Çfarë janë gurët e energjisë?

gurë me energji të pastër

L gurët e energjisë Ata janë gurë, gurë të çmuar ose kristale që besohet se kanë veti metafizike ose energjike. Sipas besimeve të disa traditave shpirtërore ose ezoterike, mendohet se këta gurë mund të lëshojnë, thithin ose manipulojnë energji në mënyra të ndryshme. Njerëzit që besojnë në vetitë e gurëve energjetikë i përdorin shpesh për qëllime të ndryshme, si shërimi shpirtëror, meditimi, mbrojtja, balancimi i energjisë ose thjesht si objekte dekorative. Çdo gur mund të konsiderohet se ka veti të ndryshme në varësi të ngjyrës, përbërjes minerale dhe origjinës së tij.

Në këtë artikull do t'ju shpjegojmë se çfarë janë gurët e energjisë dhe si funksionojnë.

A kanë gurët energji?

Çfarë janë gurët e energjisë?

Formacionet nëntokësore krijojnë gurë shpirtërorë, të cilët përbëhen nga molekula ose atome të renditura në kristale minerale. Këto kristale mund të ndryshojnë në madhësi dhe disa rriten gjatë mijëvjeçarëve. Është vërtet mahnitëse të mendosh se janë zbuluar më shumë se 4.000 lloje të ndryshme të këtyre kristaleve. Kategoritë kryesore të mineraleve përfshijnë silikate, okside, sulfate, sulfide, karbonate, elemente vendase dhe halogjene.

Përgjatë historisë, Gurët kanë shërbyer si një mjet për të trajtuar sëmundjet mendore dhe për të shfrytëzuar energjinë shpirtërore. Ndërsa fusha e mirëqenies ka përparuar, po ashtu ka përparuar edhe magjepsja me këtë praktikë të lashtë. Ka disa kristale, secila prej të cilave ka forma, përbërje dhe kuptime të ndryshme. Disa kristale kanë një pamje konvencionale, lehtësisht të identifikueshme (të tilla si kuarci ose ametisti), ndërsa të tjerët ngjajnë me shkëmbinj të zakonshëm (si seleniti ose syri i tigrit). Çdo kristal ka forcën dhe individualitetin e tij të pakrahasueshëm.

Si përdoren gurët energjetikë?

gurë me energji

Ekziston një gamë e gjerë kristalesh që mund të përmirësojnë aspekte të ndryshme të jetës. Besohet se e sigurt gurë gjysmë të çmuar Ato ofrojnë një ndjenjë stabiliteti dhe drejtimi, veçanërisht të dobishme për njerëzit me lidhje të forta me elementin e tokës. Këta gurë mund t'ju ndihmojnë të zbuloni qëllimin e jetës. Përveç kësaj, Ka kristale që kanë aftësinë për t'ju ngritur humorin dhe për të larguar energjitë negative, duke sjellë pozitivitet në ditën tuaj. Pavarësisht se çfarë kërkoni, padyshim ekziston një kristal që mund të plotësojë nevojat tuaja.

Funksionimi i gurëve shpirtëror sillet rreth përbërjes unike kimike të kristaleve, e cila u lejon atyre të zotërojnë një formë memorie. Kjo memorie lejon që kristalet të thithin dhe të mbajnë energji të ndryshme që u paraqiten. Kristalet shërbejnë si një kanal i fuqishëm për t'u lidhur me formën më të pastër të energjisë që gjendet në natyrë, e cila nga ana tjetër pastron dhe rikthen ekuilibrin e shpirtit. Për shkak të strukturave të tyre minerale simetrike, gurët kanë aftësinë të ruajnë dhe drejtojnë forcën e jetës në zona të veçanta.

Ato shërbejnë si një mjet dinamik për manifestim pasi pasqyrojnë fuqinë e natyrshme të një individi dhe zbulojnë zonat ku mungon energjia.

10 gurët energjetikë më të njohur

Gure te Cmuar

Agat

Konsistenca, ndihma dhe autenticiteti. Nëse keni nevojë për ndihmë për të rivendosur ekuilibrin në jetën tuaj, ky gur i çmuar do t'ju sigurojë stabilitet dhe aftësi për të njohur aftësitë dhe vetëbesimin tuaj. Besohet se kur E vendosur në ballë ka një efekt qetësues për temperaturën, ndërsa vendosja e saj në këmbë lehtëson mbajtjen e lëngjeve.

Ametist

I njohur për nuancën e tij të mrekullueshme vjollce, guri i çmuar i ametistit është një nga gurët më të kërkuar në mbarë botën. Jep vetëbesim, instinkt dhe lidhje me hyjnoren. Njihet për atributet e tij të qeta dhe relaksuese. Lehtëson tensionin dhe nxit pushimin kur përdoret para gjumit.

turmalinë e zezë

Mbrojtje, siguri, lehtësim stresi. I njohur për fuqinë e tij të pamasë, ai mbron nga energjitë negative duke vendosur një pengesë të frikshme që ju mbron nga çdo ndikim i dëmshëm.

Kalciti

Pranueshmëri, rregull, transparencë. Nëse jeni duke kërkuar për një infuzion optimizmi dhe një nxitje, mos kërkoni më tej. Ai qëndron si një nga gjeneruesit më të fuqishëm të vibracioneve pozitive dhe manifeston aspiratat e tij sot. Jashtëzakonisht i vlefshëm kur përjeton një ndjenjë stagnimi, pasi lehtëson lirimin e tij.

Citrinë

Karakteristika të tilla si gëzimi, kënaqësia dhe kthjelltësia janë mishëruar në këtë entitet të veçantë. Përparësitë e përdorimit të tij janë ideale për të shtuar një prekje shkëlqimi në ekzistencë. Përveç kësaj, ndihmon në nxitjen e zhvillimit personal duke shpërndarë çdo energji të pafavorshme.

kuarc transparent

Nëse keni nevojë të organizoni mendimet tuaja ose të fitoni qartësi në jetën tuaj, kjo do t'ju ofrojë perspektivë dhe do t'ju ndihmojë të manifestoni fokusin. Tiparet e tij përfshijnë qartësinë, manifestimin dhe përqendrimin, dhe përfitimet janë të pamohueshme.

Kuarc rozë

Kristali rozë, i cili shpesh i ngjan një zemre, është i lidhur ngushtë me konceptin e dashurisë. Zgjeron hapjen e qendrës së energjisë së zemrës për të përqafuar dashurinë në çdo formë të imagjinueshme, qoftë romantike, platonike, familjare apo profesionale. Përveç kësaj, Të çliron nga kthetrat e çdo ndjenje të dëmshme.

Seleniti

Rendi, shkëlqimi dhe mbrojtja. Rrit vitalitetin e njerëzve brenda një hapësire. Përveç kësaj, ajo ka veti pastruese, duke larguar energjitë negative. Vendi ideal brenda shtëpisë, siç është dhoma e ndenjes, konsiderohet si vendndodhja më e mirë për shkak të pozicionit qendror.

kuarc i tymosur

I përbërë nga struktura gjashtëkëndore, ky kuarc i verdhë ka një natyrë kristalore me nuanca të toneve kafe. Lëshim, heqje dorë, tokëzim. Një rritje e ndjeshme e humorit. Kjo praktikë lehtëson rilidhjen me realitetin, rikthen ekuilibrin emocional dhe mposht ndjenjat e shkaktuara nga stresi.

Syri i Tigrit

Emri i këtij guri të çmuar mahnitës rrjedh nga ngjashmëria e tij me pamjen magjepsëse të një tigri, me nuanca të bukura të kuqe dhe kafe. Ndër karakteristikat e tij paraqet motivimin, perspektivën, rrethanat fatlume. Rrit vetëdijen dhe vetë-njohjen. Ndizni vitalitetin tuaj më të guximshëm, duke ju lejuar të ndiqni dëshirat tuaja dhe të shkoni në territore të paeksploruara.

Kopshti ose hapësira ku zakonisht i jepni dorë të lirë krijimtarisë suaj është një mundësi e shkëlqyer për vendndodhjen ideale të këtij guri.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë për gurët energjetikë, karakteristikat e tyre dhe çfarë avantazhesh mund të fitoni me ta.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.