Çfarë do të ndodhte nëse Hëna do të zhdukej?

Çfarë do të ndodhte nëse hëna zhdukej, pasojat

Në vitin 1110 besohej se hëna ishte zhdukur. Dhe vite më vonë, shkencëtarët zbuluan se qielli u errësua për shkak të emetimeve nga vullkanet. Megjithatë, gjithmonë është menduar çfarë do të ndodhte nëse hëna zhdukej. Ne e dimë se hëna ka efekte të ndryshme në planetin tonë dhe se ajo është përgjegjëse për baticat siç i njohim ne.

Prandaj, çfarë do të ndodhte nëse hëna do të zhdukej papritmas? Këtu do t'ju tregojmë gjithçka që duhet të dini.

Efektet e Hënës në Tokë

Çfarë do të ndodhte nëse hëna zhdukej?

Hëna ushtron një ndikim të rëndësishëm në Tokë, duke gjeneruar një sërë efektesh që janë qartësisht të vëzhgueshme dhe të studiuara nga shkencëtarët. Këto efekte janë rezultat i ndërveprimit gravitacional midis Hënës dhe planetit tonë:

 • Baticat: Një nga efektet më të dukshme të ndikimit hënor në Tokë janë baticat. Tërheqja gravitacionale e Hënës bën që niveli i ujit në oqeane të rritet dhe të bjerë periodikisht. Kjo shkakton baticat e larta dhe të ulëta që përjetojmë dy herë në ditë. Forca gravitacionale e Hënës gjeneron baticë në të dy anët e Tokës përballë Hënës (batica e lartë) dhe ana e kundërt (përballë baticës së lartë).
 • Precesioni i boshteve të tokës: Ndikimi gravitacional i Hënës dhe Diellit në Tokë gjithashtu kontribuon në precesionin e boshteve të Tokës. Ky fenomen bën që boshti i rrotullimit të Tokës t'i nënshtrohet një lëvizjeje të ngadaltë ciklike gjatë një periudhe prej afërsisht 26,000 vjetësh. Precesioni ndikon stinët dhe modelet e tjera të motit.
 • Ndryshimet në gjatësinë e ditës: Hëna gjithashtu ndikon në rrotullimin e Tokës. Transferimi i momentit këndor nga Toka në Hënë për shkak të forcës gravitacionale rezulton në një ngadalësim gradual të rrotullimit të Tokës. Kjo rezulton në një rritje të ngadaltë të gjatësisë së ditës gjatë miliona viteve.
 • Formimi i oqeaneve: Hëna gjithashtu besohet se ka luajtur një rol të rëndësishëm në formimin e oqeaneve të Tokës. Teoria më e pranuar gjerësisht sugjeron se, miliarda vjet më parë, një ndikim i madh midis Tokës dhe një trupi qiellor me madhësinë e Marsit lëshoi ​​material në hapësirë, dhe ky material përfundimisht u bashkua për të formuar Hënën. Prania e Hënës stabilizoi rrotullimin e Tokës dhe lejoi që uji të grumbullohej në sipërfaqe.
 • Drita e hënës dhe ritmet biologjike: Drita e reflektuar nga Hëna mund të ndikojë gjithashtu në ritmet biologjike të disa specieve, të tilla si kafshët e natës dhe bimët që varen nga drita për fotosintezën.

Çfarë do të ndodhte nëse hëna zhdukej?

efektet e hënës në tokë

NASA raporton se Hëna është në një distancë prej 358.266 kilometra nga Toka. Si rezultat i tërheqjes gravitacionale të Hënës, krijohen baticat, të cilat veprojnë si një tampon kundër nxehtësisë. Pa këtë efekt, mjedisi do të vuante nga temperatura ekstreme që mund të ndryshonin ekosistemet. Në thelb, Hëna ndihmon në stabilizimin e kushteve në planet. Megjithatë, çfarë do të ndodhte nëse Hëna zhdukej?

Dr. Alejandro Farah Simón është një anëtar i respektuar i Institutit të Astronomisë të Universitetit Kombëtar Autonom të Meksikës (UNAM) dhe Programit Hapësinor Universitar (PEU) dhe ka marrë pjesë në kërkime mbi të.

Nëse hëna u zhduk papritur, efekti në Tokë do të ishte i rëndësishëm. Ndryshimi më i menjëhershëm do të ishte ndryshimi i modeleve të baticës, i cili do të kishte efekte të dëmshme në ekosistemet detare dhe zonat bregdetare. Për më tepër, tërheqja gravitacionale e Hënës stabilizon animin e Tokës në boshtin e saj, duke krijuar modele të qëndrueshme klimatike dhe moti.

Pa Hënën, boshti i Tokës do të lëkundet, duke shkaktuar ndryshime ekstreme klimatike dhe modele të paparashikueshme të motit. Në përgjithësi, zhdukja e Hënës do të kishte një ndikim të thellë në planetin tonë dhe jetën që ai mbështet. Në lidhje me aeroplanin në të cilin ne orbitojmë Diellin, Pjerrësia e Tokës është afërsisht 23,5 gradë. Është tërheqja gravitacionale e Hënës në Tokë që e mban planetin tonë në vend.

Megjithatë, nëse Hëna do të zhdukej papritmas, pjerrësia e Tokës do të bëhej e dukshme dhe do të shkaktonte ndryshime klimatike. Nëse pjerrësia e Tokës do të rritej në 90 gradë, njëra anë do të ishte në errësirë ​​të plotë për gjashtë muaj, ndërsa ana tjetër do të shkatërrohej nga rrezet e diellit.

Specialisti sqaron se zhdukja e Hënës nuk do të ndodhte papritur. Përkundrazi, do të ishte pasojë e një ngjarjeje të paimagjinueshme katastrofike që do të kishte gjithashtu ndikime serioze në Tokë.

Grabitqarët varen nga sasi të vogla të dritës së hënës për të gjuajtur në mënyrë efikase. Pa këtë dritë, gjahu mund të shpëtojë sepse do të jetë e vështirë për grabitqarët t'i zbulojnë ato. Ne anen tjeter, Jeta detare gjithashtu mund të dëmtohet për shkak të temperaturave të çrregullta të oqeanit. Përveç një zhvendosjeje të papritur drejt polit, ky problem do të shkaktonte dëme në komunitetet detare siç i njohim sot.

Edhe kështu, nuk ka gjasa që ky skenar të ndodhë në të ardhmen e afërt, pasi deri më tani nuk ka asnjë kërcënim apo dëshmi se hëna do të shkatërrohet apo zhduket.

A po largohet Hëna nga Toka?

tërheqje gravitacionale

Një pyetje që ka qenë në mendjen e shumë njerëzve është nëse Hëna po distancohet gradualisht nga Toka.

Ndërsa çështja mund të shkaktojë shqetësime, në fund të fundit nuk është një çështje madhore. Llogaritjet shkencore tregojnë se tërheqja gravitacionale e Diellit dhe Hënës në Tokë shkakton një ngjarje të veçantë. Kjo rezulton në sateliti natyror gradualisht largohet nga planeti i tij i origjinës. Ky fenomen është rezultat i lëvizjeve të ujit, të cilat gradualisht rrisin distancën midis Tokës dhe Hënës me kalimin e kohës.

Për të ruajtur një ekuilibër delikat, distanca nga Hëna vlerësohet të rritet me afërsisht 3 centimetra çdo vit. Si rezultat, në një periudhë prej një milion vjetësh, Hëna do të ketë ndryshuar pozicionin e saj me rreth 30 kilometra.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë do të ndodhte nëse hëna zhdukej.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.