Çfarë do të thotë Mërkuri retrograd?

Planeti Mërkur

Edhe pse Merkuri retrograd është një ngjarje e vërtetë astronomike, ai shpesh shoqërohet me konotacione negative për shkak të besimeve astrologjike. Gjatë një periudhe retrograde të planetit Mërkur, ata që ndjekin astrologjinë besojnë se komunikimi, teknologjia dhe marrëveshjet bëhen sfiduese. Pavarësisht nga besimet personale në lidhje me astrologjinë, është gjithnjë e më e zakonshme të gjesh diskutime rreth Çfarë do të thotë Mërkuri retrograd? dhe ndikimi i tij i perceptuar në jetën e përditshme.

Në këtë artikull ne do t'ju shpjegojmë se çfarë do të thotë Mërkuri retrograde, karakteristikat e tij dhe shumë më tepër.

Çfarë është në të vërtetë?

astrologjia

Mërkuri retrograd është një fenomen që ndodh kur planeti Mërkuri duket se lëviz prapa në orbitën e tij rreth diellit. Gjatë kësaj kohe, komunikimi, teknologjia dhe udhëtimi mund të ndërpriten ose të kenë vështirësi. Është një temë e diskutuar gjerësisht në astrologji dhe besohet se prek njerëzit ndryshe në varësi të shenjës së tyre astrologjike.

Mërkuri retrogradon rreth tre ose katër herë çdo dymbëdhjetë muaj. Aktualisht ne kemi përjetuar një nga këto ngjarje kohët e fundit. Kjo sepse, sipas llogaritjeve astronomike, Fenomeni ka qenë aktiv nga data 23 gusht deri më 14 shtator.

Sipas Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA), Mërkuri retrogradë duket të jetë një ndryshim në lëvizjen e planetit kur shikohet nga një këndvështrim shkencor. Megjithatë, nuk është një ndryshim i vërtetë pasi planeti nuk kthehet fizikisht në orbitën e tij. Në vend të kësaj, ky iluzion ndodh për shkak të pozicioneve relative të Tokës dhe planetit dhe si ato rrotullohen rreth Diellit.Në një model heliocentrik, lëvizja retrograde shpjegohet si rezultat i Një planet lëviz më shpejt dhe kapërcen një planet tjetër që lëviz më ngadalë se i pari.

Fenomeni i njohur si lëvizje retrograde është një mashtrim vizual që rezulton nga shpejtësitë unike të secilit planet në sistemin tonë diellor.

Çfarë do të thotë zhiva retrograde?

Çfarë do të thotë realisht zhiva retrograde?

Termi "Merkuri retrograd" përdoret zakonisht në astrologji, por kuptimi i tij mund të jetë disi i pakapshëm. Në thelb, kjo i referohet një periudhe kohore kur planeti Mërkuri duket se po tërhiqet në orbitën e tij nga këndvështrimi ynë nga Toka. Ky fenomen ndodh tre deri në katër herë në vit dhe shpesh shoqërohet me ndërprerje në komunikim, teknologji dhe udhëtime. Disa besojnë se gjatë retrogradit të Mërkurit, është më mirë të shmangni marrjen e vendimeve të rëndësishme ose nënshkrimin e kontratave pasi gjërat mund të mos shkojnë siç është planifikuar.

Në shekullin e VII para Krishtit. C., astronomët nga Babilonia mund të kenë qenë të parët që kanë regjistruar fenomenin e Mërkurit që duket se lëviz në drejtim të kundërt. Këta banorë të hershëm të Mesopotamisë gjurmuan ngjarjet qiellore, megjithëse është e paqartë nëse ata i atribuonin ndonjë rëndësi të veçantë këtij ndryshimi të dukshëm në lëvizjen e planetit më afër Diellit.

Ndërsa koncepti i Mërkurit retrograde ka një rëndësi të madhe në astrologji, ka pak ose aspak rëndësi për shkencëtarët. Efekti i vetëm i dukshëm i këtij fenomeni është perceptimi vizual që krijon për ata që e vëzhgojnë atë.

Cila është mënyra për të vëzhguar këtë fenomen?

Retrograde e Merkurit ndodh disa herë në një vit në Tokë, dhe ngjarja e radhës do të ndodhë nga 13 dhjetori deri më 1 janar 2024.

Për qëllime vëzhgimi, vëzhguesi duhet të përdorë qiellin e pastër të natës si pikë referimi, duke identifikuar yjet dhe yjësitë që ai përmban. Pasi planeti Mërkuri ndodhet në lidhje me këto pika qiellore, vëzhguesi duhet të gjurmojë pozicionin e tij çdo natë. Pra, është e qartë se Mërkuri duket se ngadalësohet gradualisht ndërsa përshkon qiellin, duke ndryshuar përfundimisht drejtimin përpara se të vazhdojë.

Si ndikon në astrologji

Çfarë do të thotë zhiva retrograde?

Susan Miller, një astrologe e njohur dhe themeluese e uebsajtit dhe aplikacionit popullor Astrology Zone, thotë: "Merkuri retrograd është ngjarja e vetme që ndihet botërisht". “Megjithatë, të lindurit nën Virgjëreshën dhe Binjakët e përjetojnë atë më intensivisht pasi sundohen nga ky planet. Kur Mërkuri retrogradon, ka një ndryshim në rrethana, por Drejtimi i këtij ndryshimi mbetet i paqartë. Gjatë kësaj periudhe, bota është në një gjendje fluksi, duke shkaktuar kaos që zakonisht lidhet me këtë fenomen.'

Edhe pse astronomia dhe astrologjia kanë një origjinë të përbashkët që daton që nga praktikat e paraardhësve tanë më të hershëm, ato janë bërë fusha të ndryshme. Në ditët e sotme, Astronomia fokusohet në studimin e universit përtej planetit tonë, ndërsa astrologjia merret me të kuptuarit dhe interpretimin se si sjelljet e planetëve përtej Tokës ndikojnë tek ne.

Dr. Aderin-Pocock shpjegon se shumë kultura vëzhguan lëvizjen e trupave qiellorë në qiellin e natës në të kaluarën. Ndërsa Toka rrotullohet, objektet duket se lëvizin nga perëndimi në lindje, por disa duket se lëvizin nga lindja në perëndim, sikur lëvizin prapa. Këto objekte njiheshin si "yje endacakë", trupa qiellorë që lëviznin ndryshe nga të tjerët. Megjithatë, përfundimisht u zbulua se këto objekte ishin në të vërtetë planetë në sistemin diellor që rrotulloheshin rreth Diellit.

Kur bëhet fjalë për Merkurin retrograd, ka disa veprime që më së miri shmangen. Qoftë si çështje bestytnie apo praktike, është e njohur gjerësisht se disa sjellje duhet të përmbahen gjatë kësaj periudhe astrologjike.

  • Këshillohet përmbahuni nga blerja e një kompjuteri, një makine apo një telefoni ndërsa Mërkuri është retrogradë.
  • Këshillohet që të përmbaheni nga nënshkrimi i kontratave me nxitim. Nëse e bëni këtë, ka shumë mundësi që të keni anashkaluar një detaj thelbësor, i cili do të çonte në nevojën për të rinegociuar më vonë.
  • Rekomandohet të përmbaheni nga caktimi i një takimi të parë në ditë të caktuara, pasi komunikimi mund të ndikohet, duke çuar në mundësinë e zgjedhjes së një partneri të papërshtatshëm.

Sipas Aderin-Pocock, ekziston një skepticizëm në lidhje me lidhjen midis lëvizjes së dukshme retrograde të Mërkurit dhe ndikimit të tij në sjelljen njerëzore. Ai thekson se janë propozuar shumë teori në përpjekje për të shpjeguar këtë fenomen. Disa sugjerojnë se shpjegimi është tërheqja gravitacionale e Mërkurit në ujin brenda trupave tanë, por Provat shkencore tregojnë se kalimi i një makine që është vetëm disa metra larg mund të ushtrojë një forcë gravitacionale më të fortë se Merkuri, pavarësisht masës dhe distancës dukshëm më të madhe të planetit prej 77 milionë kilometrash.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë do të thotë Mërkuri retrograd dhe karakteristikat e tij.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.