Çfarë është një manometër dhe për çfarë shërben?

Çfarë është një matës presioni dhe për çfarë përdoret?

Ne e dimë se në fushën e meteorologjisë ekzistojnë lloje të shumta të pajisjeve matëse. Një manometër përdoret për të matur presionin atmosferik. Megjithatë, shumë njerëz nuk e dinë mirë Çfarë është një manometër dhe për çfarë shërben?

Për këtë arsye, ne do t'jua kushtojmë këtë artikull për t'ju treguar se çfarë është një manometër dhe për çfarë shërben, si dhe se si ta përdorni atë dhe çfarë lloje nanometrash ekzistojnë.

çfarë është një manometër

barometër

Një manometër është një instrument matës që përdoret për të matur presionin e një lëngu, qoftë të lëngët ose të gazit, në një sistem të mbyllur. Në meteorologji përdoret për të matur presionin atmosferik.. Është shumë i zakonshëm në industri dhe përdoret në një gamë të gjerë aplikimesh, nga matja e presionit në gomat e automobilave deri te kontrolli i presionit në sistemet hidraulike dhe të ajrit të kondicionuar.

Funksionimi i një manometri është relativisht i thjeshtë. Kjo pajisje përbëhet nga një tub i mbyllur që lidhet me sistemin e mbyllur, presioni i të cilit duhet të matet. Tubi ka një shkallë të shkallëzuar dhe një tregues të lëvizshëm që lëviz përgjatë shkallës bazuar në presionin që matet. Presioni ushtron një forcë mbi lëngun në tub, i cili nga ana tjetër bën që treguesi të lëvizë.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të matësve të presionit, secila prej të cilave është krijuar për të matur lloje të ndryshme presioni. Disa manometra matin presionin absolut, ndërsa të tjerët matin presionin diferencial ose presionin relativ. Gjithashtu, matësat e presionit mund të kenë intervale të ndryshme matjeje, që do të thotë se ata mund të matin presionet nga disa kilopascal deri në disa mijëra kilopascal.

Për çfarë shërben

Në meteorologji, manometri përdoret për të matur presionin atmosferik, që është forca e ushtruar nga atmosfera në sipërfaqen e tokës. Presioni atmosferik ndryshon me lartësinë, temperaturën dhe lagështinë, dhe është një faktor i rëndësishëm në parashikimin e motit dhe klimës.

Matësat e presionit të përdorur në meteorologji quhen barometra dhe përdoren për të matur presionin atmosferik në njësi matëse si milibar ose hektopaskal. Këta barometra përdoren për të matur presionin statik, që është presioni i ajrit që nuk lëviz. Mund të thuash se ato përdoren për të matur peshën e ajrit.

Presioni atmosferik përdoret në meteorologji për të bërë parashikime të motit dhe klimës. Për shembull, kur presioni atmosferik bie me shpejtësi, ka të ngjarë të ketë reshje në orët e ardhshme. Nëse presioni atmosferik rritet me shpejtësi, moti ka të ngjarë të bëhet më i thatë dhe me diell. Këtu qëndron rëndësia e njohjes së presionit atmosferik përmes manometrit.

Llojet e manometrave

llojet e manometrave

Tani që e dimë se çfarë është një manometër dhe për çfarë shërben, do të shohim llojet që ekzistojnë. Manometri në formë U është më i zakonshmi, megjithëse ka lloje të ndryshme. Një matës tjetër presioni është lloji i pusit. Në këtë lloj, nëse sipërfaqja e njërës anë të manometrit është disa herë ajo e tjetrës, vëllimi i lëngut të zhvendosur do të përfaqësojë një ndryshim shumë të vogël në lartësinë e anës me më pak sipërfaqe.

Një lloj tjetër është manometri me tub të pjerrët, në të cilin tubi tregues i manometrit është i vendosur në mënyrë të pjerrët, duke siguruar kështu një shkallë të zmadhuar. Ka edhe manometra me dy tuba. Sa më i lartë të jetë presioni i matur, aq më i gjatë duhet të jetë tubi i matësit të lëngut. Për ta bërë sa më të lehtë leximin e matësve me rreze të lartë, u prezantuan matës të dyfishtë me tuba, të cilët lejojnë që gamën e plotë të matësit të lexohet vetëm në gjysmën e distancës së plotë të shikimit vertikal.

Manometrat e tubave Bourdon klasifikohen si instrumente mekanike për matjen e presionit dhe për këtë arsye nuk kërkojnë asnjë burim energjie për të funksionuar. Ato janë tuba të formuar në mënyrë radiale me një seksion kryq ovale. Së fundi, në manometra tubash absolut ose të mbyllur, presioni i matur krahasohet me vakumin ose presionin zero absolute në tubin e mbyllur sipër kolonës së merkurit.

Në rastin e meteorologjisë, forma më e zakonshme e matësit të presionit të tubave të mbyllur është barometri tradicional i merkurit që përdoret për të matur presionin atmosferik. Ky është një tub i mbushur me merkur më shumë se 30 inç i lartë, i zhytur në një enë me merkur që është e ekspozuar ndaj atmosferës.

Disa procedura, teste dhe kalibrime bazohen në presionet afër ose nën presionin atmosferik dhe ato maten më së miri në manometra me tuba të mbyllur të quajtur manometra absolute. Këto janë të disponueshme në konfigurime në formë U ose në formë të mirë. Në treg ka matës presioni me pjesë aliazh bakri dhe çelik inox dhe rezolucionet e tyre, diapazoni i treguesve, notat e saktësisë dhe diapazoni i lejueshëm i temperaturës janë të ndryshme.

Përdorime të tjera

përdorimet e manometrit

Manometri përdoret edhe në sektorë të tjerë dhe jo vetëm në meteorologji. Për shembull, në industrinë e automobilave, këto pajisje përdoren për të matur presionin e gomave të automjeteve. Presioni i duhur i gomave është i rëndësishëm për të përmirësuar performancën e automjetit dhe për të zgjatur jetëgjatësinë e gomave. Matësit e presionit përdoren gjithashtu në sistemet e frenimit dhe në sistemin e kondicionimit të automjeteve.

Në industrinë e aviacionit ato përdoren për të matur presionin në sistemet hidraulike dhe pneumatike të avionëve. Kjo është e rëndësishme për të siguruar që avioni të jetë në gjendje të sigurt për fluturim. në industrinë kimike Ato përdoren për të matur presionin në reaktorët kimikë. Kjo siguron që reaksioni kimik të zhvillohet në mënyrë të sigurt dhe efikase.

Në industrinë e ndërtimit, ato përdoren për të matur presionin në sistemet hidraulike dhe të ngrohjes. Këto masa sigurojnë që sistemet të funksionojnë në mënyrë korrekte dhe të sigurt. Së fundi, përdoret edhe në fushën e mjekësisë për matjen e presionit të gjakut. Një pranga vendoset në krahun e pacientit dhe manometri përdoret për të matur presionin e gjakut në arterie.

Shpresoj që me këtë informacion të mund të mësoni më shumë se çfarë është një manometër dhe për çfarë shërben.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.