Çfarë janë kilonovaet dhe si formohen ato?

formimi i kilonovës

Është vlerësuar se rreth 80 milionë vjet më parë, para formimit të sistemit tonë diellor, a kilonovë vetëm 1.000 vjet dritë nga ne. Kjo kilonovë, e cila rezultoi nga shpërthimi i një ylli neutron, ishte përgjegjëse për krijimin e disa prej elementëve më të rëndë të gjetur në Tokë dhe në meteorite. Këta elementë përfshijnë aktinide si uraniumi, plutoniumi dhe fermiumi, si dhe elementë të caktuar nga grupet 10 dhe 11 të tabelës periodike, si platini dhe ari.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është një kilonova, cila është natyra e një ylli neutron dhe pse ato ndodhin në metale të çmuara si ari dhe platini.

Çfarë është një kilonova

kilonovë në hapësirë

Kur dy yje neutron ose një yll neutron dhe një vrimë e zezë kombinohen, rezultati është një kilonova. Ky shpërthim i shkrirjes prodhon elemente unike që mund të formohen vetëm në një ngjarje kaq specifike.

Rritja e interesit për fizikën bërthamore gjatë viteve 1930 dhe fokusi pasues në energjinë bërthamore në vitet 1950 lehtësuan një zhvendosje nga gjeokimia në astrokimi, e cila na lejoi të eksploronim hetimet kimike përmes thjerrëzave të astrofizikës dhe jo gjeologjisë. Ky tranzicion hapi rrugën për studimin e elementeve të tabelës periodike në lidhje me trupat qiellorë si yjet dhe madje edhe galaktikat. Rrjedhimisht, më në fund ishim në gjendje të trajtonim hetimet shkencore të gjata, të tilla si origjina e metaleve të çmuara si ari dhe platini, formimi i elementeve të gjetura në Diell dhe meteoritët, dhe prania e disa elementeve të tabelës periodike në atmosferat e yjeve të largët përtej Rrugës së Qumështit.

Formimi i elementeve më të rëndë se hekuri, duke përjashtuar hidrogjenin, heliumin dhe litiumin, ndodh përmes një procesi të quajtur nukleosintezë, i cili Kryesisht ndodh në shpërthimin e yjeve masivë të njohur si supernova. Normalisht, nukleosinteza pushon në hekur për shkak të kufizimeve në reaksionet bërthamore dhe problemeve me bërthamën yjore.

Megjithatë, përveç hekurit ka elementë që janë dukshëm të pasur me neutrone, gjë që shtron pyetjen: nga e kanë origjinën këta elementë? Përgjigja qëndron në lidhjen midis këtyre elementeve dhe yjeve neutron. Për të gërmuar më thellë në këtë fushë të kilonovave dhe për të zbuluar shpjegimin, duhet të kuptojmë rolin vendimtar që luajnë ato. flukset intensive të neutroneve, të cilat futin nukleone në bërthama. Këto hetime, ndër të tjera, kanë nxitur krijimin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës.

Kur një yll neutron shpërthen, prishja e neutroneve përmes radioaktivitetit beta i shndërron ato në protone. Ky proces thelbësor lejon formimin e elementeve që tejkalojnë hekurin në tabelën periodike.

Kilonovat dhe marrëdhënia e tyre me procesin r

kilonovë

Procesi i kapjes së shpejtë të neutronit, i njohur gjithashtu si procesi r, zhvillohet ekskluzivisht brenda supernovave. Ky proces përfshin një sërë reaksionesh bërthamore, të njohura si nukleosinteza, të cilat janë përgjegjëse për prodhimin e më shumë se 50% të bërthamave atomike që janë më të rënda se hekuri. Pas miliona vitesh sinteze, këto bërthama më në fund lëshohen në mjedisin yjor. Nga atje ata kontribuojnë në formimin e yjeve të rinj, të cilët nga ana e tyre krijojnë sisteme planetare të qëndrueshme.

Pavarësisht nga njohuritë e gjera teorike në dispozicion, Ishte një sfidë e madhe për të kuptuar mbizotërimin e elementeve specifike, si ari dhe platini. Kjo hutim vazhdoi derisa u zbulua se flukset e nevojshme të neutroneve mund t'i atribuohen përplasjeve të yjeve neutron, duke çuar në formimin e kilonovave.

Aktualisht, duke përdorur modele të vëzhgimit kozmokimik, ne mund të përcaktojmë sasinë e bollëkut të elementeve brenda Rrugës së Qumështit, si rrjedhim duke përcaktuar praninë e arit dhe platinit në meteoritët dhe trupat e tjerë qiellorë. Kjo na lejon të krijojmë lidhje midis elementeve të ndryshme dhe ngjarjeve të kaluara astrofizike. Për më tepër, disa nga këto ngjarje ofrojnë një shpjegim për origjinën e Polaris, një yll i dallueshëm dhe lehtësisht i identifikueshëm në qiellin e natës.

Kilonova nga një shpërthim

shpërthim në hapësirë

A mund të jetë një mundësi një kilonova, e shkaktuar nga një shpërthim që ndodhi 1.000 vjet dritë larg nga proto-Dielli? Për të gërmuar më thellë në origjinën e arit dhe platinit brenda sistemit tonë diellor, është thelbësore të njohim astrofizikanët Imre Bartos të Universitetit të Floridës dhe Szabolcs Marka të Universitetit të Kolumbisë. Kontributet e tij në këtë fushë janë thelbësore për shkak të botimeve të shumta që rrethojnë këtë temë.Origjina e arit dhe platinit në Tokë«. Këto botime jo vetëm që eksplorojnë origjinën e përgjithshme, por gjithashtu gërmojnë në origjinën specifike të aktinideve, një grup elementësh të përbërë nga 15 elementë kimikë që variojnë nga Actinium Ac (#89) tek Lawrencium Lr (#103).

Aktinidet, të njohura për natyrën e tyre shumë radioaktive dhe të rëndë, përfshijnë elementë të njohur si uraniumi (#92), toriumi (#90) dhe plutoniumi (#94). Këta tre elementë janë shumë të famshëm sepse janë më të shumtët në mesin e homologëve të tyre në planetin tonë.

Le të thellohemi në kërkimin e kryer nga astrofizikanët Bartos dhe Marka, të cilët përdorën teknologji të avancuar kompjuterike për të ekzaminuar prevalencën e aktinideve në meteoritët e shumtë brenda sistemit tonë diellor. Gjetjet e tyre zbuluan se afërsisht 80 milionë vjet para formimit të sistemit tonë diellor, Një shpërthim i një ylli neutron ndodhi në një distancë prej 1.000 vjet dritë. Kjo ngjarje kataklizmike luajti një rol të madh në bollëkun e metaleve të çmuara si ari, platini, merkuri dhe platini brenda sistemit tonë planetar.

Siç mund ta shihni, kërkimi në univers ofron gjithnjë e më shumë informacion rreth formimit dhe origjinës së gjithçkaje. Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një kilonova, formimi i saj, karakteristikat dhe shumë më tepër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.