Çfarë është rrjeta kozmike dhe si i lidh të gjitha galaktikat në univers?

rrjeta kozmike

Falë teknologjisë dhe përparimit të shkencës në lidhje me universin, ajo na ka ndihmuar të ndryshojmë perceptimin e qenies njerëzore. Nga të menduarit se ne jemi qendra e universit deri tek zbulimi se gjithçka është e lidhur me a rrjet kozmik të galaktikave të përhapura në të gjithë universin. Dhe është ai rrjeti kozmik që është përgjegjës për origjinën e të gjitha galaktikave dhe shërben si një lidhje midis tyre.

Në këtë artikull do t'ju tregojmë se çfarë është rrjeta kozmike, cilat janë karakteristikat e saj dhe si i lidh të gjitha galaktikat në univers.

Çfarë është rrjeta kozmike

rrjet kozmik

Rrjeti kozmik është një strukturë e ngjashme me rrjetën e merimangës që në thelb lidh të gjithë universin. Filloi të formohej menjëherë pas Big Bengut dhe prej tij u formuan galaktikat e para.

Rrjeti kozmik përbëhet nga fije të hidrogjenit dhe materies së errët. Ky rrjet lidh të gjithë elementët e universit përmes të njëjtave filamente. DHEPikërisht në pikën ku kryqëzohen filamentet krijohen galaktikat.

Ky është një koncept disi i ndërlikuar për t'u imagjinuar. Për të qenë në gjendje të grafikoni këtë, duhet menduar në një kornizë të përgjithshme, dhe kjo është ajo që studiojnë kozmologët, dinamika e universit. Organizimi i kësaj strukture duket se ndjek një model hierarkik, deri në shkallën e supergrupeve dhe filamenteve. Është struktura më e madhe nga e cila mund ta kuptojmë universin.

Në fund të fundit, Nëse do të na duhej të mendonim për një hartë të universit, ajo do të ishte rrjeta kozmike.. Në imazhin më poshtë, mund të merrni një ide se si ishte struktura mëmë nga e cila u formuan galaktikat e para. Kjo është pamja më e mirë e strukturës në shkallë të gjerë të universit tonë.

Siç mund ta shihni?

rrjeti i kryqëzimit të galaktikave

Ky është një ekip shkencëtarësh nga e gjithë bota që përdorin dy teknologji themelore: Teleskopin me rreze të gjatë (VLT) dhe Eksploruesin Spektroskopik të Shumëfishtë të Njësive të Observatorit Evropian (ESO) (MUSE).

Me këto dy mjete, shkencëtarët arritën të shihnin dritën e gazit që formon fijet e rrjetit kozmik. Ata duhej të shikonin një rajon të qiellit që ishte më i thellë se më parë.

Ata arritën të kapnin imazhin më të thellë të kapur ndonjëherë. Para kësaj, rekordi mbahej nga Hubble, e ashtuquajtura Hubble Ultra Deep Field (HUDF). Ky është një imazh i emetuar rreth 13 miliardë vjet më parë, vetëm 800 milionë vjet pas Big Bengut.

Imazhet e reja të marra tani tregojnë dritën e gazit të emetuar nga filamentet e strukturës, domethënë, ne po shohim një grup galaktikash të formuar në të kaluarën. Është sikur kemi zbuluar portretin e një fëmije të universit një mijë vjet para lindjes së tij.

Universi tani është rreth 13.800 miliardë vjet i vjetër. Domethënë, drita e këtij rrjeti universesh është e kaluara e universit dhe është lindja e gjithë galaktikës.

Rrjeti kozmik dhe graviteti

bashkimi i të gjitha galaktikave

Për vite me radhë, kozmologët kanë zhvilluar simulime kompjuterike të strukturës së universit për të krijuar një "model standard të kozmologjisë". Për atë, përdori rrezatimin kozmik të mikrovalës, ose rrezatimin nga sfondi kozmik, si pikënisje. që korrespondon me vëzhgimet e universit të hershëm të dukshëm të mbledhura nga instrumente të tilla si Observatori Hapësinor Planck.

Llogaritjet e tij treguan se ndërsa universi rritej dhe formohej, materia u tërhoq nga graviteti në fije dhe nyje, si një rrjetë gjigante kozmike. Rezultatet e reja nga teleskopi 10-m Keck në Hawaii janë rezultat i një përpjekjeje të përbashkët të shkencëtarëve në Universitetin e Kalifornisë, Santa Cruz, dhe Institutit Max Planck për Astronominë në Heidelberg, Gjermani. Ato përbëjnë vëzhgimet e para të drejtpërdrejta të gazit të ftohtë që zbukuron rrjeta të tilla kozmike.

Rrjeti i propozuar nga Modeli Standard është i përbërë kryesisht nga "materie e errët" misterioze. Edhe pse e padukshme në vetvete, kjo substancë e pakapshme ushtron një tërheqje gravitacionale në dritën e dukshme dhe në lëndën e zakonshme aty pranë.

Grumbuj të mëdha të materies së errët përkulin dritën që kalon pranë tyre përmes një procesi të quajtur lente gravitacionale, i cili më parë ka bërë të mundur matjen e shpërndarjes së tyre. Por materia e errët shumë e largët është e vështirë të shihet në këtë mënyrë, dhe materia e zakonshme e ftohtë është e vështirë të zbulohet.

Në këto vëzhgime të reja, hidrogjeni i ndezur i ndriçuar nga kuazari i largët përshkruan një filament të fshehur të materies së errët që tërhiqet drejt saj nga graviteti. Kështu zbulohen filamentet nga të cilat përbëhet rrjeta kozmike.

Lënda e errët pritet të dominojë masën dhe të formojë këto struktura, dhe më pas materia e zakonshme, gazi, yjet dhe gjithçka tjetër, do të formojnë fijet dhe strukturat e përcaktuara nga dinamika e materies së errët. Shkencëtarët zbuluan filamentet më herët falë përdorimit të lenteve gravitacionale që u lejon atyre të shohin shpërndarjen e materies së errët.

Si formohet?

Galaktikat nuk shpërndahen rastësisht, por priren të grumbullohen në struktura më të mëdha për shkak të ndikimit të gravitetit. Në një shkallë shumë të madhe, këto grumbullime marrin formën e filamenteve që kryqëzohen në nyje, duke krijuar kështu rrjetën kozmike.

Rrjeti kozmik është formuar falë ndikimit të materies së errët dhe energjisë së errët, të cilat ne i kemi parë tashmë janë dy përbërës thelbësorë të universit, megjithëse në pjesën më të madhe ato nuk mund të vëzhgohen drejtpërdrejt. Materia e errët, e cila as nuk lëshon dhe as nuk reflekton dritë, ushtron një forcë të konsiderueshme gravitacionale, duke vepruar si "skela" për të udhëhequr shpërndarjen e materies së dukshme, si yjet dhe galaktikat.

Filamentet e rrjetës kozmike ato janë rrjedha të materies së errët dhe gazit, ku lënda normale grumbullohet për shkak të gravitetit. Në këto rajone, galaktikat gjejnë kushtet ideale për t'u formuar dhe evoluar. Nyjet e rrjetës kozmike janë pika të kryqëzimit të fijeve të shumta, dhe pikërisht në këto nyje përqendrohet një sasi e madhe materies, duke formuar grupime masive galaktikash.

Kjo strukturë e ngjashme me rrjetin është thelbësore për të kuptuar se si universi është i organizuar në një shkallë të gjerë dhe si ndërveprojnë përbërësit e tij të ndryshëm. Rrjeti kozmik vepron si një lloj skeleti që lidh të gjitha galaktikat, duke siguruar rrugë komunikimi gravitacionale përgjatë fijeve të tyre.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është rrjeta kozmike dhe si janë të lidhura të gjitha galaktikat.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.