lejuar të shohim të gjithë gazin dhe pluhurin e mbetur duke notuar në hapësirë ​​pas lindjes së trupave qiellorë, siç janë yjet.

Ngjyrat në imazh nxjerrin në pah emetimet e elementeve të ndryshëm kimikë. Oksigjeni është blu, squfuri është portokalli dhe hidrogjeni dhe azoti janë jeshile.

një fytyrë rrëqethëse

Në vitin 2019, Hubble bëri një foto të çuditshme të asaj që dukej si një fytyrë aliene… aq sa NASA e publikoi atë si një mbyllje syri për Halloween. Megjithatë, nuk ka asgjë të mbinatyrshme në atë foto. Ajo që vërtet tregon është një përplasje kokë më kokë midis dy galaktikave. Sytë, hundët dhe goja e 'alienëve' ato përbëheshin nga disqe pluhuri dhe gazi të krijuar nga përplasja e galaktikave.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë rreth asaj që ka zbuluar teleskopi Hubble.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.